Pic in hafızasına melodi gömme ?

Başlatan EMG81, 10 Nisan 2011, 00:13:39

EMG81

Selam beyler.

Elimde bir adet Pic, pwm bacağım, transistör ve hoparlörüm var.
Polifonik yada wav ding dong dosyasını pic in hafızasına gömmek istiyorum. Bunun ne kadar hafıza tuttuğunu bilmediğim için pic modelini belirtmedim. Duruma göre seçim yapıcam. Duyduğuma göre proton da bu tarz şeyler yapılabiliyormuş. Bu işlerle uğraşmış arkadaşların yardımını bekliyorum.

Herkese iyi çalışmalar, Kolay gelsin...

EMG81

FxGözlüm;

Haklısın ama amacım aslında direk pc kalitesinde wav çalmak değil. Zaten o kadar da hafızam yok. Melodi üretmek desek daha iyi olur.
Protonda Sound ve sound2 adında 2 adet komut var. Nota + nota vuruş ölçüsü girerek(tıpkı eski telefonlarda melodi yazma kısmındaki gibi) melodi üretebiliyorsun.
Ama bunlar rakamlar ile oluyor (nota rakam, vuruş rakam) Ve  bir şarkıyı oraya dökmek o rakamlarla hiç kolay bir iş değil ve ayrıca 10 sn lik melodi için ne kadar hafıza kaplar hiç bilmiyorum çünkü hiç kullanmadım.

Sound komutuna melodi yazmayı kolaylaştıran bi program varmıdır ki ?
Mesela ben nota biliyorum. Dinlediğim şarkının notalarını ölçüleri ile yazar onun melodisini ürettiririm. Eğer böyle birşey varsa tabi.

tufican

ccs c ile pic programlamak diye bir kitap var bu kitabın içerisinde hazır bir program var ayrıca isis te simüle edip notaları degiştirip tekrar
yazıp kendi müzigini yapabilirsin cok kolay bir şekilde ccs c ile pic programlamak kitabının cd sini ara internette bulursun güzel bir kaynaktı
insanın gerçekten isteyipte yapamıcağı bişey oldugunu düşünmüyorum

EMG81

Arkadaşım yaptığım iş için basic dili daha uygun. O nedenle basic kullanıcam. Ayrıca c de biliyorum. Önerin için sağol.

EMG81

jimraynor

Alıntı yapılan: FxDev - 10 Nisan 2011, 00:40:44
En kötü sesi örneklemek için 11kHz gerektiğini düşünelim. ADC'nin 8 bitlik kullanıldığını da. Merhaba sesinin 2 saniye sürdüğünü düşünürsek
11k*1byte*2=22kbyte

Ha melodi çıkarmak istiyorsan, notların, oktavlarına göre belirli frekansları vardır. Mono çok kolay yapılır. Yıllar öncesine geri dönersek;

bu çalışma videodan mı ibaret yoksa web sitende de mevcut mu? web siteni kurcalamama rağmen bulamadım da.