step motorlar ile ilgili bir soru

Başlatan micmez, 14 Mart 2011, 11:14:00

micmez

merhabalar,
step motorlarla ilgili 2 sorum var.
ebay'den yeni getirttiğim sürücü (3 eksenli tb6560) + güç kaynağı + step motor (4 uçlu bipolar) kitini haftasonu kurup çalıştırdım.
ilk seferinde laptop üzerinden usb-paralel kablo ile denedim çalışmadı, mach3 kitabına göz gezdirdiğimde usb kabloların çalışmama ihtimalinin yüksek olduğu yazıyordu.
eski bir pc bulup gerçek paralel port üzerinden denemelere başladım, mach3 üzerindeki "motor outputs" ve "output signals" konfigürasyonlarını 3 eksenli tb6560'la birlikte gelen dökümandaki şekilde yaptım.
motorlar önce çalıştı, jog menüsünden x,y,z eksenlerşnş + ve - şeklinde döndürebiliyor oldum.Daha sonra yine tb6560 manualdeki "input signals" port ayarlarını girdim.Mach3 "limit switch enabled" gibi bir hata verdi ve mtorlar sustu.Resetledim olmadı, programı kapatıp açtım olmadı, kartı kapatıp açtım olmadı, son yaptığım limit settingsleri geri aldım, yani input signals menüsündeki değerleri disable ettim motorlar çalışmaya başladı.
Sorun ne olabilir ? Limit değerlerini girmesem de sağlıklı çalışabilirmiyim ?
Diğer sorum ise motorlar sürekli bir hışırtı çıkartıyorlar, yüksek bir seste.Çalışmasına güzel çalışıyorlar ama komut vermediğim sürede de sürekli hışırdamaya devam ediyorlar.Ancak mach3 te reset yaparsam komple susuyorlar, sonra jog menüsünde x + yaptığım anda hepsi birden hışırdamaya başlıyor..
Normal bir çalışma şeklimidir ? Değilse sorun ne olabilir ?

Teşekkürler,

sezgin05

Mach3 de soft limit değerleri verirseniz ve çalışma esnasında bu değerleri aşarsanız motorlar susar bu normaldir. Bunun yerine donanımsl limit switcleri takmanızı tavsiye edrim.
Motorların çıkardığı hışırtıda normaldir.Çünkü sürücünün enable girişi aktif edildiğinde motorlara sürekli bir pwm basılır ki bu aynı zamanda motor freni sağlar. Kısacası sorun yok....