Rf modüller için filtreli en uygun besleme devresi

Başlatan Mucit23, 18 Nisan 2011, 23:10:12

Mucit23

Merhaba arkadaşlar.
Geçen sene Tek kanal bir alıcı verici yapmıştım. Yazlıkta büyük bir bahçe sulama pompası var onu kumanda etmek istiyordum
Verici kısmında bir sorun yoktu fakat alıcı kısmında bir filtre sorunu vardı. Sorun şundan kaynaklanıyordu. Tamamen filtreleme sorunu..
Ben alıcıyı Şu zaman rölelerinin kutusuna yerleşecek şekilde tasarlamıştım. 220 volt ile çalışması içinde şu ufak PCB tipi trafolardan koydum. Fakat filtreleme kötü olunca pic çalışmasına rağmen alıcı modül çalışmıyordu. Besleme voltajı idealdi. Fakat trafodan gelen parazileri tam filtre edememiştim. Besleme devresi olarakda klasik 7805 regülatör ve birkaç tanede kondansatör kullanmıştım. Çalışmıyordu. En sonunda Devreyi Alıcıyı board üzerine kurup pil ile çalıştırdım Yine aynı besleme devresi Bu sefer alıcı çalıştı. Tabi pil ile beslemeyi akıl edene kadar. En sonunda alıcıyı bozdum :D
Bir Elektrikçide şöyle kumandalı iki kanal alıcı verici devresini 20TL ye satıldığını görünce Dahada hiç uğraşmak istemedim. Aldım bir tane ondan. İyide çalışıyordu. Açık alanda rahatlıkla 100M çekiyordu. Fakat Araya en ufak somut bir nesne girince hemen iletişim kesiliyordu. Bende anteni zaten çatıy kurmuştum. Sonra 3 Metre daha yükseğe kadırdım. Bu sefer neredeyse bahçenin her köşesinden çekiyordu. Sorun yoktu. Geçen yaz boyu sorunsuz bir şekilde çalıştı. En son kış gelince Komple sistemi kapattım. Enerjileri kestim. Geçen günlerde sistemi bi deniyeyim dedim. Çalışmadı hiçbir şekilde. Kumandanın pilide sağlamdı. Alıcıyı söktüğümde sok oldum. Alıcı resmen havaya uçmuş ;D ;D Alıcı karıtn üzerinde patlayan enteğrelerin, Bakır yolların kondansatörlerin patlamasından çıkan siyah izden hiçbirşey görünmüyordu ;D. Statik elektrikten olduğunu düşünüyorum. Geçenlerde hava çok yağışlı ve rüzgarlıydı. Antende yüksekte olunca devreyi uçurmuş. Yıldırım düşşeydi herhalde Komple pano patlardı.

Şimdi alıcı kısmı yeniden tasarlamak istiyorum. Özellikle bu sefer besleme devresine çok önem vermek istiyorum. Birdaha eski hatalarıma düşmemem için nasıl bir besleme devresi önerirsiniz.
Birde arkadaşlar Rf antenleri yıldırıma karşı nasıl korunur. Bu UDEA nın alıcıları için en uygun anten tipi nasıldır. Bu soruların cevabını arıyorum.

Bunlara rağmen tüm yukarıda anlattıklarım benim için önemli tecrübeler oldu. En azından bir alıcıyı havaya uçurmanın bir yolunu daha öğrendim. ;D ;D

H@S@N

ferhat alıcı verici devrelerini pek incelemdim ama pi tipi regüle devresini denedinmi.
satılık STM32F4-Discovery kit...

remzi

Trafonun girişine bir varistör koy. Yüksek voltajlarda, yıldırım düşmelerinde kendi patlatarak devreyi korur. Beslemeyide LM2576 ile yap derim.
İyi çalışmalar...

Mucit23

Evet LM2576 kesinlikle kullanıcağım. Temiz bir besleme olur. Yıldırıma karşı varistör koymak sorun değilde devre darbeyi antenden yiyor. Antan kablosu devre içinden kopmuştu. Ona karşı bir önlem almak istiyorum.
Acaba kış zamanı gelince devreyle antenin ilişkisini keseyimmi. Yoksa bunun daha pratik akıllıca bir yolu varmıdır.
Birde arkadaşlar Bu UDEA nın alıcı modülleri için en uygun verimli anten şekli nasıl olmalıdır.