Don Algılayıcı

Başlatan microman, 24 Mart 2011, 15:45:30

microman

Merhaba,

Mikrodenetleyicili bir devrem var, MSP430F235 kullanıyorum. Devreye don algılama özelliği kazandırmak istiyorum ama ısı sensörü kullanmak istemiyorum.  Sıcaklıkğı ölçmek önemli değil, sadece ve sadece hava yada ortam herneyse sıfır santigrat derece veya altına indiği zaman bunu mikrodenetleyicimin algılamasını istiyorum. Şimdi herhangi bir sensör kullanmadan bunu yapabilirmiyim?

Nedenler

Yapamazsın nasıl yapacaksın ki sonuçta sıcaklık bilgisi kontrol ediyorsun yine. Neden herhangi birşey kullanmak istemiyorsun bunu da açıklarsan daha iyi olur. Kullanacağın şey sadece şu;

ete

Ancak işlemciye kendin söylersen olur sensör kullanmadan.

Önce bu işin olabileceğine kendin inanman lazım. Sence sensörsüz sıcaklık algılanırmı?. Donma seviyesi bir sıcaklık bilgisidir ve ancak sensörlerle algılanabilir. Başka türlü olmayacağını seninde bilmen gerekirdi. Bu konuda bilgin az ise bir şekilde oluyordur belki diye bu soruyu sorduğundan eminim. Ama bilemen gerekirki hiç bir sıcaklık bilgisi bir algılayıcı olmadan algılanamaz.

Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

Maxim

ete hocam birşey söyleyeyimmi,
geçen ben içerisinde sıcaklık sensörü olan bir işlemci gördüm gibi hatırlıyorum, enteresan gelmişti
ama neydi ,nerede gördüm şimdi bulamıyorum
baya büyük bir işlemciydi .

Nedenler

Maxim hocam olsa bile anca kendi sıcaklığını ölçmek için değilmidir, kendi güvenliği için mesela ? Zaten işlemci üzerindeki sensörün ölçeceği sıcaklık ile ortam sıcaklığı bir olmayacaktır.

Maxim

Alıntı yapılan: Nedenler - 24 Mart 2011, 17:02:21
Maxim hocam olsa bile anca kendi sıcaklığını ölçmek için değilmidir, kendi güvenliği için mesela ? Zaten işlemci üzerindeki sensörün ölçeceği sıcaklık ile ortam sıcaklığı bir olmayacaktır.

kesinlikle öyledir,
ama sensör sonuçta .. da bulamıyorum hayalmi gördük nedir .

Maxim

buldum valla

ST nin işlemcilerinde var
STM32F101 serisi mesela

**
Temperature sensor

The temperature sensor has to generate a voltage that varies linearly with temperature. The
                                    conversion range is between 2 V < VDDA < 3.6 V. The temperature sensor is internally
                                    connected to the ADC_IN16 input channel which is used to convert the sensor output
                                    voltage into a digital value.

FUNKY

özel bir işlemci  gerekmeden de yapılabilir     pic ler dahil çoğu entegre yapısı sıcaktan etkilenir  işlemcinin   electrical specificatıons kısmında sıcaklığa bağlı değişimler (frekans . çıkış voltajları )var  bunlar gözlenerek yapılabilir diye düşünüyorum ..

Nedenler

devre içinde ne şekilde yapılırsa yapılsın doğru sonuç vermeyecektir. dışarısı 0 dereceyken picin bulunduğu bölgeler 3-4 derece hatta daha fazla olabilir.
microman sende çipten 1 adc pini kullanacaksın, iki satır kod, piyasada rahat bulabileceğin transistör kadar bir entegre. İşini zorlaştıracağını falan düşünüyorsan asla. Kod konusunda sorunda yaşamazsın MSP ADC'si ile ilgili birçok örnek kod bulursun.

Entegre -55 ile 150 derece arasında ölçüm yapıyor yarım dereceden daha düşük bir hassasiyetin olacak. Entegre her derecede x mV çıkış verecek. 0 derecede ise 0 V. ADC'den okuduğun değere göre de işlem yapakcasın.

X-Fi

Fosc de kristal kullanıp timer1osc girişi kullanılarak bir rc osilatör yapılırsa ve  1N4148 diyodun sıcaklık tolaransından faydalanıp bu osilatöre seri girilirse oluşan frekans değişimi sayesinde sıcaklık algılanabilir.
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

ete

İçinde sensör olan işlemcide sensörlü sınıfına giriyor. Arkadaş sensör kullanmadan demiş!!!!!!!!!
Kendinizi zora sokmaya ne hacet. Kullandığınız her şey sensör sınıfına giriyor. O halde akıllı uslu bir sensör kullanıp kolaycaq halletmek var iken işi yokuşa sürmeye ne gerek varki?

Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

X-Fi

tamam ete hocam biz onu düşünemedik haklısınız sakin olun :)
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

Maxim

soruya cevap değil, genel bilgi olsun diye yazıyorum
18F66K80 bunun içinde`de sıcaklık sensörü var

pwm.c

heralde arkadaş termal anahtar istemiş olmalı sıfır derecede çalışan bişey varmı bilmiyorum ama elde yapılabilinir. tek sorun kalibre yapmak olur.
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

microman

evet, termal anahtarlar tam isdeğim gibi. ayarlanan sıcaklık geğerine gelindiğinde bir çıkış veriyor. ti'nin cok güzel "Temperature Switch" ürünleri var, benim çok hoşuma gitti, incelemenizi tavsiye ederim. TMP302A