MQ4 gaz sensörü

Başlatan KONYALI, 25 Mart 2011, 10:29:26

KONYALI

Merhaba arkadaşlar elimde MQ4 gaz sensörü var ama nasıl kullanılacağını anlayamadım. Sensör metan,propan ve bütan gazlarını algılıyor. Datasheete baktım önısıtma diye bir bölüm var sensörü 48 saat ısıtmam mı gerekiyor kullanmadan önce.
Ayrıca bu ısıtma işlemi için ayrılan uçları sürekli enerjili mi tutmalıyım? Yoksa ölçüm yapmadan önce bir transistörle sürüp ısıtmalı sonra devreden çıkarmalımıyım anlayamadım. Sensörü yaklaşık 2 saat ısıttım baya bi ısınmıştı yüzeyi bende kapattım yanmışmıdır:D

Sensör

Datasheet
http://multilogica-shop.com/datasheets/sensores/MQ4.pdf

yardımlarınızı bekliyorum

Maxim

voltajları doğru ayaklara ve doğru volt verdiyseniz bozulmayacaktır,
bu sensörler tuhaf, evet baya uzun süre ön ısıtma yapmak şart, yoksa sensör kendine gelemiiyor
şimdi tam hatırlamıyorum, bende mq7 ile ilgili birkaç şey yapmıştım arayın forumda

diyorki Vc beslemesi 24 volt veya daha az olacakmış
Vh beslemesii 5 volt olacak, bu ısıtma heater

belli zaman geçtikten sonra aşağıda verilen formüle göre çıkıştaki direnç değişecek
o direnç değerine göre tabloda karşılık gelen gazın grafiği var.

VFR

Bu sensörden elime geçti. Kullanmam gerekiyor. Ama anlayamadım nasıl kullanılacağını.
Datasheetinde yeterli bilgi yok. İnternette de bilgi yok neredeyse. Bir kaç devre buldum hepsi bir birinden farklı.
İyice kafamı karıştırdılar. Nasıl kullanılacağını bilen varsa anlatabilir mi lütfen?

tayyar

MQ6 sensörünü şuradaki şekilde okumuştum daha önceleri. 48 saatlikbir ön ısıtma yapmadım direk bağladım ısıtıcısını 5 volt ile besledim ve direk pic in analog ucundan okuma yaptım. Çakmak ile yaptığım denemelerde sonuç almıştım.

Datasheetini nette bulamamış olduğum için çinli üreticisine mail atıp göndermelerini rica ettim, kırmayıp hemen gönderdiler. akşam eve gidince buraya eklerim.

Linkteki sayfada çalışma videosuda mevcut.
--EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR--

VFR

Şimdi bu sensörü hep çalıştıracağım ben. O sorun olur mu acaba? Isıtmasını hep 5V'a bağlasam sorun olur mu hep çalışınca?

tayyar

Evde Doğal gaz alarmı var

2 adet opamp ile mq4, 3 adet led, 1 alarm buzzeri ve bir tutam direnç kondansatör var olması lazım içinde bir aralar söküp bakmıştım.

Bu alete ön ısıtma falan yapmadılar direk bağladılar ve test ettik çakmağı önüne tuttuğumuzda direk aldıladı ve anında doğalgazı kesti.

Bu alet neredeyse 2 yıldır aralıksız çalışıyor ama besleme trafosunun çıkışını bilmiyorum. Ölçüp bakayım demek geliyor içimden ama evde tadilat var malum evlilik hazırlığı etliye sütlüye bulaşamıyorum.

Doğalgaz kombi işi yapan yerlerde rahatlıkla bulabileceğinizi düşündüğüm, üst üste 2 kibrit kutusu büyüklüğünde ve doğal gaz hattına bağlı bir selonoidi tetikleyen bir yapı.

VFR

Hocam o zaman ne önerirsiniz?
Sensör 7/24 çalışacak ve PIC ile arasında yaklaşık 5 metre kablo olacak. Sinyal kayba uğrar mı acaba bu mesafede?
Kablo olarak nasıl bir kablo kullanmalıyım sizce. Filtre falan eklememe gerek var acaba?

tayyar

Ben deneme yaparken 5volt ile yaptım ve çalışmasında bir problem gözlemedim. Hazır cihazın kaç voltta işlediği konusunda fikrim yok.

Uzakta bir yere taşıma yapacaksanız tavsiyem 12f675 gibi ufak bir pic ile sensörü okumanız ve seri iletişimle (yada şartlar hangi tip iletişimi gerektiriyorsa) verileri 5 metre öteye göndermeniz.

K46

MQ6 kullanarak bir çalışma yapmıştım, benim yaptığım düzenekte sistemin çalışma süresi boyunca ısıtıcıya sürekli 5v gitmesi gerekiyordu, herhangi bir sıkıntı yaşamadım. (aslında ısıtıcının sistemin çalışmasıyla alakası yok, sensör yoğun gaza maruz kaldığında ısıtıcı binevi kurutucu görevi yapıyor ve maruz kalınan gaz ortadan kalktığında sensörün çıkış vermeye devam etmesini engellemekte kullanılıyor. Isıtıcıyı kullanmadan deneyin sensör algılama yapacaktır ama gazı kestiğinizde de çıkış vermeye uzun süre devam edecektir.) MQ serisi sensörler kullanması, çok farklı uygulamalara entegre etmesi basit bir sensör. çok adi kablo kullanmadıkça 5m mesafede hiçbir sıkıntı çıkarmayacaktır. Uygulamanın tipine göre ısıtıcının voltajı aralıklı olarak verilip kesilebilir, Sensör sabit bir noktada duracaksa, ısıtıcıyı arada bir enerjilendirip soğumasını engellerseniz sorun çıkmaz. Ama sensör hareketli olacaksa örn: lpg kaçağını bulmak için bir test aleti yaptınız. o zaman sensörün hızlı şekilde susması lazım dolayısıyla bu tip bir uygulamada ise, ısıtıcıya sürekli 5V vermeniz lazım. başarılar.
Bak, ibret al, yere düşen yaprağa, O da eskiden, yukarıdan bakardı toprağa!

VFR

sensörü eve kuracağım ve sürekli çalışması lazım 7/24. o yüzden kafam çok karışık şu an.
sensörü sürekli ısıtmak bir sıkıntı oluşturursa arada enerjisini kesmek gerekir mi acaba?

LukeSkywalker

hiç bir sıkıntı olmaz sürekli ısınmadan dolayı. Ben 2 yıldır kesintisiz kullanmaktayım.

VFR

Tamam teşekkürler cevaplarınız için. Devreyi kuruyorum, gelişmeleri bildiririm.
İyi çalışmalar herkese.