18F628A ve MAX232 arasında RX-TX sorunu

Başlatan kudretuzuner, 02 Nisan 2011, 18:13:08

kudretuzuner

Merhaba
16F628A ile PC arasına Max232 kullanmaktayım.PC'den max232'ye girip PIC'e çok sağlıklı data aktarmama rağmen PIC'ten PC'ye döndüğüm zaman PC'de datayı her zaman göremiyorum.Ama bazen de istediğim gibi gayet güzel çalışıyor.Yani yolladığım dataları okuyabiliyorum.Tüm donanımı kontrol ettim.Bir tek sonuç bana biraz şüpheli geldi.PC'den max232'ye -10 ila -11 volt gelmesine rağmen PIC'ten max232'girip PC girişini (RX)ölçtüğümde -6 volt civarı oluyor.Acaba PC (RX) girişi kaç voltluk bir eksi giriş olmalı?Max232 gereği kadar eksi voltaj üretemiyor mu?Teşekkürler.
Amatör

Mucit23

Hocam max232 etrafındaki kondansatörlerde sorun olabilir. Datasheedinde ne kadarlık kondansatör takılması gerektiği şemada gösteriliyor. Belkide max232 de sorun vardır.

kudretuzuner

Merhaba
Pazartesi daha detaylı araştıracağım.Teşekkürler.
Amatör

mutu2347

hocam ben pc den pic e data gönderirken büyük sıkıntı yaşıyorum.data alınmış gibi görünüyor ama pıc taarafından ledlere basılamyor gibi bir durum söz konusu yardımcı olursanız çok sevinirim

vitruvius

Devre şemanızı ve kodlarınızı görmeden yardımcı olunamaz.

mutu2347

hocam devre şeması tüm kitaplarda kullanılan hazır devre şeması kodlar da keza öyle . devre proteus ta çalışıyor