7 segment display için yardım lütfen!

Başlatan emrah, 11 Nisan 2011, 14:58:03

emrah

s.a , 22cm boyundaki 4 display ile saat devresi yapacagım. displayleri nasıl sürecegimi bulamadım. direk tpic ile kontrol etsem tpic bozulurmu? 33R direnc ile 12 volt verdigim zaman segmentler 90mA kadar akım çekiyor bu akım t pic için sorun olmaz sanırım fakat. displayleri daha parlak yakmak için ne yapmalıyım ? kolay gelsın....

ferit06

pic lerde her bir pin için maksimum akım 25 mA,  toplamda picin tüm devreden çekeceği akım 200 mA -300 mA gibi sınırılıdır. Kullanacağınız picin data sheets inde ELECTRICAL CHARACTERISTICS kısmındaki sınırlamalara uymanız gerekir.

ULN2003 gibi sürücülerden faydalanın.

emrah

uln2003 kullanacagım fakat displayler dış ortamda çalıştıgı belli bile olmuyor bunu için parlak yakmak istiyorum ama display için olmuyor. dış ortamda kullanabilecegim farklı display yada LED ler ile yapsam nasıl led kullanmalıyım ?

ibrsel

Dış ortam için saat yapacaksanız hazır display kullanmayın derim.Özellikle güneşli günlerde hiç çalıştığı belli olmuyor..Bunun yerine 10000 milicandela veya daha fazla ışık gücüne sahip ledler ile kandi displeyinizi oluşturun.Çok daha fazla ışık gücü elde edersiniz.

emrah