Roland Metal Etiket Makinası için Yazılım

Başlatan The Gariban, 07 Nisan 2011, 00:35:46

iyildirim

Verdiğiniz örnek Excelden veri alıp G-Code oluşturuluyor.
Bu zaten oldukça basit ve cevabı belli olan bir şey.

Sizin sorununuzda ise G-codelar belli değil. Excel de sadece seri numaraları gibi bir bilgi var. Bu okunduktan sonra kullanılan font, size gibi değerlerle işlenip G-Code oluşturulması gerekir.
Bunlar da kullandığınız makinanin anladığı dilden olmalı. 

Aslında kullanılan font vs. sabitse, Seri numarası dışındaki diğer veriler de sabit se, seri numaraları  da nümerik ise  0 ile 9 arasındaki rakamların G-codeları hazırlanıp G-Code dosyasının başına aperture macro tanımı olarak yerleştirilip, daha sonrada seri numarası içerisinde geçen rakamlar da bu apaerture macroları çağırmanın yeterli olacağını düşünüyorum.

Verdiğiniz örnek deki gibi sorunu çözmek isterseniz;
Bana göre istediğinizi elde etmenin iki yolu var. Ya Dr.Engaver denen programdan vazgeçip G-Code lar ayrı bir yazılımda oluşturulmalı. 

Yada Dr. Engraver kullanılacak ise Ayrı bir yazılım excel, text, Access, SQL vs. den verileri okuyup SendKey ve gerekirse mouseset gibi komutlar ile Dr. Engraver programına gönderecek. Yani bu yazılım verileri adeta Dr.Engraver'e elle giriyormuş gibi çalışacak. Bunun tek mahsuru da bu işlem sırasında makinanın biri kullanıyormuşçasına iptal olması olur.

The Gariban

İyildırım Hocam
Çok sağolun açıklamalar için.
Ben size pazartesi günü PM atayım eğer Dr engrave ın içine bunu ekleyebilirseniz  süper olur ben yarin size tam olarak istediğimi excelde ekran çıktıları ve sayısal değerleride olan bir örnek göndereceğim. Bu konudaki tek istediğim makinanın exceldeki tamamı sayısal olan "/" ve virgül karakterterinden de oluşan yaklaşık 13-14 karakteri istediğim koordinatlara  otomatik basması Bunların elle girilmesi herbir plaka için2-3 dakika sürüyor bu ise günde yaklaşık 1 saatlik bilgisayardan giriş yapmak demek oluyor.

Eğer bu konuyu çözerseniz size minnettar kalırım.Tabiki gereken ücretinide ödemek karşılığı ile
Tekrar teşekkürler

iyildirim

Öncelikle,
Excelden veri okuyup, bunu sendkey gibi komutlarla bir programa göndermek gibi basit bir işin bir ücreti vs. olmaz. Yok Dr. Engraver yerine g-code üreten bir şey yazalım derseniz o zaman bakarız.

Daha önce dediğim gibi Dr.Engraver içerisine bir şey eklenmeyecek.
Yapılabilecek yazılacak ayrı bir programın verileri excelden okuyup adeta elle Dr.Engraver'e verileri giriyormuş gibi çalışması olacak. Yani sadece elle veri girme aşaması otomatize edilecek.

Bunun için gerekenler de verileri girerken, eğer sadece klavye kullanarak yapılabiliyorsa, Örneğin 123456789 numaralı seri noyu girmek için sırayla hangi tuşlara (tab, enter vs. de dahil) basıldığının bilinmesi yeterli. Eğer mouse kullanmadan yapılamıyorsa mouse tıkları nın da koordinatları gerekir.

Birde kullandığınız makinanın tam olarak modeli nedir gibi bilgilere de bakmak gerekir. Bu makina sadece Dr.Engraver lemi çalışıyor bilinmeli. Belki barkod yazıcıları gibi özel bir dil desteği vardır ve bu tip çetrefilli işlere gerek kalmaz.

The Gariban

Hocam size PM  gönderdim
kontrol ederseniz tüm detaylar RAR lı bir dosya içinde
Kolay Gelsin