Kapalı Oto Parktaki Sensor

Başlatan M_B, 03 Nisan 2011, 16:12:35

M_B

Merhaba arkadaslar;
Bazı kapalı otoparklarda tavandan bellı bir mesafede demir boru iniyor ve ucunda sensor ve Led var. Bunun amacı uzaktan bakıldıgında orasının dolu veya boş oldugunu gormek.
Benim merak ettiğim demir borunun ucundaki sensorun ne olduğu?
Bu konuda fikri bilgisi olan varsa bizleri aydınlatırsa sevinirim.

Not:
Benim dusunduklerim
- IR  olabilir dedim ama Boru ucunda ufak bir delik var sinyalin yansımasını algılaması zor.
- LDR desem ortam  değişken ısıklı.
- PIR desem orası ilk hareket alğıladıktan sonra ikinci algılama olmaz. ( Algılanma sonunda hıc hareket olmazsa PIR tekrar algılamıyor )
- Ultrasonic desem ust kısımda dediğim gibi sadec ufak bir delik var ordan sınyal gonderilse geri gelen sinyal nerden algılanacak.

Borunun capı bir basparmak kadar.
Nette resim bulamadım bulsam ekleyecektim.

İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım.                                                             Fatih Sultan Mehmet

OG

Bildiğim kadarı ile sensör boruda değil, boruda yalnızca led var. Boru koridorda, Sensör araç park yerinin üstünde.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

M_B

Alıntı yapılan: OG - 03 Nisan 2011, 16:14:02
Bildiğim kadarı ile sensör boruda değil, boruda yalnızca led var. Boru koridorda, Sensör araç park yerinin üstünde.
Hocam bir iki saat once Cevahirin Kapalı otoparkında idim ve borunun ucunu elımle kapatınca kırmızı led yandı. Bırakınca ise Yeşil led yandı.
Daha once ise bir yerde gormustum tavandan ınen kısımda Sensor vardı. zemınde veya tavanda baska bır yerde sensor yoktu.
Cunku arabalar yan yana park edince tavanda sensor olsa gorus acısına gore yanılabilir. Ama boru seklinde olanda ise yanılma sansı yok cunku dırekmen aracın orta kısmına denk gelıyor.

İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım.                                                             Fatih Sultan Mehmet

X-Fi

ır alıcı ve verici led ile bu işlem yapılabilir daha önce bir yaklaşım sensörü yapmıştım IR ile.
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

MAXIMUS10

Lazer filan olması hocam,lazerli ölçüm yapan oyuncaklar varya o gibi bişeyde olabilir.Siemens paradan kaçmaz o gibi işlerde.Müsait olduğun bi zaman haber ver sökelim bi tanesini,ödünç alır sonra geri götürürüz;"Abi bunu yerde bulduk diye" Herşey bilim için :)))

bymrz

Ankara Kentpark AVM dekiler Ultrasonic Sensörlü.. Hatta üretici firmanın ürünlerini de incelemiştim(yabancı), fakat şimdi hatırlayamıyorum...