Buton ile led söndürme

Başlatan Gkhn43, 17 Nisan 2011, 14:47:46

Gkhn43

Merhaba arkadaşlar pic16f84 ile butona basıldığında ledi söndürecek program yazabilecek bir arkadaş var mı ?

Devre tasarımını sözlü olarak anlatayım

6.ayak rb0/int : 1 tane 10 k direnç +5 volt ve 10 k dirençten butona gidiyor butonda şaseye gidiyor.
7. ayak rb1: 1 tane 470 ohm direnç buradan lede ledde şaseye gidiyor.

bu kadar.

Amacı kısa olarak açıklayacak olursam led sürekli yanıcak butona basıldığında led sönücek...

Yapabilecek bir arkadaş çıkar çok mutlu olurum :) şimdiden teşekkürler...

forsa1975

Normali kapalı bir switch kullanın. Basınca sönecektir.

İlk picli devremi yaptığımda uzun zaman uğraştırmıştı beni. senden farklı olarak ben yakmaya çalışıyordum o ledi. Bu süre sonunda başardım :-) Siz bu devreyi ödev için yapacaksanız picbasic diye bir dil var. Bu iş için ideal. Biraz araştırın.

Bu dilde
if portb.0=0 then low portb.1
bu kadar basittir.
Microcode sutudio ve PBP2.47 indirin

Gkhn43

bende picbacis pro ile kodu yazabilecek bir arkadaş arıyordum :)

scaemteitn

pull up direnç takdığınızı varsaydım anlatımınızdan;

define osc 4

main:
if portb.0=0 then
low portb.1
else
high portb.1
endif
goto main

end

burada butona basıldığında led söner. buton bıraklıdığında ise led yanar. istediğiniz budur sanırım.

forsa1975

Meşhur balık tutma meselesi vardır. Çin atasözü diye duymuştum. Bu yüzden öğrencilere tamamen yazılıp test edilmiş  kod yazmak istemiyorum.Öğretmenler ödevi getirip bize vermediklerine göre , tamamını bizim hazırlamamıza gerek yok.  Amacım Gkhn43 arkadaşımı üzmek değil. Bu çok defa forumda tartışılmış bir meseledir. Olması gereken başlarken tavsiye isteyen arkadaşlara tavsiyelerde bulunmak ya da bir noktaya gelipte takılmış olan  arkadaşlara yaptıkları devrede yada yazdıkları koddaki hataları düzeltmek olmalı. Aksi halde ben bunu istiyorum. Hadi yapın. Bakalım kim yapabilecek gibi bir yaklaşım çok iyi karşılanamaz.