RB0 Kesmesi Proteusta Çalışıyor, Gerçek Hayatta Çalışmıyor

Başlatan since1990, 09 Mart 2011, 17:42:03

since1990

Arkadaşlar,
Alıntı Yap#include <16f877.h>

#use delay(clock = 4000000)
#fuses XT,NOWDT,NOPROTECT,PUT
#include <LCD.c>

static int x;

float hiz;
int say=0,kal=0,y=0;
#INT_EXT
void INTRB0(void);

main()
{
set_tris_a(0b111111);
set_tris_c(0x00);
output_c(0);
setup_adc(ADC_off);
setup_adc_ports(NO_ANALOGS);

lcd_init();
    delay_us(10);
    printf(lcd_putc,"HAZIR");

while(1)
{

if (input(pin_A0)==1)
{output_toggle(pin_C0);
say++;
kal=say%2;
delay_ms(250);}

if (input(pin_A1)==1)                     
{output_toggle(pin_C1);
delay_ms(250);}

if (input(pin_A2)==1)
{output_toggle(pin_C2);
delay_ms(250);}

if (kal==1)
{  if (input(pin_A0))
      {lcd_init();
      delay_us(10);
      lcd_putc("\f");
      lcd_gotoxy(1,1);
      printf(lcd_putc,"Calisiyor \nHiz :");
      y=y+1;

}

enable_interrupts(int_ext);
ext_int_edge(h_to_l);
enable_interrupts(GLOBAL);
delay_ms(1000);                      //DArbeleri YAkaladığımız Yer
disable_interrupts(int_ext);
hiz=x;

lcd_gotoxy(6,2);
printf(lcd_putc,"%d",x);}

else
{if (y==1)

{     lcd_init();
      delay_us(10);
      lcd_putc("\f");
      lcd_gotoxy(1,1);
      printf(lcd_putc,"STOP");
y=0;
kal=0;
}
}

}}

#INT_EXT
void INTRB0()
{output_low(pin_C3);
X++;
output_high(pin_C3);

}
Şeklindeki kodum darbelerin yakalandığı yerde RB0 dan gelen darbeleri sayıyıp LCD ye yazıyor, Proteusta çalışıtken, Bread Boardda çalışmıyor... Yardımcı olabilirseniz memnun olurum.
"Dinlenmemek üzere yola çıkanlar asla yorulmazlar. Türk gençliği, gayeye, idealizme durmadan ve yorulmadan yürüyecektir. Bütün ümidim gençliktedir." Mustafa Kemal Atatürk

shark27

breadboardda pic ile yapılan devrede çalışmayabilir normal devrenizi pcb ye basıp öyle deneyin derim kolay gelsin..

muhittin_kaplan

boardda bağlantıları kontrol edin. MCLR yi unutmayın. kesmeye girme durumu PullUp yada PullDown Durumunu Kontrol edin.

since1990

Beyler, LCdede herşey çalışıyor dışarıdan role çektiriyorum ekranda "çalışıyor Hiz:0 " yazıyor butona tekrar basınca "Stop" yazıyor. yani programın işleyişinde bir problem yok, Acaba kesmemi veremiyorum. Proteusta rB0 a yağına bir 555 devreesi bağladım onun darbelerini saydırabildim sorunsuzca. Ama gerçek hayatta elle darbe veriyorum hala sayac 0. Pullup direnci dediniz. Bİraz daha açabilirmisiniz?
"Dinlenmemek üzere yola çıkanlar asla yorulmazlar. Türk gençliği, gayeye, idealizme durmadan ve yorulmadan yürüyecektir. Bütün ümidim gençliktedir." Mustafa Kemal Atatürk

muhittin_kaplan

rb0 a bağlı bir direnç varmı HIGH larımı LOW larımı saydırıyorsunuz ?
Eğer Direnç Bağlı değilse RB0 kritikte kalıyordur.
Dahili PULLUP ları aktif ettiniz mi ?

since1990

Siz deyince
set_tris_b(0b10000001);
port_b_pullups(TRUE);
diye bir satır ekledim 0 veya 1 leri sayması varketmez, ayrıca RB0 470ohm ile Gnd ye çekili...
Bu arada;
Diğer tarfta radminin linkini gönderebilirim yada mail adresiniz varsa mail de atabilirim ;)

muhittin_kaplan

bana lazım değilde. ben lisanslı netsupport  kullanıyorum. isteyen arkadaşa atınız.

muhittin_kaplan

pull uları aktif etmişsiniz. o 470 ohm u kaldırınız ve butonun bir ucunu GND ye bağlayınız.

since1990

Nasıl yani hocam, Rb0->Gnd ye mi gitsin?
Aslında şuan hiç buton yok siz RB0 için nasıl bir bağlantı yapmam gerektiğini söyleyin, Rb0 tamamen boş, BUton koyun deyin buton koyayım, Akü koyun deyin akü bağlıyım, Sadece çalışsın yeter.:)
Bu arada picim 16f877.

vebsel

muhittin_kaplan

since1990

Teşekkür ederim hocam küçük bir hatam varmış, RB0 yerine RB7 den kesme vermeye çalışıyormuşum...
ÖZür Dilerim, İyi akşamlar....

muhittin_kaplan

Bu Arkadaşlardan ikitanesini Taksim Meydanında Sallandıracaksın Bakalım Birdaha Yapıyorlarmı.:D
(Bu arada Şaka Yapıyorum.Yazılı Olunca "Şaka Yapıyorum" u bile yazıyoruz)