PIC16f628 in Ayaklarındaki Gürültüyü Nasıl Kesebilirim?

Başlatan hosiminh, 13 Nisan 2011, 17:42:15

hosiminh

Elimdeki 16f628 ile kendi tasarladığım devrede A PORT unu komple giriş B portunu da komple çıkış yaptım ve dahili osilatör kullanıyorum. B PORT undan 3 çıkış mevcut b0 b1 b2 bunlardan led yakmak istiyorum. fakat bu led yakma işinde a ayaklarının hepsini giriş olarak ayarladım ki B portunda farklı kombinasyonlar elde edebileyim. Fakat hal böyle olunca bırakın MICRO CHIP in bahsettiği 2v-5v aralığını bu giriş portlarına elimi bile değdirsem çıkış portları hemen programı işlemeye yani çıkış vermeye başlıyor. Buradaki problemin kaynağı sizce ne olabilir giderilebilir mi???yardımcı olursanız çok sevinirim hepinize iyi çalışmalar arkadaşlar.

Maxim

elinizde kaç volt var haberiniz varmı ?

giriş uçlarını boş bırakmayın, 10k lık pull-down dirençleri koyun, birşeyciği kalmaz.

hosiminh

yalnız bu devremi başka bir devre kontrol ediyor yani butonlarla yapmayacağım ben bu işi a0 a1 a2 a3 ve a4 ayaklarında birer kablo olacak bu kablolara ana devrem uyurken 1.2 volt a kadar azaltabildim bir voltaj geliyor olacak fakat bir arıza anında bu voltaj bir anda 5v a yükselecek ve işte o anda b0 b1 b2 portlarından birisi uyarı led imi yakacak şimdi sorun şu bu bırakın cidden 1.2 volt u elimle değdiğimde bile uçuyor mirim denemediğim pic kalmadı yazılımımı hepsine uyarladım fakat yok devrenin başına lc filtresi mi koymadım yok üstat olmuyor. pull-up da denedim buton varken evet işime yarıyor ama benim işim butonla değil başka bir devreyi kontrol etmek istediğim için kişi müdehalesi olmayacak. Yine de yanıtın için ilgin için çok teşekkürler.

Maxim