VGA driver chip önerisi???

Başlatan EMG81, 28 Şubat 2011, 20:54:01

EMG81

İyi çalışmalar herkese.

Pic ile VGA üzerinden 17 inç monitöre yazı, resim, arka plan rengi, rakam yazdırmak ile ilgili bir proje yapmak istiyorum. Fakat Bu işi direk pic, birkaç direnç ve VGA portu ile yapamam. Arada bi driver bi chip kullanmam lazım. TFT lerde ki gibi (Örneğin ILI9325DS) çalışan bi chip öneren arkadaşa saygılarımı sunarım.

ipek

AverLogic AL250'yi araştır belki işini görür

EMG81

Evet sanırım AL250 bu işi yapıyor. Datasheetinde pexel kordinarlarından filan bahsediyor. Ama asıl soru şu ki beni sürekli ekranı tarama derdinden kurtarırmı ? Yani ekrana bir kez birşey bastırdıktan sonra sn de 60 kere onu yenilemek sorunda kalırmıyım?

Yarın detaylı inceliyecem. Fakat Sizin de tecrübelerinizi dukmaktan büyük onur duyarım.

bymrz

Ben de bu konuyla ilgileniyorum.... Konunun takipçisiyim...

EMG81

S1D13506 adında bir chip var. İçimden bir ses bununla ilgilenmemiz gerek diyor.

EMG81

Arkadaşlar bu arada vga yı tanıma amaçlı pic + birkaç direnç ve vga ile ufak bi devre kurdum.

linkteki zamanlamalara uyarak monitörü çalıştırdım.

http://www.xess.com/appnotes/vga.pdf

Fakat monitöre renk bilgisi yazdıramıyorum. Standby dan çıkarttım ama ekran kapkara.

eseneren

PIC derken hangi seri kullandınız? RGB, vga hangi çözünürlükde taraya biliyorsunuz.
Seçim yapmak için durum hakkında bilgi sahibi olmak zorunda değilsin, sonucuna hazır olmak için durum hakkında kaygılanırsın.  http://bit.ly/gixfTk

EMG81

F452 ile deney board una ufak bi devre kurdum. 640x480 e göre tarıyorum.(Hsync:25 uS, Vsync:15.25 mS)

Portb den 3 adet direnç ile VGA nın R,G,B sine verdim.

Yine portb den 2 ucu da H ve Vsync uçlarına verdim.

Şuan sinyal gönderimim ile monitörü açıyorum fakat renk gönderebilmiş değilim.

Durumlar;

Monitör Standby dan çıkmışdurumda fakat kap kara ekrana sahip.

VGA konnektöründe R,G,B uçlarına scop ile bakıorum 0.7 V civarı bi değer var. Taramalar normal. Ekranın şuan bembayaz olması gerekmezmi ?

Not: Monitör sağlam.

EMG81

Evet an itibarı ile ekrana çizgiler,rengarenk desenler basabiliyorum. Fakat yeni bir sorunum var. Sanırım ben ekranla ilgilenirken hsync ve vsync sinyalleri kayıyor ve ekran 5-10 sn de bir kapanıp açılıyor. Bu konu hakkinda bana yardım edebilecek birisi varmı? Pic hiç kaymayacak şekilde 2 adet sinyal üretmek zorunda ve bu sinyallerden de bağımsız çalışmak zorunda.

Maxim

ne şema ne kod ne bişe var
onu yaptım bunu yaptım diyorsunuz kendi kendinize
millet bunun neyine yardım etsin?

EMG81

"ne şema ne kod ne bişe var
onu yaptım bunu yaptım diyorsunuz kendi kendinize"

Şema mı istiyordunuz. Pardon çok özür dilerim. Alın size şema! İnternette milyonlarca var. En basit VGA sürüş tekniği...

[IMG]http://img87.imageshack.us/img87/5458/emad.png[/img]

Kodmu istiyorsunuz hemmen geliyor. ---------------->

Device = 18F452   
Xtal=10Mhz

@CONFIG_REQ
@__CONFIG Config1H, OSCS_OFF_1 & HS_OSC_1
@__CONFIG Config2L, BOR_OFF_2 & BORV_20_2 & PWRT_OFF_2
@__CONFIG Config2H, WDT_OFF_2 & WDTPS_128_2
@__CONFIG Config3H, CCP2MX_ON_3
@__CONFIG Config4L, STVR_OFF_4 & LVP_OFF_4 & DEBUG_OFF_4

Dim Yatay As Word
    Dim Dikey As Word

Yatay = 0
    Dikey = 0

TRISB=0
    TRISD=0
    PORTB=255
    PORTD=255

Basla:
        PORTB=%11000000
        PORTB.7=0
        DelayUS 5   
        PORTB.7=1

For Yatay=0 To 479
            PORTB=%11000111 ' Beyaz
            DelayUS 12       
            PORTB.6=1000000 ' siyah
            DelayUS 12
            DelayUS 2         '2
            PORTB.6=1
        Next
GoTo Basla

Mikrosaniye cinsinden bekleyerek H ve Vsync sinyalleri üretiyor arada RGB yi "0" ve "1" yaparak ekranda çizgiler çıkarttırıyor...

Bunlar zaten bilinen şeyler. Ben bunlar hakkında soru sormadım. Bunlarda da herahangi bi takılmışlığım yok. Benim sorum programcılık ile alakalıydı.

Bikaç öneri tarzında cevaplar da benim için yeterli olacaktı.

Hadi bakalım Bu sefer de Şemalı bi şekilde sorayım.

1 saykıl ın bile önemli olduğu Bir programda pic in 2 bacağından Frekansı hiç değişmeyecek şekilde ve yine picin program işleyişini etkilemiyecek bir şekilde 2 farklı sinyali nasıl üretirim ?!?

eseneren

Seçim yapmak için durum hakkında bilgi sahibi olmak zorunda değilsin, sonucuna hazır olmak için durum hakkında kaygılanırsın.  http://bit.ly/gixfTk

EMG81

Ama interrupt oluştuğunda program farklı bi yere dallanacak, Pic farklı komutları çalıştırırken Ekran görüntüsü bozulacak. Burada 2 şey çok önemli

1.si H ve Vsinyallerinin bozulmaması

2. si Pic in hep aynı şeyleri yapması (Her Horizantal sinyalden sonra, 0 nolu dizi değişkenden başla 0 nolu pixel datasını ekran a bas. dizi içeriğini bir arttır 1. nolu pixel datasını ekrana bas........ ve böyle devam ediyor.) Bu rutin basma işlemi sırasında pic in 1 tane bile farklı komut işlemesi Ekrandaki Pixellerin büyümesine neden oluyor...

eseneren

intterup le dalladıgı yerde yapacaksın ıslerını yada ınterrupa gırıp hangı altprogramı calıstracagını soyleyeceksın ve cıkacaksın
H ve V sınyallerı ıcın 1 tane renk datası ıcın bır tane ınterrrupt kullabılırsın 2timer ile cozersın.
H ve V sıyanlı 1 saykıl bıle onemlı demıssın kullandıgın dıl ne bılmıyorum ama ust sevıye dıllerı kullanırken bıraz dıkkatlı bıraz da tecrubelı olmak lazım asm de yazsan hammalıye ama nerede ne olacagını bılırsın.

Maxim

interruptsız olmaz o iş
hatta zaman hassasiyeti çooook önemli ise kaliteli bir kristal kullanıp, interrupt rutininde zamanları asm ile yapmak lazım

edit:
bu arada @EMG81, anladınmı neden şema ve kod isteniyor ?