yokuşun eğimini ölçmek

Başlatan hacettepeli_muhendis, 12 Mayıs 2004, 19:20:32

hacettepeli_muhendis

hareket eden bir arabanın herhangi bir anda bulunduğu konumun eğimini nasıl ölçebiliriz bunun için ne tür sensörler var
şöyle bişey düşünüyorum
1 derecelik açılarla bir daire üzerine yerleştirilmiş aynı değerdeki dirençleri dizsek bu dairenin ortasında bir mil geçirip bu milin ucunada iletken bi obje bağlasak eğim değişince milin ucundaki objeninde göreceli olarak açısı değişecek ve voltajı bölecek açıya bağlı olarak ordanda açıyla ilgili bir yorum yapılacak teoride olur gibi geliyor am bi problem şu bu düşündüğüm sensörle ilgili eğer araba çok hızlı hareket ederse konumundan sapabilir düz yolda bile eğim algılaya bilir
neyse
görüş ve önerilerinizi bekliyorum
teşekkürler şimdiden
Dünyada 10 çeşit insan vardır binary saymayı bilenler ve bilmeyenler

z

POT, RVDT,  shaft encoder gibi herhangi sensorun miline sarkac baglarsan
yercekiminin yardimiyla aciyi olcersin. Zaten bu  kullanilan yontemlerden olup, salinima engel olmak icin ici yag dolu hazne icine konmak suretiyle kullanilir.

Yag haznesinde calisma, sozunu ettiginiz probleme bir olcu cozum olur.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Veli B.

Bir reklam da görmüştüm ve çok hoşuma gitmişti.Adamlar aracın göğsüne sabit bir altlık koymuşlar, üst yüzey parabolik yapıda ve üzerine çay tabağı şeklinde bir parabolik tabla daha koymuşlar tas gibi.Araç viraja girince yada eğime maruz kalınca, araçla aynı paralelde sabit altlıkta tepki veriyor ama üstteki tabla serbest hareketli olduğu için daima yere göre dengeli kalıyor.Uygun bir revizyonla işini göreceğini düşünüyorum.Sanırım serbest hareketi mıknatıs yada yoğun bir sıvı ile sağlamışlardır(tahminim)Aksesuarcılara bakmanı tavsiye ederim.

kesmez

dijital anglemeter ile ölçebilirsin..
bu aletlerin rs232 li olanları da var..
http://www.avcomm.com.au/page35u.htm
"İnned dine indallahil İslam" (2-19)

diot

jiroskop denedinizmi ?

jet ucaklarında jiroskop kullanılıyor.
ayrıca askerde tow roketlerini kullanıyorduk. inceleme fırsatım oldu ondada jiroskop var.
roketin yere paralel durmasını ve kendi etrafında dönmemesini sağlıyor.
(denge meselesi.. bunu sn de 600 metre gibi bir sürat altında yapıyor.)

ASPExpert

Gerçek ilerleme ilerici olmaktan degil, ilerliyor olmaktan meydana gelir... --------------------------------------- http://www.aspexpert.cjb.net http://blogs.wwwcoder.com/aspexpert

tcitak

Şaft enkoder senin sorunun için  çok güzel bir çözüm olur gerçekten. Ama burada dikkat etmen gereken en önemli konulardan biride encoder plastik çarkının göz sayısı çok sık olmalı. Hassas bir açı ölçümü için. Proje öncesinde bu hesaplamaların çok hassas olarak yapılması gerekir.

iyi çalışmalar.

diot

3 ayrı yöntem kullanabilirsiniz.
1. sarkaç yöntemi : sarkacın diğer ucuna pc mous dan bozma bir enkoder takmak. işin en ucuz yolu.

2. eğer yüksek hassasiyet be vibrasyondan etkilenmeden bu işin en iyi yolu sarkac ve jiratör metodunu birlikte kullanmak ..
ama masraflı olur. Bence ucuz ve pratik bir yöntem olan sarkaç yöntemi ..

3. bu yöntem hacı yatmaz olarakda bilinir. içi dolu yarım küre şeklinde bir ağırlıkğa iki adet enkoderi bağlarsanız x ve y şeklinde her iki eğimide ölçebilirsiniz.

mhk

Sarkaç yöntemi mantıklı benimde bir fikrim var. potansiyometre yöntemi. Bu yintemde bir yüzeyi karbon kaplı cam bir tüpte civa kullanılarak eğime göre direnci değişen bir sensör oluşturulabilir.
"Ya olduğun gibi görün, Ya da göründüğün gibi ol..." Mevlana

freemitnick

eski bir konu ama yazmak istedim
bir küre düşün.. içine açılarla elektrotlar yerleştir ve civa doldur.
civarı küre dışından kabloyla toprakla ve elektrotları pic in inputlarına bağla.
küre için düzlemde civanın bir konumu olur. eğer küreyi biraz eğerseniz civanın konum itibariyle aynı kalmak isteyecektir. ve farklı elektrotları topraklayacaktır.
böylece kaç derece ile yerleştirdiyseniz ölçüm yapabilirsiniz.

ozancnc

Klein

Alıntı yapılan: "ozancnc"@hacettepeli

bu sayilan mekanik pozisyonlarla basari saglayamazsin, eger istedigin egim vs olcmek istiyorsan analog devices'in urunlerine goz gezdir, accelerometer olarak gecerler, tek eksen ve iki eksenli olan modelleri var... yine analog devices'in gyroscope'larinda da ekstradan faydalanabilirsin...

anahtar kelimeler : roll pitch yaw sensor...

iyi calismalar,
ozan

Analog Device'ın gyroscope tümdevrelerini incelemedim. Ama accelerometer lerini incelemiş biri olarak şunu söyleyebilirm. Eğer eğim ölçecekseniz tümdevre çıkışını tam skala kullanamzsınız.  Yani çözünürlük yetmeyebilir.

ozancnc

tae

Normalde bu islemler inclinometer ve  gyroscope ile yapiliyor .

http://www.transportsupport.co.uk/

Diger sensorleri mekanik yapiyi olusturarak kullaninca - inertia rezonans ve s. sorunlarla  karsilasmak mumkundur.

Ucus MEMS gyroscope larin kayma sorunlari olabilir, accelerometer ler de ayni.