SERVO ENKODER VE RESOLVER KALİBRASYONU!

Başlatan cabbar27, 07 Nisan 2011, 11:31:04

cabbar27

Sayın Abilerim Kardeşlerim
Kafama Takılan Bir Sorun var!!
Şimdi 1 incisi Resolver Bildiğim kadarıyla Servo milinin Açısını Ölçüyor!
         2 Enkoder Çözünürlüğüne göre pulse out sağlıyor.
Sorun 1- Uğraşan arkadaşlar görmüşlerdir Resolver Servo motor arka kapagına monte olarak motor milinin arka kısmında açı kontrolü yapar.
   Ama Nasıl Sistem Prensip olarak nasıl yapar bilmiyorum. Bu halde bile deneme yanılma yöntemiyle %98-99 oranında ayar yapabiliyorum.
ama Çok sakıncalı Bir iş yaptığım farkındayım ama araştırmalarımda elektronik bir devre veya Pc destekli bir sistem bulamadım
Düşündümde Belki Çalışma mantığını Bilirsem Siz abileriminde yardımıyla ufak Bir devre yapabilirim.
Sorun 2- Enkoder Sistemi  ??
   Servolarda kullanılan Enkoder Çeşiti hangisi Enkoder Çalışma Prensibi ne Kalibrasyonu varmı Enkoder Çıkış Uçları nedir ne işe yarar
Yani işin özü bana Bir çıkar Yol Gösterin Lütfen
Bu işe bayağı Bir Kafa yordum. Ama Kendi İmkan ve Eğiitim kapasitemle Yardım almadan Çok Zor
Ş,md,den Teşekkürler!

z

Motoru eline aldın diyelim.

Bunu harici bir motorla sabit devir sayısı ile döndürürsün.

Motor her bir sargısında AC voltaj üretir.

Motorun örneğin u-w uçlarından u yu scopun CH1 girişine, w yi de scopun Gnd ucuna bağlarsın.
motorun u-w ucundan aldıgın voltajı aynı zamanda resolverin exciter sargısına uygularsın. (voltaj uyum problemi varsa bunu resota ile ayarlarsın)

Resolverin sin yada cos sargılarından herhangi birisini scopun CH2 ve Gnd ucuna bağlarsın.

Bu durumda scop da hem motor voltajını hemde resolver voltajını görür ve aralarındaki faz farkını ölçersin.

Burada anlatmak istediğim felsefeyi kavradıysan scop kullanmadan bir devre ile faz farkını otomatik olarak da okuyabilirsin. (Devreyi sen tasarlayacaksın)

Şimdi elinde bağlantı şeması (kablo renkleri) hangi uç gnd hangisi sinyal tüm bilgiler ve faz farkı değeri var.

Artık reselveri gönül rahatlığıyla sökebilirsin. Geri takma işine gelince ilk baştaki bağlantıyı aynen yap. Motoru döndür. Scopla faz açısına bak. Resolveri sağa sola çevirerek faz açısını en başta okuduğun faz açısı olacak şekilde ayarla ve kitle.

Yanlız resolvere yüksek voltaj uygulayıp ta sargılarını yakma. Generator modunda dönen motor voltajının frekansı exciter sargısının nominal frekansından farklı olacaktır. Bunun neden olacağı akımın  resolverin taşıyabileceği değerde olması için gerekli önlemi al.

En basit yöntem bu.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

cabbar27

o zaman Temel Prensip Reslover Sin veya Cos Sargılarınında  oluşan gerilimin açı karakteriyle ana sargı u-w uçlarındaki gerilimin açı karakteristiğini aynı yapmak!!
Bunun için Bize Osiloskop gerek :(
Peki
Normal Enkoderli Servo Nasıl Çalışır Geri dönüş Palsi vs nedir açıklama yaparmısınız!

z

Incremental encoderlarda bu ayarı z palsına gore yapabilirsin.

Yalnız bir önceki yazımda çok ciddi bir hata yaptım.

Bu da motorun çift kutup sayısını 1 almam oldu. Eğer kutup sayısı fazla ise, yani milin bir turunda motor, 1 tam alternansın katları seklinde voltaj üretiyorsa bahsettiğim yöntem çuvallar.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

cözüm bobinaj

ben serolver söktüm ama bır tülü ayarlıyamadım yardım cı olurmusunuz

erdtur

PLC den bir puls çıkışı ile iki servo motoru birlikte hareket ettirmek istiyorum. paralel bağlasam puls kaçırma olurmu veya başka türlü nasıl yapılabilir.