Yanginin sebebinin elektrik kontagi oldugu anlasilmistir.

Başlatan bunalmis, 16 Mart 2011, 11:18:18

z

Haberlerde izlemissinizdir. Yapilan incelemeler sonucunda yetkililer yanginin elektrik kontagindan ciktigini bildirmislerdir....

Seklinde aciklamalarda bulunurlar.

Boyle bir sonuca nasil ulasiyorlar, bilginiz varmi?

Elektrikle alakasi olmayan bir baska nedenle baslayan yangin, elektrik tesisatini yakip elektrikli aksamlarin izolasyonlarini eritip elektrik kontagina neden olduysa yangin nedenini nasil ayirt ediyorlar?

Eger oyle olsa bile, o binanin elektrikcisine, makineleri kurulumunu yapan firma personeline vs, gel kardesim bi ifadeni alalim deniyor mu acaba?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Maxim

bence

genelde habercilerin işgüzarlığı onlar, sallama yani çoğunlukla .

nasıl bir trafik kazası sonucunda arabada bira şişesi varsa %100 alkollü sürücü olur ya o hesap !
nereden biliyorsun ? belki yolcular içti, şöför içmedi ?
belki adamın arabasında geçen haftadan kalma şişeler var ?
belki adam markete gidiyor o sırada, 10 tane boş bira şişesinin depozitosunu alacak?

işte o yüzden alkol testi diye birşey var, o yüzden mahkeme haberlerdeki videoya göre değil alkol test sonucuna göre davranır .

parda

Bildiğim kadarı ile maddelerin yanma durumuna göre nekadar uzun ve nekadar bir ısıya maruz kaldığından yola çıkarak  yangının başlangıç noktası tahmin edilebiliyor. Bu tahminden yola çıkarak sebebine ulaşıyorlar.
Bildiğim tek şey, hiç bir şey bilmediğimdir.

Klein

5-6 yıl kadar önce arabam yanmıştı. Daha doğrusu yanmaya yeni başlamışken söndürmüştük.  Bir kaza sonrası farları değiştiren arkadaş far soketinin gevşek olduğunu farketmemiş ya da önemsememiş. Bu yüzden burada başlayan ark nedeniye kaputun altında ciddi miktarda hasar oluştu.
O zaman bolca  inceleme fırsatım oldu.  Yangının gidişatı geyet belirgin seçiliyordu. Yangının ilerleme yönü, çevredeki parçaların aldığı hasar vs..  Yangının çıkışnoktası hakkında oldukça ipucu içeriyordu. Yangının far soketindeki arktan çıktığını anlamak çok zor olmamıştı. Ama hasar daha büyük olsaydı belkide anlaşılamazdı.
Gazi üni. otomotiv bölümünden bir bilirkişi göndermişti kasko firması. Bir yangın uzmanı göndermek yerine otomotiv uzmanı göndermek de hangi mantıkla açıklanır bilmiyorum tabi. Uzman arkadaş bakar bakmaz ilk tespitini yaptı. Alarmın sireni erimiş olduğu için yangın alarmdan çıkmış diye ilk rapor düzenlemişti. Sonra itiraz ettim arkadaşa arabanın başında yangının başlangıç noktasını ,nasıl ilerlemiş olduğunu , alarm sireninden neden olmayacağını vs.. gösterdim. İkna oldu.
İkinci rapor şöyle çıktı: Yangın , far ampulleri 100W olduğu için çıkmıştır. Tabi itiraz vs.. sonunda kasko parayı ödedi ama burnumuzdan getirdi.

Sonuç olarak :
Olayın ucu devlete dokunmuyorsa veya sigorta firmasına gelecek bir yük yoksa , sebebin anlaşılabilmesini sağlayabilecek izler oluyor.