LCD ekranda üst satirdaki kutucuklar

Başlatan dyonizos, 14 Nisan 2011, 20:56:33

dyonizos

LCD ekranda üst satırda program başlarken yazdigim yazılar çıkmadan once 1 sn kadar açılış sırasında dolu kutucuklar çıkıyor. Bunu engellemenin bir yolu varmidir. Ekranı açılışta 200 ms bekletiyorum sonrada temizliyorum  ona rağmen sadece üst satırda açılışta bu kutucuklar çıkıyor.

Tagli

LCD kurulumu geç yapılıyor demek ki. PicBasic Pro LCD kurulumunu nerede yapıyor bilmiyorum ama bir ihtimal, LCD'ye gönderdiğin ilk komutla yapıyor olabilir. Programın başında başka bir işlem yapmadan ekranı silmeyi dene.
Gökçe Tağlıoğlu

burak1000

bende de aynısı oluyordu. genellikle pic açılır açılmaz lcdnin bulunduğu portu temizliyorum yada programın asıl başlangıç noktasına gelmeden lcd'nin enable ucunu 0 da tutuyorum.
ama yanlış hatırlamıyorsam lcd nin enable ucu yanlızca 0 yada 1 ile harekete geçmiyor aynı flip flop gibi 1'den 0 a yada 0'dan 1'e şeklinde alçalan yada yükselen sinyale göre işlem yapıyor gerekli ayrıntıyı LM016L'nin datasheet'inde bulabilirsin. iyi çalışmalar :)

sinasos

merhaba arkadaşlar,
bu problem benimde başıma gelmişti. çözüm olarak MCLR bacağına (+) 5volt bağladığımda sorun çözüldü...

Maxim

Alıntı yapılan: sinasos - 12 Mayıs 2011, 15:04:36
merhaba arkadaşlar,
bu problem benimde başıma gelmişti. çözüm olarak MCLR bacağına (+) 5volt bağladığımda sorun çözüldü...

mclr bacağına zaten 5volt bağlanır ne bağlanacaktıki ?
çözüm diye önerdiğiniz şey, aslında eksik olanı yapmışsınız devrede çalışmış, olay o ..

burak1000

Alıntı yapılan: Maxim - 12 Mayıs 2011, 15:15:01
Alıntı yapılan: sinasos - 12 Mayıs 2011, 15:04:36
merhaba arkadaşlar,

mclr bacağına zaten 5volt bağlanır ne bağlanacaktıki ?
çözüm diye önerdiğiniz şey, aslında eksik olanı yapmışsınız devrede çalışmış, olay o ..
he he :D