33*33 dotmatriks animasyon

Başlatan hellcoder, 14 Mart 2011, 08:54:28

ete

Bütün sutunlara 75HC595 bağlayacaksın. Bunları kendi aralarında seri bağlayacaksın ve pic den yalnızca 3-4 pin kullanarak hepsini kontrol edeceksin. Satırları yine benim dediğim gibi yaparsan picin 4(adres)+2(enable)=6 pininden kontrol edeceksin.
Tabiiki matriks adedini henüz bilmiyoruz. Bu söyediklerim tek bir matriks için geçerli. İlave her matrix için sütunlarda yalnızca 595 leri seri bağlaman gerekiyor. Ama satır taramasında her matrix için 2 şer adet enable kontrol pini ilave etmen gerekiyor.

Sen hep soruyorsunda birazda biz soralım, matrix tarama mantığını biliyormusun? Matrixde şekil oluşturma mantığını biliyormusun,
Her hangi bir programlama dili biliyormusun?

Yapacağın sistemde kaç adet 32x32 matriks olacak?
Bu sistemde nasıl bir şekil oluşturmayı düşünüyorsun?
Bu soruların cevaplarını bilirsek konu uzadıkça ortaya çıkacak soruların cevaplarını daha doğru verebiliriz diye düşünüyorum.

Mesajımı bitirmiştim ama son mesajını görünce ilave bir iki şey yazmak istedim.

Elindeki matrix 32 x 32 yani 32 adet sütun ve 32 adet de satır pini mevcut.
Öncelikle bize sormadan önce kendin bir oturup düşünmen gerekiyor. Bunu nasıl pic e bağlarım diye.
Üstelik henüz belirtmedin ama muhtemelen yalnızca tek matriks kullanmayacaksın belkide. Hadi tek kullanacağını varsayarsak.
Yalnızca satırlar için direk bağlarsan 4 adet 8 bitlik pic portuna ihtiyacın olduğunu biliyorsun değilmi?
İşte bunu düşünerek yukarıdaki 4067 önerimi vermiştim. Yazdıklarımı iyice okumanı öneririm. Birazda kafa yorarsan işin zor değil.
Ete Pic Basic derslerindeden12 yada 13 nolu dersi bulup inecelemeni ayrıca öneriyorum. İşin mantığını orada anlatmıştım.

Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

hellcoder

bildiğim bilgi okuldan öğrettikleri kadar.... Pic entegreyi tetikliyor ve yazıyı yazdırdıyor yada animasyonu bildiğim bilgi bu  :) Elinizde varmı hazır pcb kayan yazı yada entegre

ete

Hellcoder,
Verdiğin cevaba bakılırsa bu konudaki bilgin sıfır. İşin gerçekten zor. Epeyce çalışman gerekecek.
Hocan da akıllı adammış. Öylebir konu vermişki sana hazırda bırak PCB yi matriks bile bulamayacağın bir konu seçmiş. Yani ne demek istemiş oturup çalışsın didinsin ve en önemlisi araştırsın ve bulsun yapsın şeklinde düşünmüş.
İşin araştırma kısmına başlamışsın o doğru ama yinede hazır arayışı içindesinki bu kötü bir şey.

