pic ne kadar guvenli

Başlatan selvi, 06 Mart 2011, 19:33:29

Maxim

sanırım biz piclerden fazla şey bekliyoruz,
herşey bozulabilir, pic dahil
plc lerde bozuluyor, atmel işlemciler hiçmi bozulmuyor ?
bu dünyada bozulmayacak bir elektronik eleman varmı ? öyle bir garantiyi kim verebilir ?

bu bence biraz şans + daha çok çevre etkenleri ile ilgili .
hangimizin bileğinde statik elektriği alan şey var ?

Mucit23

Birazda şans işi ::)
geçen gün yanlışlıkla pic 16F628'i ters takmışım. Enerji verdiğimde çalışmadı doğal olarak. Niye çalışmıyor diye sistemde göz gezdirirken birde baktımki 7805 cayır cayır yanıyor. Sonra farkettim. Ters takmışım 16F628'i Biraz ısınmışdı. Ben umudu kesmiştim tabi picden. Söküp yerine düzgün takıp tekrar enerji verince çalışıverdi. Gerçekten şaştım kaldım.  :o

Maxim

Alıntı yapılan: Mucit23 - 16 Mart 2011, 07:25:11
Birazda şans işi ::)
geçen gün yanlışlıkla pic 16F628'i ters takmışım. Enerji verdiğimde çalışmadı doğal olarak. Niye çalışmıyor diye sistemde göz gezdirirken birde baktımki 7805 cayır cayır yanıyor. Sonra farkettim. Ters takmışım 16F628'i Biraz ısınmışdı. Ben umudu kesmiştim tabi picden. Söküp yerine düzgün takıp tekrar enerji verince çalışıverdi. Gerçekten şaştım kaldım.  :o

şimdi o pic hiç zarar görmedimi acaba ?
belki 6 ay sonra yaptığın devre aniden bozulacak, umarım sende "bu picler güvenlimi" diye bir başlık daha açmazsın  :P

Mucit23

Elbette değil. Mutlaka bi hasar görmüştür. Zaten onu tekrar kullanmadım. İlerde büyük ihtimal sorun çıkartacak diye yeni kullandım. Denemek lazım.

t2

Yağmurlu havalarda şimşek çakar, veya şebekeye bağlı bir asansör, motor çalışır. şebeke üzerinden çok kısa bir yüksek gerilim gelir. 10 kv ve 1mikrosaniye gibi.. .  Belki de bunlardan olmuştur.

Bunun enerjisi düşüktür. sigortadan , trafodan geçer, kondansatörlerden geçer bunalrın hiç biri bozulmaz.7805i de geçer. pice gelir. pic bozulur. sadece pic arızalanmıştır.

Çözüm nedir? 220V şebeke ye paralel varistor ya da TVS diyod bağlamaktır. daha da abartıp 5 volta da bağlayabilirsiniz.

http://www.google.com.tr/search?hl=tr&q=surge+protection+tvs&meta=

Not zener olmaz. bu amaçla üretilmiş hızlı elemanlar gerek.

pwm.c

statik elektrik faktörünüde unutmayalım... birçok entegrenin bozulmasına neden oluyor.
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-