Subwoofer Anfi

Başlatan M_B, 16 Mart 2011, 11:41:37

M_B

Merhaba arkadaslar.
Gecenlerde ( derken 3-4 ay once ) kardesim  Kicker Comp 12" 30 Cm Subwoofer   model Bas Hoparloru aldı.
İlla buna gore bir bas anfisi yap diyor. Devamlı hep sıkıstırdı bu zamana kadar sallayabildim ;)    Satın almak ıstemıyormus cok pahalıymıs.  ( Henuz kendisi Ogr. )

150W Rms 
300 W
4 Ohm.
Bu hoparlore gore ne yapılabilir.  Nette baktım devamlı TDA7294 le yapılmış devreler var. Bazıları kopruleme baglanarak Watt artırılmıs.
Bu konudaki onerileriniz nedir.  Kolay gelsin.

Teşekkürler
Mehmet

Not: Anfiyi evde kullanacak.  :(

İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım.                                                             Fatih Sultan Mehmet

t2

Alıntı YapNot: Anfiyi evde kullanacak.
20W fazla bile.

M_B

Alıntı yapılan: t2 - 16 Mart 2011, 12:22:20
Alıntı YapNot: Anfiyi evde kullanacak.
20W fazla bile.

Kesinlikle  haklısınız
Ama aldıgı hoparlorun gobegının oynamasını istıyor. Tabiki devamlı acacak değilde. Birde genç ya ;)
İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım.                                                             Fatih Sultan Mehmet

t2

Oynar işte. deneyin görün. uzaktan görülebilmesi için pinpon topu, kağıt top yapıp koyun

Bende de 250W subwoofer var. galiba 2-3 kere çalıştırdım. 150 W anfisi vardı o da bir yerde küflenmiştir heralde. en son 7 sene önce mi ne denemiştim.

pwm.c

şu devre işini görür
http://sound.westhost.com/project68.htm
ek olarak, yapacağın amfi nekadar güçlü olursa okadar iyi olur. sesin canlılığı ve netliği artar. hoparlörün gücünden daha büyük amfi yapabilirsin ama sesi fazla körüklememek şartıyla  ;D

birde sen tda7294'den bahsetmişin. bunu köprülediğin zaman gerçekten sana yeterli bir sistem kurmuş olursun.
hangi amfiyi yaparsan yap kullandığın besleme trafosunun yeterli olmasına dikkatet. eğer imkanın varsa toroid trafo kullan.
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

gevv

@M_B  hocam    tda7294   datasheet dosyasında  verilen  köprü  bağlantı   gayet  güzel  çalışıyor  denendi  ;)