Sinüzoidal PWM ile İnverter

Başlatan tigiyko, 24 Mart 2011, 19:32:34

tigiyko

18f452 entegresi ile sine lookup table kullanarak anahtarlama frekansı 3.9 k ve filtreledikten çıkış frekansı 50 hz olan bir pwm sinyali ürettim. İnverter tasarımında H-bridge kullanmam gerekiyor ve h-bridge'i mikrodenetleyiciden çıkan sinyallerle süreceğim (izolasyon ve sürücü var ama sorunum orda değil) , nasıl bir h-bridge tasarımı yapıp hangi elemanları kullanmalıyımi yardımcı olursanız sevinirim

pwm.c

yaptığın çalışmanın dosyalarını verebilirmisin.
ben H köprü sürücü olarak IR2184 veya HIP4081 kullanırım. akım sınırlamak için 18f452ye kublajlı sese girişide eklemende fayda var.
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

drmp

ne mosfetle yapılmış h bridgelere ne de 4081 tarzı entegrelere sinus uygulanamaz diye düşünüyorum ne yapılacaksa  kare dalgalarla yapılacak maalesef

serdararikan

Alıntı yapılan: drmp - 24 Mart 2011, 23:14:40
ne mosfetle yapılmış h bridgelere ne de 4081 tarzı entegrelere sinus uygulanamaz diye düşünüyorum ne yapılacaksa  kare dalgalarla yapılacak maalesef

şaka yapıyor olmalısınız yada mesajı dikkatli okumamışsınız.üretilen sinyal sinus oluşturacak şekilde PWM darbelerinden oluşuyormuş.bu durumda H-köprüsüne uygulanmasında bir sakınca yok sadece uygun mosfet sürücü devresi kullanmak yeterli.

gevv

işinize yararmı  bilmiyorum  ama  kaynak c  kodları ile gelişmiş bir örnek var belki feyz verir :) ;

https://320volt.com/pic16f876-ile-sinus-invertor-devresi-yazilim-c-dili/

drmp

serdar bey doğru diyorsunuz bir an için yanlış anlamışım arkadaşlar kusura bakmayın artık

tigiyko

L298 devresinin içinde H bridge var, bunu kullanabilirmiyim mesela ya da l6203 entegresi (mosfetle anahtarlanıyor), basit bir inverter tasarımı olacak, mesela h bridge kısmına besleme olarak +10 v verince, picden gelen anahtarlama sinyallerine göre(sinüzoidal pwm) anahtarlama yapılacak ve yükte +10, -10 V ac gerilim görülecek. Kodu ve simülasyon kısmını da ekledim, cc8e ile yazılmıştır kod.

http://rapidshare.com/files/454396544/pwm.rar

vebsel

bence spwm işini pic ile yapmayın  opamplarla yapın  zira pic te kilitlenme olursa hasarı çok büyük olur

mhtgkc

Herkese merhaba arkadaşlar ben kendim bi inverter devresinde mikrodenetleyici kullanarak tam sinüs elde etmek istiyorum bu konuda bana yardım edebilirmisiniz.