8 tane ledi 2 butonla kontrolü sağlayan picli rf devresi için lütfen yardım...

Başlatan apocalypse90, 18 Mart 2011, 15:55:20

apocalypse90

8 tane ledi 2 butonla kontrolü sağlayan picli rf devresi için lütfen yardım...
Herkese merhaba siteye yeni üye oldum çok hoş bilgiler ve bilgili insanlar var...
Okulumdan bi ödev aldım bu ödevimde pic ile 8 tane led kontrol edicem ama bu 8 ledi 2 butonla kontrol etmem lazım..
bi butona bastığımda ledler sola doğru kayıcak diğeri ile sağa kayıcak lütfen bu devre için bilgili abilerim bana yardım etsin şimdiden teşekkürler :)

satilla

hangi dili kullancaksın?
elektronik bilgin ne durumda?
devren hazırmı?
kullanacagın malzemeler bellimi?

apocalypse90

kullanacağım dil picbasic olucak..elektronik bilgim ve pic programlama çok az daha üni 1.sınıfım....433 mhz rf kullanmak istiyorum ve devreme yeticek kalitede bir pic,ayrıca devre şemam ve programım hazır değil yardımcı olursanız sevinirim ...

satilla

basicte serin ve serout komutları haberleşme için işini görecektir
basic bir kodu anlayabilirm ama yazacak kadar tecrübem yok o yüzden biraz araştır yazdıgın kodda sorun çıkarsa yardımcı olurum
16f628a işini görecektir

öncelikle isis'e iki PIC ekleyip birine 8 led bağlayıp bu portb olursa işin daha kolay olur
diğer PIC'e de 2 buton bağlayıp işe başla derim
seri haberleşme için MCLR pini dışında istedigini kullanabilirsin

apocalypse90

teşekkür ederim ancak bişey sormak istiyorum elinizde benim devrenin şeması var mı ya da bana çizebilir misiniz acaba ? programlamayı ben hallederim ancak bana devre şeması lazım.

satilla

sana balık vermektense balık tutmayı öğretmeyi tercih ederim
sana nasıl çizeceğini anlattım
detayıyla tekrar anlatayım

portb'ye 8 tane led bağla
örn, porta.0'ı seri haberleşme pini olarak kullan

şimdi kumanda için kullanacağın pic'i çizelim
porta.2 ye bir buton
porta.1 e bir buton
porta.3 üde seri haberleşme pini olarak kullanalım

devreyi gerçeklersen ledlerden önce 330 ohm direnç kullan yoksa ledlerin yanabilir veya pic'in portlarına zarar verebilir

12v veya 9 v gibi gerilim kaynağı kullancaksan devrene 7805 geirlim regülatör entegresi ekle
pic'in Vdd'sine yakın bir tane 100 nf bağla mutlaka
gerilim regülatöründen sonrada 330 uF bağla en azından

devreyi çizdiğinde isiteki haberleşme pinini direk 433 mhz alıcı veya vericinin data girişine bağlaman yetecektir

apocalypse90

tamam çizmeye çalışıcam umarım çizerim çok teşekkür ederim.

satilla

apocalypse90

maalesef çizemiyorum ya bu işe yeni başladığım için çizmeyi başaramadım isis programının derslerini yeni almaya başladık lütfen yardım edermisin sinansinan09.devre şemasını çizemedim. :(

satilla

http://rapidshare.com/files/453174387/rf.DSN
butonlar pull up direnci ekledim yani butonları okurken if buton=0 then .... diye okuyacaksın
butona basmışsan 0'a çekecek

kondansatörleirde ayarla kafana göre bi kaç tane serpiştir devrene

satilla

apocalypse90

linke tıkladığım zaman öğe karşıdan yüklenemiyo diye hata veriyo.