Pt100 Transmitter Opamp sorunu

Başlatan influx, 30 Mart 2011, 15:11:31

influx

Endüstriyel ortamda çalışacak bir pt100 transmiiter tasarlıyorum, devrem şu anda hazır, devrede OP07c ile 0.4 ma akımı pt100 üzerine gönderip , op07cnin çıkışından 0-300 mv luk değeri 0-10 volta yükseltip çıkış veriyorum, normal şartlarda devre çok güzel çalışıyor fakat devreyi 50 derece gibi sıcak bir ortamda çalıştırınca çıkış değerinde 70 mv gibi bir artış oluyor, yani 3.00 volt çıkış vermesi gereken devre 3.07 volt çıkış veriyor buda yaklaşık olarak 2 'C derecelik bir sapma meydana getirmiş oluyor, sizce bunu çözmenin bir yolu varmı? (dirençler hassas ve ısıl kararlılıkları yüksek, besleme voltajlarım stabil, yüksek sıcaklıkta sadece 5mv gibi bir sapma oluyor, 0.4 ma lik akımda sabit)

mufitsozen

Alıntı yapılan: influx - 30 Mart 2011, 15:11:31
Endüstriyel ortamda çalışacak bir pt100 transmiiter tasarlıyorum, devrem şu anda hazır, devrede OP07c ile 0.4 ma akımı pt100 üzerine gönderip , op07cnin çıkışından 0-300 mv luk değeri 0-10 volta yükseltip çıkış veriyorum, normal şartlarda devre çok güzel çalışıyor fakat devreyi 50 derece gibi sıcak bir ortamda çalıştırınca çıkış değerinde 70 mv gibi bir artış oluyor, yani 3.00 volt çıkış vermesi gereken devre 3.07 volt çıkış veriyor buda yaklaşık olarak 2 'C derecelik bir sapma meydana getirmiş oluyor, sizce bunu çözmenin bir yolu varmı? (dirençler hassas ve ısıl kararlılıkları yüksek, besleme voltajlarım stabil, yüksek sıcaklıkta sadece 5mv gibi bir sapma oluyor, 0.4 ma lik akımda sabit)

Sac kurutma aleti vb bir cihazla komponentlere sicak hava vererek hangisinin bu sapmayi sagladigini vs kac ma/C sapma yaptigini bul, devrenin durumuna gore bunu kompanse edecek sekilde (bunun aksi yonunde isi katsayisi (temperature coefficient) olan bir elemani seri olarak devreye ekle, boylece net isil katsayi etkisi "sifir" olsun.

Ornegin butun yari-iletkenlerin bir isi katsayisi vardir, en kolayi diotlari  (zener yada normal) inceliyerek ornegin positif olan elemana seri sekilde negatif isi katsayisi olan bir diyod eklemektir (tabii dirence degerleri vb de ona gore degisecek)

Bu sana onerebilecem en kolay isil katsayi kompenzasyon yontemi.
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

z

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

influx

Öncelikle yorumlarınız için çok teşekkür ederim.
Sıkıntı op07c den kaynaklanıyor, op07 nin girişlerinde değişim yok çıkışındaki 2-3 mv luk değişim lm358 ile 30 katını alınca 60-90 mv farka yol açıyor, op07 nin datasheetine bakınca sıcaklıktan kaynaklanan bu değişim normal gözüküyor. op07c devresinde değişiklik yapıp lm358 ile 30 değilde 5  kat yükseltme yaparsam çıkıştaki hatayı 10 mv civarına düşürürüm diye düşünüyorum. ama diyotla negatif ısıl katsayı yöntemi şeklinde nasıl yaparım anlayamadım.?

influx

olmadı, op07c nin çıkış kat sayısını artırınca sıcaklıktan oluşan farkta artıyor, tek seçenek ısıl kat sayıyı ayarlamak, biraz daha açıklarsanız onuda denemek istiyorum..

vastar

opamp tan sorun çıkıyorsa şöyle de yapabilirsin. kuvvetlendirici filtre katını iptal edip sabit akım kaynağının akım değerini 0.9 mA civarına çek böylece 0 santigrat derecede 100*0.9 mA = 90 mV civarı bir gerilim alırsın bu da bir alternatif olabilir. senin için.

Erol YILMAZ

Sıcaklık değişiminden daha az etkilenen bir OPAMP kullanabilirsin...

OP07     : Low VOS drift: 1.3 μV/°C maximum

OP1177 : Very low offset voltage drift: 0.7 μV/°C maximum

OP77 (Next Generation OP07)
              : Excellent TCVOS, 0.3 μV/°C max

OP27      : Low drift: 0.2 μV/°C
"Offsets down to 25 μV and maximum drift of 0.6 μV/°C make
the OP27 ideal for precision instrumentation applications."

veeee bu konuda acımasız bir OPAMP :)

AD8551  : Input offset drift: 0.005 μV/°C

influx

yorumlarınız için çok teşekkür ederim op27 ile deneme yapacağım , umarım aksilik çıkmaz...

fthsev

Alıntı yapılan: influx - 06 Nisan 2011, 00:31:06
yorumlarınız için çok teşekkür ederim op27 ile deneme yapacağım , umarım aksilik çıkmaz...

Son mesajdan sonra 3 yıl geçmiş ama gene de sormak istedim. Sorununuzu op27 ile çözebildiniz mi?