çoklu l297+l298 senkronizasyon

Başlatan emreademoglu, 13 Mart 2011, 01:07:19

emreademoglu

merhaba herkese,  devrede 2 adet l297 ve 2 adet l298 kullanarak 2 adet step motor kullanmak istiyorum.
--l297 leri sync ucundan senkronize etmem şart mı etmezsem nasıl olur?
--senkronize edersem 2. l297 nin clk ucuna clock vermem gerekli mi boş bıraksam olur mu?
-- ve chopper rate tam olarak ne iş yapar, tmm akım sınırlar da nasıl? fazla olursa nolur az olursa noolur? neye göre hesaplarız bunu?
ilgilenen arkadaşlara şimdiden teşekkürler :o

z

Eger cok sayida surucun varsa ve pcbde Gnd konusuna cok dikkat edilmedi ise cipleri sync etmek chopperlarin dogru calismasi acisindan faydalidir. Aksi takdirde chopplar birbirlerinden etkilenirler.

Bunun icin ciplerden sadece birisine RC devresi kurup onun osilatorunun calismasini saglayacaksin. Digerleri sync bacaklarindan clklarini alacaklar.

Eger suruculeri smps ile besliyorsan tum suruculeri smps'e senkronlamak daha da guzel bir cozum. Bu teknik bazi TV ve CRT monitorlerde de kullanilmakta. Bunlarda tam tersine, smps, horizantal surucuye senkronlanir.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

emreademoglu

l297 nin clk girişi için işareti pic ile üretmeyi düşünüyorum,    while(1)     {R1=0;   delay_us(20);   R1=1; delay_us(20);} gibi bir kodla.
senkronize ettim diğer l297 nin osc sini toprağa bağlayacaığımı biliyorum da clk sına ne bağlamam gerekir? 2  l297 ye de aynı clk yı vericem herhalde ama emin olmak isterim?
bi de chopper rate olayı nın tam olarak işleme mantığı nedir, sense bacaklarından akan akımın direnç üzerinde gerilime çevrilip Vref ile karşılaştırıldığını biliyorum ama osc girişi nerde devreye giriyo? nedir bu chopping rate?....  :-\

z

O halde tum osc girislerini topraga baglayacaksin ve Syn ucundan kendi urettigin clk sinyalini basacaksin.

Chopper' da motor akimi, referans degeri gectiginde flipflopu sifirlayarak cikisini 0 a kitler ve motor akimini keser.
Bu FF'un, bir sonraki peryodda tekrardan set edilmesi lazim ki motordan akim aksin.
Clk sinyali FF'u tekrardan kurar. Boylece yeni bir chopping peryodu baslar.

Neden 297 leri islemci ile senkronize etmek istiyorsun?

emreademoglu

bildiğim kadarıyla step motorlar bi kaç yüz hz e kadar çıkabiliyor. devremde sadece pic için bi kristal var ve 20 mhz. başka nasıl clk sağlayabilirm l297 için ?

z

Neden islemci ile suruculeri senkronlamaya calistigini anlamadim.

Tamam senkronlama ihtiyaci duyulan cok ozel uygulamalar var fakat uygulamanda buna gercekten ihtiyacin varmi? Hala soruma cevap vermedin.

Eger chopper devreciginin istedigi clk sinyalini (adimlama clk'u degil) islemci tarafindan ureteceksen iki sey yapabilirsin.

Islemci clk sinyalini harici bir bolucuye gir ve bolunmus sinyali de 297'ye sync bacagina uygula. Ya da Timeri kurarak islemci pinlerinden birinden peryodik clk uret.

emreademoglu

hayır ben chopper devreciğinin sinyalini değil adımlama sinyalini işlemci ile üreticem. chopper devreciği için rc osilatoru kullanıcam datasheet teki gibi. doğru değil mi?
bi sorun yaratırmı sence?

z

Yazdiklarindan bu anlasilmiyor ama.

Tabiki adimlama clk sinyalini islemci ile ureteceksin. Choppper RC osc ile beslenecek. Motor adimlamalarini islemci ile sen yaptiracaksin.

Chopper in ihtiyac duydugu clk motor adimlamasi icin degil. O bobin akiminin belli bir band icinde sabit kalmasi icin gerekiyor. Motor donmeden duruyor olsa bile chopper clk olmali ve bu clk zaten islemciden bagimsiz olarak RC osc tarafindan saglaniyor.

Motorun adimlamasini saglayan clk ise cipin dir ve clk sinyallerininin oldugu taraftaki clk sinyali. Burdan verdigin her bir pals ile motor ongorulen adim (tam yada yarim) kadar adim atar ve durur.

Sen adimlama sinyali verdikce motor da tik tik konum degistirir.

emreademoglu

peki son soru chopper frekansı yüksek olunca noolur, düşük olunca noolur? temel fark nedir?

z

Bu, motor enduktansinin ve surucu beslemesinin degeri ile ilgili.  Ager tork beklenen degerin altinda ise chopping frekansi arttirmalisiniz.

Akimin tirmanma hizi cok yuksekse (motor enduktansi kucuk yada surucu voltaji yuksekse) , bir tam peryodun cok kucuk bir kesrinde akim referans degeri gectiginde chopper, bobin beslemesini bir sonraki peryoda kadar kesecektir. Enduktansin beslemesi kesildigi andan itibaren akimi, dusme egilimine girer. Dusme hizi fast yada slow decay modununa baglidir.

Akimdaki atak (attack) ve dusme (decay) egimi hatta varsa (sustain ve relase fazi) ile bunlara iliskin sureler akimin o peryoddaki ortalama degerini belirler. Eger ortalama akim, nominal akimin altinda ise chopping frekansiyla bu kompanze edilmeye calisilir.  Bu islemi bir kereye mahsuz yapar ve motoru surucu ile eslestirsiniz (match). Boylece surucu, besleme gerilimi ve motor enduktasi ile en uygun calisma moduna sokulur.

Genel kural duty degerini %50 nin altinda turmaktir. Aksi takdirde kararsizlik sorunlari cikar ve ilave onlemler gerekir.

emreademoglu

tmmdr çok teşekkürler dostm yanıtlar için, iyi çalışmalar..