ısı ölçümü

Başlatan ncis, 21 Mart 2011, 19:44:37

ncis

arkadaşlar merhaba,

bir deney için yüksek sıcaklıklı bir lambanın sıcaklığını ölçerek gerilim değeri veren bir ısı sensörü bulmam gerekiyor.

[IMG]http://img202.imageshack.us/i/td855333032592.jpg/[/img]  aslında deneyde kullanılan algılayıcı bu ama benim başka bir şeyle yapmam lazım.

termoçiftlerin de kullanıldığını duydum ancak bir bilgim yok onlar hakkında. nerden ne kadara alabilirim ve hassasiyetleri nasıldır ? yardımcı olursanırz sevinirim...

subram

yüksek sıcaklık demişsiniz ama kaç derece olduğunu net belirtmemişsiniz. misal 30 derece bir insan çok sıcakken. suyun kaynaması için 100 derece lazım...
http://www.elektronark.org  Türkiyede Elektronik Kültürünü Değiştirmeye Geliyoruz

ncis

yaklışık 1000-1100 derece hatta belki 2000e kadar çıkabilir sıcaklık... boltzmann lambasından gelen sıcaklığı ölçmek istiyorum...

The Gariban

Boltzman lambasından yayılan sıcaklık 3000 derece ye (Celcius) kadar  çıkabiliyormuş.Ona göre yapın araştırmanızı.

Klein

3000 dereceye kadar çıkan ısılçift(thermocouple) yok.  Ya da ben hiç duymadım. En yüksek sıcaklığa çıkabilen ısılçift B tipi (%30 platin içeren Platin rodyum alaşımlı ısılçift) 1700 derece civarına çıkabiliyor.
O sıcaklıklara ancak radyasyon termometre ile çıkabilirsiniz. O da hem çok pahalı, hem de doğru ölçüm için ölçeceğiniz yüzeyin optik özelliklerini çok iyi bilmeniz gerekir.

ncis

evet boltzmann lambasının 3000 dereceye çıktığını biliyorum ama ben daha düşük sıcaklıklarda yaparak oransal bir benzerlik yakalamaya çalışıcam.

bu B tipi ısıl çiftleri nerden temin edebilirim peki bir bilginiz var mı ve fiyatları ne kadardır?

The Gariban

Boltzman deneyininde kullanacak iseniz
Başka üniversitelerde yapmışlar bu deneyi ve anladığım kadarıyla lambanın parlaklığıyla (ışımayla ilgili) sonuçları kaydetmişler ve deneyde bu tip sıcaklık sensorunden bahsetmiyor
linki burada
http://iys.inonu.edu.tr/webpanel/dosyalar/1027/file/TERMALRADYASYON%20.pdf

The Gariban

Ncis
İnsanların üniversitede yüksek eğitim alıyor olmaları kişiliklerininde daha sağlam olmasını ve tevazularının artırmasını sağlamalıdır.
Ben ve bazı arkadaşlar burada sizin sorunuzla ilgili bazı şeyler söyledik açıklama yaptık,doğru olabilir yada son derece farklı olabilir .Sizden beklenilen sanki SONY  nin CEO su imişsiniz gibi cevap yazanları ka'le almama triplerine girmememizdir.(Aslında SONY  sorulan her soruya cevap yazan bir şirkettir,CEO su cevap yazmasada bir yönetici size cevap yazar )

Bu yazdıklarım bundan sonra da "Hacı ben onu sormadım " yada "Çok sağolun işime yaradı" gibi en çok 24 karakteri (boşluklar dahil) feedback  olarak yazamayacak tüm  kişiler içinde geçerlidir.

Kolay Gelsin

Klein

B tipi ısılçift çok pahalıdır.  Bunun yerine ( B tipine kyasla) daha ucuz olan S tipi kullanılabilir. AMa bu da çok ucuz değildir. Ankara'da tetcis ısılçift satışı yapıyor. Yanlış hatırlamıyorsam Elimko da satıyor. 
S tipi de 1600-1700 derecelere kadar çıkabiliyor. S tipinde %10 civarı platin kullanıldığı için biraz aha ucuzdur.

ahmet_zxc

konu açılalı uzun zaman geçmiş ancak bu konuda uygulama tecrübemin olması, dolayısıyla ileride benzer bilgiye ihtiyaç duyacak arkadaşlara yardımcı olması açısından yazıyorum.

öncelikle siz ısı ölçmek değil sıcaklık ölçmek istiyorsunuz. bunlar çoook farklı şeyler. dikkat etmek lazım..

katı sıvı ve gaz tüm maddelerin bir ısı iletim katsayısı vardır.

ısı kaynağı ile sensörünüz arasındaki mesafeyi ve aradaki ısı ileten malzemeyi (bu hava da olabilir) bilirseniz, hesaplama ile sıcaklığı ölçebilirsiniz.

yani anlatmak istediğim yüzey sıcaklığı 3000 derece olan bir ısı kaynağına 10 cm uzakta duran bir sensör kaç derece ölçer hesaplanabilir.

ısı kaynağından etkilenmeyecek kadar uzakta hava sıcaklığını da ölçmek gerekir. çünkü havanın sıcaklığı değiştikçe ısı iletim katsayısı da değişir.

z

Yüzey sıcaklığını bilseniz bile 10cm ötedeki sıcaklığı nasıl hesaplayacaksınız?

Örneğin 1 litrelik su dolu şişe 100 dereceye sahip olsa,  çay bardağı su da 100 derece olsa, belli bir zaman diliminde 10 cm ötedeki sensorde yapacakları sıcaklık artısı aynı mı olacaktır?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Salih

Alıntı yapılan: The Gariban - 23 Mart 2011, 23:57:38
Ncis
İnsanların üniversitede yüksek eğitim alıyor olmaları kişiliklerininde daha sağlam olmasını ve tevazularının artırmasını sağlamalıdır.
Ben ve bazı arkadaşlar burada sizin sorunuzla ilgili bazı şeyler söyledik açıklama yaptık,doğru olabilir yada son derece farklı olabilir .Sizden beklenilen sanki SONY  nin CEO su imişsiniz gibi cevap yazanları ka'le almama triplerine girmememizdir.(Aslında SONY  sorulan her soruya cevap yazan bir şirkettir,CEO su cevap yazmasada bir yönetici size cevap yazar )

Bu yazdıklarım bundan sonra da "Hacı ben onu sormadım " yada "Çok sağolun işime yaradı" gibi en çok 24 karakteri (boşluklar dahil) feedback  olarak yazamayacak tüm  kişiler içinde geçerlidir.

Kolay Gelsin

+1. Arkadaşın dediklerine katılıyorum.

ahmet_zxc

Lambada güç bellidir eger güç biliniyorsa..
açığa çıkan enerjide lambanin veriminden bilindigine gore pekala hesaplanabilir