Güç Kaynağı Tasarlayalım

Başlatan FxDev, 27 Mart 2011, 21:42:08

ErsinErce

eski konuları karıştırınca https://www.picproje.org/index.php?topic=19900.0 bu linki buldum, 1-2 m civarı alabilirim inş bu yerlerden birinde

emrahmrcn

FxDev ; aradığın sonsuz dönen rotary encoder ise, çankayada necip bilgisayarda vardı, 15TL civarı olması lazım. Rotary Encoder deme sonsuz pot de, araba teybi için ;)

İyi Çalışmalar

Alıntı yapılan: FxDev - 02 Nisan 2011, 18:40:28
Arka planda devam ediyor çalışmam.
Şönt olarak DALE'nin 10/20mohm1W şöntlerinden kullanmayı düşünüyorum. 10A için gayet uygunlar. Fiyatları da uygun.
LC metre düşünmüyorum, onu ayrı bir tasarım olarak yapacağım kendime, sırası geldiğinde onu da paylaşırız.
Bu arada -5V ve -12V ile ilgili hiç bir değeri okuyup, kontrol etmeyeceğim. 0.5mA ile ilgilenmeyeceğim. Bu arada ben kaynağımı test ettim, tatminkar sonuçlar aldım.
Ayrıca şu enkoderlerli potlar ne kadar. Çünkü bunu kullanırsak buton vb. kullanmaya gerek kalmayacak, aklımdaki mesele şu:
->3.3V - 0.000A
->5V    - 0.000A
->12V  - 0.000A menü olsun.
Potla bunlar arasında gezilir, orta tuşa basıldığında atıyorum 5V için
->5V -> 0-10A potla tekrar ayarlanır. Ortasına tekrar basılınca da ayar set edilmiş olunur. Bu değer EEPROM'a da kaydedilir, güç kesilip açıldığında da bu değere göre işlemler yapılır.
-> Daha sonra da

->5V   -  1.234A şeklinde menüde akım değerleriniğ görünteleyeceğim. Basit sade.

Akım limitini de X-Fi'yın sisteminden alıntı yapacağım. Bir röle koyup geçeceğim, oldukça basit. Akım o değeri aştığında "beep" sesini çıkartır, bir butona basılmasını beklerim. Bu benim için yeterli.
Benim yaradılışımda bir ayrıcalık varsa o da TÜRK olmamdır. M.K ATATÜRK

teknikelektronikci

emrahmrcn hocam bahsettiigniz encoder potun datasheet v.s varmi veya model markasini yazabilirmisiniz  ?
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

kardes

İnşallah harcı borcunu geçmez Fx kardeş, bir de akımı 1ma hassasiyetle ölçecek sistemi de paylaşacak mısın?

Erol YILMAZ

aldığınız POT ALPS marka,    Ve hiç hoşuma gitmemişti kullanırken, 1$ a almıştım bu arada...

2 pin olan yer, buton çıkışı (basınca kısadevre)

diğer üçü de biri ortak uç olmak üzere diğer ikisi encoder çıkışları...

Mucit23

Alıntı yapılan: FxDev - 06 Nisan 2011, 18:05:52
Bugün Çankaya'dan encoder potumu da aldım 8TL'ye. Bunun uçlarını bilen var mı yoksa deneme yanılma ile mi bulucam? Adama sordum ama elbette yanıt alamadım.

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)
(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Hocam geçenlerde bende bunun aynısından almıştım. Araba teybine takmıştım. Bunun aynısı. Allegro hocamın dediği gibi üsteki iki tane olan buton için. Alttakide encoder çıkışları. İnternette aradım ama hiç bilgi bulamadım. Ama deneme yanılma yoluyla bulunur diye düşünüyorum. Bende bu akşam eski söktüğümle biraz uğraşayım

pcb_desing

uclar  ACB diye gidiyor C ucunu gnd ye vericeksin A ve B uçlarını 10k ile +5v pull-up ordanda işlemciye

Erol YILMAZ

10-20 mOhm direnç telini bu haftasonu bi ihtimal halledebilirim.
Malum askeriz, sağımız solumuz belli olmaz   ;D

Erol YILMAZ

evet lehimlenebilenCu-Ni bir tel, 44ü tam aklımda değil, gidince görücez.

Şöntten sürekli olarak Max. kaç A geçecek ?

Erol YILMAZ

15A için ısı kaybı: 
(Sönt 20 mOhm olsa)   15^2 x 0.020 ohm = 4.5 Watt
(Sönt 10 mOhm olsa)   15^2 x 0.010 ohm = 2.25 Watt

5A için ısı kaybı: 
(Sönt 20 mOhm olsa)   5^2 x 0.020 ohm = 0.5 Watt
(Sönt 10 mOhm olsa)   5^2 x 0.010 ohm = 0.25 Watt

Erol YILMAZ

Tel dayanır merak etme, Lehim dayanmaz belli bi sıcaklıktan sonra,

Bu telleri ısıtıcı olarak 1000 dereceye kadar problemsiz kullanıyoruz  ;D

pcb_desing

FxDev: Telden bende mevcut ama suan hastanedeyım eger yolun duserse  gıda carsında hatfondan  temın edebılırsın lehım yerıne pabuclar ıle pcb ye monte edersen daha saglıklı olur.

pcb_desing

gıda çarsında bakır tel satan yerler var bobınaj teli onlarada mevcut rezıstan telı dıye ıstıyceksın ıstedıgın kalınlıkta var uclarınıda pcb ye dırek lehımleme yerıne yuvarlak kablo pabucları var bır tarafına kıstırıyorsun telı dıger terafıı ortası M3 capında delık pabuclar pcb de pad kalılıngını ona gore cızım vıda ve sonunla sabıtlıye bılırsın linkte örneklerı var http://www.kablopabuclari.com/

kardes

Fx kardeş, bu elektrikli su ısıtıcılarına çekilen hatlarda kullanılan tel olmaz mı ? 30-40 ampere kadar rahat taşıyor bunlar ne dersin bak bizim şofben kabloları daha arıza yapmadı bak kardeş nasıl olur , sen akım ölçmek için mi arıyosun bunu

kardes

Kardeş bu iş uğraştıracak gibi, sana tavsiyem güç kaynağı çıkışını 2 ye bölmen şeklinde olacaktır.Şöyle:

Küçük akım çekilecek çıkışın ölçüm çözünürlüğü yüksek olur ,taşdirenç kullanırsun fazla ısınmaz ve doğrulukta pek sıkıntı olmaz.

Yüksek akım vereceğin çıkışta dediğim teli ya da benzerini kullanabilirsin, çözünürlüğü düşük olur 1 ma değil de 10 ma ya da daha dar skalalarla ölçersin ki bence yüksek akım gerektiren yerde hassas akım ölçümü gereksiz olur.

Böylelikle şöntlerin dirençlerinin değerlerinin ısıyla değişmesi pek sıkıntı yaratmaz diye düşünüyorum ben kardeş

Belki dediğin kalitede şönt direnç bulmak zor olur diye dedim kendi işini kendin daha iyi bilirsin