tek fazlı doğrultucu

Başlatan ozgurgune1, 17 Nisan 2011, 03:37:31

ozgurgune1

pic ile tek fazlı doğrultucu tasarlamam gerekiyor.amacım şebekeyi doğrultmak. doğrultma işini pic olmadan yapabilirim lakin işin içine pic girince genel algoritmayı çözemiyorum, kaç zamandır araştırıyorum elim boş. o yüzden sizlerden bilgi desteği istiyorum.amacım hazır proje almak değil yanlış anlaşılmak istemem. yardımcı olabilicek kişilere şimdiden çok teşekkürler...

Ankaralı

Hoşgeldin, çok enteresan bir proje hayırlı olsun  ;D Benim anladığım bu doğrultma işini pic ile yapmak heralde şebeke gerilimini bir trafo ile 5V AC ye indirip picin ADC sine girip pozitif ADC değerlerini kullanarak çıkışa vermek.Daha sonra DAC yapıp istediğin AC voltaja tekrardan doğrultucu yapıp istediğin DC voltaja teorik olarak dönüştürebilirsin.Tabi buda ne kadar mantıklı olur onu bi ara düşünmek lazım.Gerçekten bu mudur yapmak istediğin?
@ NEXYS2

ozgurgune1

aynen söylediğin gibi ama yapılabilitesi nedir tam bilmiyorum, amacım dediğin gibi şebeke gerilimini trafo yardımıyla 5 V'a düşürmek sonra pic yardımıyla bunu doğrultmak, ama nasıl:D

z

Alıntı yapılan: ozgurgune1 - 17 Nisan 2011, 03:37:31
pic ile tek fazlı doğrultucu tasarlamam gerekiyor.amacım şebekeyi doğrultmak. doğrultma işini pic olmadan yapabilirim lakin işin içine pic girince genel algoritmayı çözemiyorum, kaç zamandır araştırıyorum elim boş. o yüzden sizlerden bilgi desteği istiyorum.amacım hazır proje almak değil yanlış anlaşılmak istemem. yardımcı olabilicek kişilere şimdiden çok teşekkürler...

Bu sana verilmis bir odev mi yoksa senin kendi kendine olustugun bir projemi?

Odev ise;

Dogrultucunun cikis voltajinin ayarlanabildigi bir durumdan bahsediliyor olmasi lazim. Boylece tristorlerin tetikleme acisinin hesabi icin isin icine islemciyi katabilirsin.

Kendi kendine yapacaksan projenin bu haliyle hic esprisi yok.

Tasarima espri katmak istersek.

PIC islemci CMOS yapisindadir.  Vdd ve Vss arasinda CMOSun dogasi geregi ters diyod bulunur.  Bu diodlar ayrica tum girislerle Vdd ve Vss arasinda mevcuttur.
Islemcinin Vdd disinda kalan tum pinlerini Vss ye baglarsan ve trafo cikisini Vss den girip Vdd den cikarsan bir kac voltta calisan cok basit bir yarim dalga dogrultucu yapmis olursun.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ozgurgune1

bana bana verilmiş bir ödev, pic programlamayı bu ödevler sayesine öğrenmeye çalışıyorum, bu yüzden her türlü prtaik bilgi işime yarayabilir, anlattıklarınızdan dlayı çok teşekkür ederim.

yapmaya çalıştığım şey trafo yardımıyla 5V'a düşürdüğüm ac gerilimi tristörle yardımıyla doğrultmak. tristörüde pic ile kontrol etmek ve bunu sadece tek fazda yapmak

OG

Alıntı yapılan: ozgurgune1 - 17 Nisan 2011, 22:13:19
bana bana verilmiş bir ödev, pic programlamayı bu ödevler sayesine öğrenmeye çalışıyorum,
Ne güzel bir düşünce bu, ödev verilmesi amacına ulaşmış oluyor. Tebrik ederim.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

X-Fi

Bu işlemin amacı sıfır geçiş yakalamak voltaj düşürmek lamba karartmak gibi birşey ise hemen pic li dimmer sınıfına girer.

Eğer değilse başka ne amacı olacakben henüz anlayamadım.
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

The Gariban

Buradaki linkte  bu konu ile ilgili bir yazı var.
http://www.circuitstoday.com/scr-as-half-wave-rectifier

Kolay Gelsin

ozgurgune1

açıkcası hocanın amacı tam olarak nedir ben de bilmiyorum ki:D

X-Fi

Önemli olan hocanın ne öğreteceği değil sizin ne öğrenebileceğiniz altından kalkamıyacağınız işlere bulaşmayın çabuk sıkılırsınız başarılı olamazsınız hocanızın yönlendirmesine kulak verin mesela yarın ödev konusunda daha detaylı bilgi edinin.
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

Ankaralı

Alıntı yapılan: ozgurgune1 - 17 Nisan 2011, 23:18:14

Ortim senin bu ödev yatar aga boşuna uğraşma la böyle şeylerle şizofren olursun  ;D he illa yapcam diyosan da bi program falan yaz bişeyler yap bizde yardımcı olalım.Yada Fi metre yap?cosfi metre çok şey öğrensin...
@ NEXYS2

ozgurgune1

Alıntı yapılan: Ankaralı - 19 Nisan 2011, 00:27:37
Alıntı yapılan: ozgurgune1 - 17 Nisan 2011, 23:18:14

Ortim senin bu ödev yatar aga boşuna uğraşma la böyle şeylerle şizofren olursun  ;D he illa yapcam diyosan da bi program falan yaz bişeyler yap bizde yardımcı olalım.Yada Fi metre yap?cosfi metre çok şey öğrensin...

eyvallah hocam:D iyice uğraşayım ortaya bişeyler çıkartayım sonra sizlerden mutlaka yardım isterim çünkü muhtemelen yazdığım program yanlış olacak.

ozgurgune1

arkadaşlar ben bu işi yapamadım ve her türlü yardımınıza muhtacım! zamanı olan ve yardım etmek isteyen olursa şimdiden teşekkürler

Cetinal

Alıntı yapılan: bunalmis - 17 Nisan 2011, 21:41:48
Alıntı yapılan: ozgurgune1 - 17 Nisan 2011, 03:37:31

PIC islemci CMOS yapisindadir.  Vdd ve Vss arasinda CMOSun dogasi geregi ters diyod bulunur.  Bu diodlar ayrica tum girislerle Vdd ve Vss arasinda mevcuttur.
Islemcinin Vdd disinda kalan tum pinlerini Vss ye baglarsan ve trafo cikisini Vss den girip Vdd den cikarsan bir kac voltta calisan cok basit bir yarim dalga dogrultucu yapmis olursun.

İşte bu süperdi :D :D :D :D :D