DC Fırçalı Motorun Yüksek Frekansda Sürekli Çalışması.

Başlatan picmanya, 07 Mart 2011, 20:50:46

picmanya

Otomobil cam silecek - silgi, elektrik motorunu düşünün.
Kendinden sabit redüktörlü. DC 12 Volt , 6 Amper

Bu motor H köprü sürücü ile, PWM li hız ve yön kontrollü kumanda ediliyor.
Bu motorun saniyede  en fazla 10000 (on bin) kez, enazda 5000 (beşbin) kez
2 veya 4 volt gibi bir DC gerilimle sağa ve sola döndürülmek istendiğini düşünün.
Bu durumda motorun kendi çıkış mili ancak titreyebiliyor ve uğultu parazit şeklinde bir ses çıkarıyor.
Redüktör çıkışında ise hiç dönme gözlemlenmiyor.Çünkü redüktör 35/1 oranında devir düşürücü olarak çalışıyor.

motorun saniyede en fazla 10KHz. gibi bir sayıda yön değiştirilmek istendiğini ve burda motorada H köprüden en fazla 4 volt gerilim gönderildiğininden eminim. ama motor mekaniği zannediyorum bu kadar hızlı elektiksel değişimlere mekaniksel olarak yanıt veremeyip ancak titiriyor.

Bu tarz bir çalışmanın dez avantajını görebildiğim kadarı ile yalnızca ses olarak geri alıyorum. başkada bir şikayetim yok.

Öğrenmek istediğim bu motor bu tarz bir çalışmaya ne kadar dayanabilir. Kısa vadede arıza verirmi?

mihri

"Eppur si muove!"

z

DC motora 5Khz AC verdiginde motor mili titremez. Sadece icten ice duduk gibi oter. Fircalara da bir zarari olmaz. Amacin ses cikartmaksa motorla ugrasma. Daha verimli sistemler var.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

picmanya

yok hocam amacım bilerek ses çıkartmak değilde yaptığım pcb sonucunda motor bir modda böyle çalıştı.
demek bu tarz bir çalışmadan dolayı kafam ağrımaz diyebiliyoruz.
buna sevindim.