Güç Kaynağı Tasarlayalım

Başlatan FxDev, 27 Mart 2011, 21:42:08

emrah

pcb cizimi hakkında bilgi verecek uzman arkadaşlar yokmu   :(

alayli

Alıntı yapılan: mustafa_cmbz - 07 Mayıs 2011, 09:04:59
Sanıyorum herkes aynı anda güç kaynağı yapmak için harekete geçmiş gibi buna bende dahilim.....
..........................................
hocam pic olarak neden daha kasmıcak gibi bir işlemci kullanmıyorsunuz.18f8770-18f8722 adc olarak ta işinizi görecektir yanlış hatırlamıyorsam 16x10bit adc si mevcut

* ben ekstradan güç kaynağına 24v'luk kalem havya ve onun ısı kontrolünü de ilave  etmeyi düşünüyorum.aynı pic ile işleyip glcd de değerleri görmeyi planlıyorum.

ds1307 ile saat - lm35 ısı sensörü (iç ısısı) - dış ısıyıda ölçmeyi düşünüyorum onun içinde lm35 kullanabilirim.(Adc bol ve kullanımı da kolay geliyor bana :D )

......................

aslında bu konuyu görüyorsa alaylı hocamın da bişiler yazmasını isterim :)

Konudan haberdarım ve uzaktan izliyorum. Senin de bildiğin gibi ben de bir güç kaynağı projesi üzerinde çalışıyorum. Fakat ben tamamıyla lineer bir tasarım ile ilgilendiğim için bu konuya yorum yapmadım. Bir de benim proje biraz pahalıya çıkıyor. Pek amatör ve öğrenci dostu olduğu söynemez yani... Ama her halukarda, gün gelir de bitirebilirsem, kaynak kodları ve PCB çizimlerini bordda paylaşacağım.

Aslında benim de çoğu malzemem hazır. Seri, paralel , stand alone çalışabilecek, analog kısımların birbiri ile olan şaseleri ve dijital kısımların şaseleri bağımsız, akım ve gerilim ayarlı 2x25V ve 2x10A bir tasarımım var. Haberleşme hızlı optokuplörler ve SPI arabirimli. Doğal olarak 0-50V 0-10A ; 0-25V 0-20A ; +/-0-25V 0-10A gibi konfigüre edilebilir bir altyapı sunuyor. 12 bitlik ADC ve DAC'lar kullandım. Dolayısıyla Set ve Read için 6.25mV luk gerilim, 2.5mA'lik akım çözünürlüğüne inebiliyor olacağım.

Sana da kullanacağın Pic için Adc kanal sayısını takmamanı tavsiye ederim. CD4051 kullanarak 8 to 1 multiplex ile 8 tane LM35 i tek kanal analog + 3 dijital pin ile okursun. Ben 3 adet DS1821' i 1wire ile tek pinden okuma yolunu seçtim.
Anca kazganmiş itmiş ilimiz törümüz erti. Türk Oguz begleri budun esiding. Üze tengri basmasar, asra yir telinmeser, Türk budun, ilingin törüngin kim artati? (udaci erti)

alayli

Bir de bu konuda Allegronun akım sensörlerini kullanmayı düşünen arkadaşları bir konuda uyarmak isterim:

+/- 200A akım okuyabilen ACS754SCB200 bu proje için uygun bir sensör değil. Kaynak makinesi değil, lab güç kaynağından bahsediyoruz. Bu sönsör ve 10 bit ADC ile ancak ~400mA ve katları akımları okuyabilirsiniz. Şöyle ki: Bu sensör +5V ile beslendiğinde 0A için 2.5V, -200A için 0V ve +200A için 5V analog çıkış verir. Yani 0-200 amper ölçebilirsiniz ama 2.5 voltluk bir diferansiyel aralıkta. 10 bit ADC ile her bir bitiniz 0.4A e karşılık gelir. Bir takım donanım ve yazılım hileleriyle (sensörü akım ters yönlü bağlayıp Pic referans voltajını aşağı çekmek) bunu 200 hatta 100mA e çekmek mümkün ama bu başka sıkıntılar doğurur...

Bunalmis hocamın kullandığı 5A'lik ACS712T ELC-05B'nin 20A'lik versiyonu olan ACS712T ELC-20B bulunabilirse daha uygun olur. Ya da FxDev'in yaptığı gibi şönt kullanmak en sağlıklısı...
Anca kazganmiş itmiş ilimiz törümüz erti. Türk Oguz begleri budun esiding. Üze tengri basmasar, asra yir telinmeser, Türk budun, ilingin törüngin kim artati? (udaci erti)

emrah

fırat hocam açıklamalar için teşekkür ettim.

1 ve 3. şemaların gnd baglantıları aynı fakat 1 de siyah olan kısımlar kendi aralarında birbirine baglı, o baglantılardamı gnd ?

emrah

fırat hocam güç kaynagı ne durumda ? programı yazdınızmı

hatmeto

@FxDev hocam yeni dosyalar nerede? :o

Yeniden düzenleme yapalım mı?
Bir admin ataasözü derki: "biliyorsan paylaş mod yapsınlar. bilmiyorsan sus banlamasınlar"

hatmeto

biraz siteden uzaktım neler kaçırdım acaba.. :'(

Yeni gelişmeler ol dumu acaba... :(
Bir admin ataasözü derki: "biliyorsan paylaş mod yapsınlar. bilmiyorsan sus banlamasınlar"

hatmeto

pcb çizimi bitince yayınlayacak mısın? ;D

Sanırım bir çok arkadaş gibi gende yapacağım.. :-[

triyak

FxDev hocam güç kaynagı ne durumda?Herhangi bir gelişme varmı?

erkan614

tasarımın son hali şematik olarak hazırsa yani şema nihai haline geldiyse 2-3 akşamda pcbyi çizerim tek yüzlü ise bir miktar numune pcb bastırtıp karşı ödemeli adreslerinizede yollarım numune pcb 10 günde yapılıyor.
şema isiste veya pdf şeklinde ise olursa daha rahat olur çoğu cam ve çizim programını kullanmıyorum

erkan614

sadece proteus kullanıyorum
eagle dan şematiğin okunaklı pdf çıktısını veya bitmap-jpeg fotograf çıktısını gönderirsen olur elemanların değerleri de şema üstünde göster
veya proteus isiste varsa şematiğin onu gönder daha çabuk biter.

erkan614

@fxdev
musait oludğun zaman eklersin
bu akşaam bütün camiii leeriniiii dolaşıııım aziiz  istaaannnbul
sınavlarında başarılar

fatihinanc

@FxDev hocam konu dışı olacak ama haydi gözünüz aydın.
Darısı başımıza inşaallah :)

İş hayatınızın da öğrencilikteki kadar başarılı olması dileğiyle...
Kainat dediğimiz kitap, yazıldığı dil ve harfler öğrenilmedikçe anlaşılamaz.  (Galileo Galilei)

Mucit23

Hayırlı olsun FxDev. Sana hayatının devamında başarılar dilerim..

evreno