MAX232 - SP3238 ve bilgisayar bağlantısı hakkında

Başlatan tekosis, 11 Nisan 2011, 15:09:03

tekosis

Selamün Aleyküm. Sim900d geliştirme kiti üzerinde çalışıyorum. Bu kitte seri port arayüz entegresi olarak sp3238 kullanılmış. Kendi devremde ise (işlemci pic16f877a - 4mhz kristal) arayüz entegresi olarak max232 kullandım. Durumları açıklayayım;

1- Bilgisayar ile sim900d geliştirme kiti arasında hyper terminal programı üzerinden 4600-19200 baud aralığında çok rahat veri alıp göndererek sms gönderebiliyorum.

2- Bilgisayar ve kendi yaptığım devre arasında yine problemsiz olarak 4600-19200 baud aralığında hyper terminal programı ile veri alıp gönderebiliyorum.

Problemim devrem ile deneme kiti arasında bağlantı kuramamış olmam. Hiç bir anlam veremiyorum. Aklıma gelen husus max232 ile sp3832 arasında uyumsuzluk olması fakat bu entegrelerin bilgi sayfalarına bakınca böyle bir uyumsuzluğun olmaması gerektiği kanısına varıyorum. Acaba cihazlar arasında rx-tx ve gnd bağlantılarından başka bağlantılar yapmam gerekiyormu(1-6-4 pinlerini kendi aralarında ve 7-8 pinlerini de kendi aralarında bağladım sonuç değişmedi)?

Arkadaşlar tıkanmış durumdayım yardımlarınızı bekliyorum. Saygılarımla...
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

iyildirim

Öncelikle hardware veya software flowcontrol varsa bunu kaldırıp deneme yapın. Bu durumda sadece 3 tel rx, tx, gnd yeterli olmalı. İki kart arasında ki bağlantının cross olmasına dikkat edin.

Bağlantı cross olduğunda bu şekilde bautrate uyumsuzluğu da yoksa çalışması gerekir. Diğer bir sorunda baur rate uyumsuzluluğu olabilir. Pc ile her iki kart da çalışsa da baut rate ler de +-%3 lük bir tolerans var. Küçük bir ihtimal de olsa PC ye göre kartların biri +%2 diğeride -%2 olduğunda sorun çıkabilir.

Sorun çözülmez ise deneyebileceğiniz diğer şey de, MAX232 ve sp3238' i devre dışı bırakarak kartları direkt olarak birbirine bağlayarak test etmek olabilir. Bu durumda her iki karttaki TTL- LVTTL seviyesindeki UART çıkış voltajlarının aynı olduğuna dikkat etmelisiniz.

Sadece veri alma veya gönderme değil, alma ve göndermeyi PC de test etti iseniz yazılımla ilgili söylenebilecek bir şey yok.

tekosis

neyazıkki problem baud rate ile ilgili değil. elimdeki cihaz deney seti olduğundan sp3238 i devre dışı bırakmak, kartta oynama yapmak istemiyorum. problemin verilerin terslenmesi ile ilgili olduğu hakkında düşüncelerim var. şu an onlar üstüne çalışıyorum. problemi çözdüğüm taktirde cevabı sizinle paylaşacağım.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

kudretuzuner

Merhaba
Bahsettiğiniz SP3238 hakkında hiçbir bilgim yok.Fakat bir süreden beri uğraşmakta olduğum bir projede (kendi tasarımım)PC'den PIC'e çok sağlıklı datalar gönderebilmeme rağmen PIC'ten dönüp PC'ye gireceğim zaman hep sıkıntı oluyordu.Bugün aklıma bir şey geldi ve de uyguladım.PIC çıkışını direk max232 girmek yerine basit bir PNP transistörünün beyzine,emitörden de max232 girdim.İşlem tamamdır.PIC'ten PC'ye gayet sağlıklı datalar yollayabiliyorum.Bu bilgi belki işinize yarar.
Amatör

tekosis

Sayın iyildirim ve Kudret Bey öncelikle ilginiz için teşekkür ediyorum. Bunu da deneyeceğim. Ne var ki ben pic'ten bilgisayara bilgi göndermede hiç bir sıkıntı yaşamıyorum. Hani desem ki baud olayında mesele var, pic-bilgisayar arasında hiç uyumsuzluk yaşamadım. Tek problemi gsm modül ile yaşıyorum. Yine de aklınıza birşey gelirse memnuniyetle denerim. İlginiz için tekrar teşekkür ediyorum.

The Gariban

Tekosis
Acaba uğraştığınız devrenin şemasını ,bağlantınızın fotograflarını o entegrenin data sheetinin linkini neden burada paylaşmıyorsunuz.Belkide groud a gitmesi gereken bir uç gitmiyor? yada nebileyim mesela 4 nolu pine bağlanması gereken bir bağlantı bağlı değil veya PIC in tanımında bir eksiklik yada eksik bir satır var
Bu şekilde  size nasıl yardımcı olunabilir ki?

Ticari bir beklentiniz olsada en azından hataların olabileceği bölümleri yayınlamalısınız

The Gariban

Geliştirme boardunda belki bir kısa devre yada temassızlıkta olabilir.Boardun kendini test etme gibi bir özelliği varmı ?

tekosis

Alıntı yapılan: The Gariban - 12 Nisan 2011, 21:28:31
Geliştirme boardunda belki bir kısa devre yada temassızlıkta olabilir.Boardun kendini test etme gibi bir özelliği varmı ?

sayın gariban; lütfen yanlış anlaşılmasın bilgi saklamak sıkıntım yok. Devrem standart pic-max232 devresi. Kodlarda ise sadece printf kullandım. Özellikli birşey değil. Dökümanları yayınlamaya hazırlanır iken aklıma bir fikir geldi denedim çalıştı. Problem geliştirme kartının alıcı kısmında imiş Rx girişini erkek DB9 konnektörün 3 numaralı bacağına vermişler. Onu çözünce problem halloldu. İlginize ve yardımlarınıza çok teşekkür ederim. En yakın zamanda çalışmalarımı da paylaşacağım. Saygılarımla...

The Gariban

Teşekkürler Tekosis
Sizin gibi kibar ve sözlerine dikkat eden arkadaşlara her zaman yardımcı olmak isterim.Olmadı siz bize yardım edersiniz  ;D
Kolay Gelsin

hasanturk66

MAX 232 NİN RS232 PORT BAĞLANTI ŞEKLİNİDE ANLATIRSANIZ SEVİNİRİM..

kudretuzuner

Amatör