glcd frekans sorunu

Başlatan uardal, 26 Mart 2011, 17:23:48

uardal

merhaba arkadaşlar

pgm128x64 glcd ile çalışıyorum, 4 mhzde sorunsuz çalışmasına rağmen 20 mhzde saçmalıyor , declare komutları aşağıdaki gibidir. konu hakkında yardımlarınızı rica ederim.

Declare LCD_ENPIN PORTB.5 'LCD Enable Bacağı /////
Declare LCD_RSPIN PORTB.3
LCD_TYPE = GRAPHIC

Declare FLOAT_DISPLAY_TYPE = LARGE
Declare LCD_DTPORT PORTD

Declare LCD_RWPIN PORTB.4
Declare LCD_COMMANDUS 20000
Declare LCD_DATAUS 200

Declare LCD_CS1PIN PORTB.1
Declare LCD_CS2PIN PORTB.2
Declare INTERNAL_FONT On
FONT_ADDR = 0

Andromeda

XTAL=20
bu satırı eklemediniz mi....
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

uardal

ibrsel

20 MHz kristal kullanırken 15pF kondansatör kullanınız ..Sorun çözülecektir...
İyi çalışmalar..

uardal

hocam bi deneyelim onu , fakat şöyle bi durum var, isiste 4mhzde çalışan 20mhzde çalışmayan devre gerçekte 4 mhzdede çalışmadı, daha önce winstar 128x64 küçük tip glcd kullanıyorduk herhangi bir sorun yoktu, şimdi pgm128x64 glcd aldık ve bu sorun  ortaya çıktı, iki lcd nin sürme tekniğide aynı görünüyor ama bi türlü çözemedik,

iyi çalışmalar

uardal

denediğim devre ve isis dosyası aşağıdadır, aşağıdaki devre isiste 4mhzde güzel çalışıyor, 

http://rapidshare.com/files/454619496/20mhz_glcd.rar

FUNKY

derlemede optimizer level 2 ve 3 te hata veriyor henüz kullanmadığım bir komut..."o" la derledim .?   şu kodu ekleyince düzgün çalışıyor

DECLARE GLCD_STROBE_DELAY 10 

uardal

bunu denedim İsiste sorun kısmen çözüldü. Sadece karakterlerde ufak hatalar verdi. ancak devremizde hiçbir değişikliğe sebep olmadı.

LCDWRITE komutu ile hiç sorunsuz yazabiliyorum. Sorun sanırım print at komutunun derlenmesinde. Yada declarelerde.

uardal

Sorunu çözdüm.

Declare GLCD_CS_INVERT On
Şu tanımı ekleyince düzeldi.

Kullandığım grafic LCD. PGM128*64A

Hepinize ilginiz için teşekkür ederim.