Sram in adreslemelerini dağınık yapsam sıkıntı yaratırmı ?

Başlatan EMG81, 13 Mart 2011, 04:27:41

EMG81

Selam arkadaşlar.

Tasarladığım bir cihaz üzerinde Sram kullanmam gerekiyor. Piyasada kolayca bulunabilen, ucuz ve fiyatına göre hızlı ( 70 nSn ) "62256" kullanmak istiyorum fakat;

Adres bacakları hakkında size ufak bi sorum olacak. Daha önce hiç sram li bir uygulamam olmadı. 62256 nın Adres uçları (A0,,,,A14) Datasheetinden de inceleyebileceğiniz gibi http://www.6502.org/users/alexis/62256.pdf (4. Sayfada) Karışık bir şekilde dizayn edilmiş. Row A12,A5,A7,A6A8 gibi gitmekte. Ben hem pcb im de kolaylık sağlaması açısından hemde Kafa karıştırmaması açısından 8 bitlik işlemcinin ilk portuna A0,,,A7 diğer portuna da A8,,,,A14 adres uçlarını sırasıyla bağlamak istiyorum. Ben Adrese '00000000' ve '00000001' bilgilerini gönderdiğimde bilgi ram içerisinde 1. hücrede tutulmayacak ama sorunda olmayacak. ben 45. hücre nin bilgisini gönderirken Ram içerisinde bu çok çok farklı bir yerde bu bilgi muhafaza edilecek.  Mantıksal olarak durum böyle ama ramler le daha önce çalışmış arkadaşlar bu konu hakkında beni bilgilendirirse çok sevinirim. Şuan PCB tasarımındayım yanlış birşey yapmak istemiyorum...

Sevgiler, Saygılar

drmp

eskiden z80nin zamanında sramlar kullanırdık epey zaman olmuş baksana
soruya gelirsek hiçbir problem olamaz

EMG81

Yanıtınız için çok teşekkür ederim.

İyi çalışmalar.

z

Baski devremi tek yuzde bitirmek adina RAM'in adres ve data bacaklarini kendi icinde karisik sekilde baglardim.

Hatta programimin sakli oldugu epromu da ayni sekilde karmakarisik bagliyordum. Bu baski devreyi inanilmaz basitlestiriyordu. Ustelik epromumu sokup disasm edenlerin bu nasil program ne yapmis bu adam diye yakindiklari kulagima geliyordu.

Cunku eproma yukleyecegim kodlari PC de yazdigim bir programda  her bir byte'nin bitlerini pcb deki gibi caprazliyor, ayni sekilde adresleri de program pcb cizimine gore caprazliyordu. Dolayisi ile eprom ancak pcb deki gibi baglanirsa gercek kodlar ard arda ve dogru bit siralamasinda okunabiliyordu.

Dolayisi ile adreslemede yapacaginiz bu caprazlama hic bir sorun cikartmayacaktir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com