VGA driver chip önerisi???

Başlatan EMG81, 28 Şubat 2011, 20:54:01

bymrz

Biraz web de göz gezdirdim ve şu kanıya vardım(maliyeti de düşünerek). bu iş için uygun olan ya S1D13506 gibi driver IC ler, veya neredeyse aynı fiyata gelecek olan üzerinde LCD sürücü modülü bulunan ARM9-ARM7 işlemciler...

EMG81

Şuan en mantıklı 2 seçenek var.

@leblebitozu nun verdiği 24Hxxx serilerinde H , Vsync sinyalleri 16 bir (556) sürücü portu olan chipler tek başına ve gayet kullanışlı... Fiyatlarıda gayet ucuz(ARM9 a göre)

ARM7 lere acayip tavım. O sebeple onları es geçiyorum.(Meretin portlarını bile düzgün kontrol edemiyorsun.! Bi türlü yıldızımış barışmadı.)

ARM9 lara gelince içerisinde WinCE yüklü vga çıkışlı, seri port, ethernet, sd card ve saymadığım biçok şey in fiyatı 89$ (geçen ebayda bulmuştum.)

@Fatihkuzucu

Yanıtın beni çok duygulandırdı. Çok teşekkür ederim. Linklerdeki CRAFT adlı video oyununu daha önceden incelemiştim. Hatta ATmel ile yapılmış olması lazım. Neyse diğer linklerden de youtube üzerinde başka bir linke ulaştım. Bi kullanıcı Atmega ile (20 MIPS ama modelini hatırlıyamıyorum) Sd kart tan aldığı AVİ video bilgisini ekrana basmayı başarmış. Hatta Matrix filmini oynattırıyordu hatırladığım kadarıyla. Onu görünce; Be adam 1 saykıl ın 50 nSn, VGA 1 pixel time = 54 nSN ne ara o veriyi SD karttan okudun, işledin, ekrana bastın diyesi geliyor insanın ama yapmış gerçekten...

Sonuç olarak ben 24Hxx serilerine yöneliyorum. ARM9 pahalı ama daha görsel işler çıkartacaktır. ARM 7 leri ben sevmiyorum ama sizde yabana atmayın. ;)

esensoy

bu AL250 yada S1D13506 Türkiye'de nereden temin edilebilir?
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

smit

S1D13506'in alternatifi S1D13517 microchip direct'de var ama 12$ entegreye 44$ kargo istiyolar, bunların türevleri farneldede olmayınca zorluk çekiyoruz. Bu entegrelere benimde ihtiyacım var ama kargo yüzünden getirtemiyorum. Bence şöyle yapılabilir 1 adet ama MCU ve bir adet PIC24FJ256DA210(LCD Controller olarak kullanırsak) daha ucuza geldir. Ana MCU'dan 24F 'e sadece gerektiğinde lcdye basılacak bilgiyi (yada değişen pixellleri) yollarız. PIC24F sadece lcdnin yenilenmesi ile ilgilenirken ana MCU bütün işlemlerini gecikmesiz gerçekleştirir.