Hemen belirteyim bu konuda bulabileceğin şeyler tamamen 8x8 matriksler üzerinedir Senin konu öyle bir konuki kırk yılda bir rastlayabileceğin bir mesele. Bu nedenle öncelikle hazır arayışından vaz geç. Aslında çok enteresan bir durum.
Bu forumda senin konunu halledebilecek 10-15 kişi var ve bunların bir kısmı da amatör (benim gibi) elektronikçi. Yani elektronik tahsili almamış ancak kendi kendine merak ederek elektroniği öğrenmiş kişiler. Sen bu konuda eğitim alııyor ve aldığın bilgi için Hocanın öğrettiği kadar diyorsun. Halbuki mesleğine saygı gösterip en azından amatörler kadar bir bilgin olabilirdi. Her neyse ben üstüme düşeni yapıp sana yapman gerekenleri açıklayacağım. Gerisi tamamen senin çaban bağlı olarak gelişecek.
1. Öncelikle sana verilen ödevin detaylarını buraya yaz ki yanlış yönlendirme yapmayalım.
2. Bu detaylara bakarak kaç adet matriks oluşturacağını  ve bu matriksler üzerinde oluşturulacak şekil yada şekiller konsunda da bilgi ver.
3. Daha sonra kolları sıva ve hemen 1 adet matriks kartı hazırlamaya başla. Bu karta şimdilik yalnızca ledleri yerleştir. Satır ve sütun girişlerini bir kenara topla ve oralara fiş tak. Toplamda 32 adet satır ve 32 adet sütun bilgin olacak. Anlayacağın kartın üzerinde 2 adet 32 li fiş olması gerekecek.  32 li fiş varmıdır piyasada bilemiyorum. Önce onu araştır yok ise 16lı kesin var biliyorum. Bu durumda 4 adet 16 lı kullanabilirsin.
4. Bir yandan da işin şekil oluşturma kısmına odaklan. Sana bahsini ettiğim dersleri bu forumda bul ve indir. Bulamaz isen özel mesaj at ben yollayayım. Bu derslere iyice çalış ve şeklin oluşturulması ile hareket verilmesi mantığını öğrenmeye çalış. Anlamadığın yeri sor tekrar. Hiç bir zaman olayın bütününü sorma bu senin çalışmadığını gösterir çünki.
5. Şekilleri yavaş yavaş oluşturmaya başla.
6. Son olarak bu işin programını hangi dille yazacaksın ona karar ver ve o dille ilgili çalışmaya başla. Tercihlerin şunlar olacaktır,
   - Pic Basic Pro
   - Proton Basic
   - Her hangi bir C dili (CCS olabilir , Hitec olabilir)
   - ve tabiiki Assembly dili. Bütün dillerin anası olan assembly yi sıfırdan öğrenmen epeyce zor olur. Bu hususa dikkat et. Daha önce biraz öğrenmiş isen süre kısalabilir ama yinede doğru kararı senin vermen gerekiyor.
7. Daha sonra bu işin çalışmasını sağlayacak devre şemasını oluşturmak gerekiyor. Bu konuda seni yönlendireceğiz. Zaten önceki mesajlarımda bunun nasıl yapılabileceğini anlattım bile. Alt yapın olsa hemen anlayacaktın ama hala anlamadığından eminim. Neyse yavaş yavaş anlarsın.
8. Devre oluştuktan sonra PCB si yapılacak ve sonunda program çalışmalarına başlayıp displeyi sürme işine başlayacak ve önceden oluşturduğun şekilleri programa yerleştirip hareket vermeye başlayacaksın.

Hepsi bu . Epeyce şey varmış gibi gözüküyor ama aslına bakarsan işin özeti şöyle;
- Devreyi tasarla yani led matriks devresini hazırla , sürme şekline karar ve ve ona uygun devreyi tasarla)
- Programı yaz
- Çalıştır.

Kolay değilmi ? Umarım kolay olduğunu düşünür ve bir an evvel kolları sıvayıp çalışmaya başlarsın.

Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

hellcoder

dotmatriksim bitti 33 satır 33 sütun 4 adet animasyonum olucak sol yöne ok sağ yöne ok ünlem ve çarpı bunları göstercem animasyonda şimdi kart sorunum var ve dotmatrikslere entegre bağlantılarım

hellcoder

bugün hazır kayan yazı devresi aldım istanbula gelip ne yapabilirim ona entegre edebilirmiyim aldığım devrede 15 pin var 7 altta 7 üstte kart bks diye bir firmaya ait

omereliusuk

Alıntı yapılan: ete - 16 Mart 2011, 07:55:02
Hellcoder,
Verdiğin cevaba bakılırsa bu konudaki bilgin sıfır. İşin gerçekten zor. Epeyce çalışman gerekecek.
Hocan da akıllı adammış. Öylebir konu vermişki sana hazırda bırak PCB yi matriks bile bulamayacağın bir konu seçmiş. Yani ne demek istemiş oturup çalışsın didinsin ve en önemlisi araştırsın ve bulsun yapsın şeklinde düşünmüş.
İşin araştırma kısmına başlamışsın o doğru ama yinede hazır arayışı içindesinki bu kötü bir şey.

Hemen belirteyim bu konuda bulabileceğin şeyler tamamen 8x8 matriksler üzerinedir Senin konu öyle bir konuki kırk yılda bir rastlayabileceğin bir mesele. Bu nedenle öncelikle hazır arayışından vaz geç. Aslında çok enteresan bir durum.
Bu forumda senin konunu halledebilecek 10-15 kişi var [b][color=red][size=36pt]ve bunların bir kısmı da amatör (benim gibi) elektronikçi[/size][/color][/b]. Yani elektronik tahsili almamış ancak kendi kendine merak ederek elektroniği öğrenmiş kişiler. Sen bu konuda eğitim alııyor ve aldığın bilgi için Hocanın öğrettiği kadar diyorsun. Halbuki mesleğine saygı gösterip en azından amatörler kadar bir bilgin olabilirdi. Her neyse ben üstüme düşeni yapıp sana yapman gerekenleri açıklayacağım. Gerisi tamamen senin çaban bağlı olarak gelişecek.
1. Öncelikle sana verilen ödevin detaylarını buraya yaz ki yanlış yönlendirme yapmayalım.
2. Bu detaylara bakarak kaç adet matriks oluşturacağını  ve bu matriksler üzerinde oluşturulacak şekil yada şekiller konsunda da bilgi ver.
3. Daha sonra kolları sıva ve hemen 1 adet matriks kartı hazırlamaya başla. Bu karta şimdilik yalnızca ledleri yerleştir. Satır ve sütun girişlerini bir kenara topla ve oralara fiş tak. Toplamda 32 adet satır ve 32 adet sütun bilgin olacak. Anlayacağın kartın üzerinde 2 adet 32 li fiş olması gerekecek.  32 li fiş varmıdır piyasada bilemiyorum. Önce onu araştır yok ise 16lı kesin var biliyorum. Bu durumda 4 adet 16 lı kullanabilirsin.
4. Bir yandan da işin şekil oluşturma kısmına odaklan. Sana bahsini ettiğim dersleri bu forumda bul ve indir. Bulamaz isen özel mesaj at ben yollayayım. Bu derslere iyice çalış ve şeklin oluşturulması ile hareket verilmesi mantığını öğrenmeye çalış. Anlamadığın yeri sor tekrar. Hiç bir zaman olayın bütününü sorma bu senin çalışmadığını gösterir çünki.
5. Şekilleri yavaş yavaş oluşturmaya başla.
6. Son olarak bu işin programını hangi dille yazacaksın ona karar ver ve o dille ilgili çalışmaya başla. Tercihlerin şunlar olacaktır,
   - Pic Basic Pro
   - Proton Basic
   - Her hangi bir C dili (CCS olabilir , Hitec olabilir)
   - ve tabiiki Assembly dili. Bütün dillerin anası olan assembly yi sıfırdan öğrenmen epeyce zor olur. Bu hususa dikkat et. Daha önce biraz öğrenmiş isen süre kısalabilir ama yinede doğru kararı senin vermen gerekiyor.
7. Daha sonra bu işin çalışmasını sağlayacak devre şemasını oluşturmak gerekiyor. Bu konuda seni yönlendireceğiz. Zaten önceki mesajlarımda bunun nasıl yapılabileceğini anlattım bile. Alt yapın olsa hemen anlayacaktın ama hala anlamadığından eminim. Neyse yavaş yavaş anlarsın.
8. Devre oluştuktan sonra PCB si yapılacak ve sonunda program çalışmalarına başlayıp displeyi sürme işine başlayacak ve önceden oluşturduğun şekilleri programa yerleştirip hareket vermeye başlayacaksın.

Hepsi bu . Epeyce şey varmış gibi gözüküyor ama aslına bakarsan işin özeti şöyle;
- Devreyi tasarla yani led matriks devresini hazırla , sürme şekline karar ve ve ona uygun devreyi tasarla)
- Programı yaz
- Çalıştır.

Kolay değilmi ? Umarım kolay olduğunu düşünür ve bir an evvel kolları sıvayıp çalışmaya başlarsın.

Ete

ve bunların bir kısmı da amatör (benim gibi) elektronikçi
hocam siz de amatörseniz biz neyiz??? bu soruyu ciddi manada düşünmeye başladım...:))) ???

hellcoder

onu okulumuzda 2 üniversite 3 üniversite bitirip hala daha havya nasıl kullanılır bilmeyen hocalarımıza sormak lazım bence okulda birşey öğretmiyorlar temel atmadan verilen bir eğitim sistemi var kitap üstünde.Mesala şöyle söyleyim okulumuz labaratuara havya aldı.Hocama diyorumki sünger ıslatıp lehim yapcaz yok diyo kullanma kılavuzunda yazmıyosa ıslanmaz bende havyayı bastım süngere yandı.buna artık siz cvp verin arkadaşlar  ;D

hellcoder

devreyi sonunda tamamlayıp programladım :) :) :)