bilinmeyen kısa devre

Başlatan akinbaglan, 14 Mayıs 2004, 23:45:35

akinbaglan

selam arkadaşlar;

yaptığım bir opamp'lı yükselteç devresinde OP07-CN model opamplar kullanıyorum;

bu opamplarla proteus adlı programda simülasyon yaptığımda sorunsuz çalışıyor.Ama devreyi kurduğumda bilmediğim bir nedenden dolayı opampların 6. ve 7. bacakları kısa devre oluyor.devreden opampları çıkarıyorum bazen kısa devre oluyor aradan biraz zamna geçtiği zaman kısa devre ortadan kalkıyor ben bu olayı anlamadım,statik elektrikten mi? yoksa başka bir nedeni mi var bilmiyorum.

yardımcı olursanız sevinirim..

kolay gelsin.
akn

kursad

Söylediğin opampın 6. 7. bacakları giriş ise arada çok yüksek empedans olduğundan kısa devre gibi davranır. Ölçüm yaparken direk opamp bacaklarından değilde dirençten sonraki noktalarda ölçüm yap.

z

Kursat,

Cok yuksek empedans ile kisa devre biribirinin zitti seyler.

Nasil oluyorda iki uc, yuksek empedans gosterirken ayni zamanda da
kisa devre olur.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

yas

akinbaglan ' nın dediğine göre 7. pin +V , 6. pin çıkış pini bence baskı devreni çok iyibir şekilde gözden geçir. Büyük ihtimalle +V ve çıkış yolları arasında bir kısadevre var zaman zaman temassızlık yapıyor. Yada devrede fet türü bir transistör var ve devreye yanlış bağlı olabilir yada elektrolitik kondansatörün teki kelek atıyor (şarj deşarj durumları).
Kolay gelsin.

akinbaglan

arkadaşlar cevaplarınız için teşekkürler am ben bu OP07_cn'leri devreden söktüm yine aynı kısa devreyi verdiler.yani opamplar boştayken bile belirsiz zaman aralıklarıyla bir kısa devre oluyor bir kısa devre kalkıyor sanki içinde cin var yaaa.
akn

sezgin05

Geriye fazla birşey kalmıyor YAS'ın ve BUNALMIŞ'ın dediklerinden başka besleme kaynağın AC olabilir mi?

ahmetu

benimde aklıma son birşey geldi lehim yapmadan önce pasta falan kullanmışsan bu da devrelerde acaip durumlar oluşturabilir devre üzerinde dip köşe her tarafın iyice temizlenmesi gerekli.

kesmez

bu opampın beslemsei 3-18 volt arası ...
senin besleme voltajın uygunmu??
"İnned dine indallahil İslam" (2-19)

kemaho

Selam  arkadaşlar. akınbaglan ile  aynı  tez  üzerine  çalışıyoruz. ve  de  akın  ın  dediği  gibi  bir  sorunla  karşılaştık. ıopampları  değiştirip  yerine  yenilerini  denedik  ama  bir  şey  farketmedi. daha  devreye  koymadan  6.  ve  7  . bacakları  kısadevre  gösteriyor. biz  bu  işi  anlamadık. 7.  bacaktan  dediğiniz  gibi  12  volt   veriyoruz.6. bacak  çıkışımız.
     opamplar  bozuk  desek  yenşlerini  koyduk  yine  aynı  şey.
     evet  yardımlarınızı  bekliyoruz.tezimizin  son  aşamasındayız   ve  burda  takıldık  kaldık. kolay  gelsin

" GOŞGÖRÜLÜKTE  DENİZ  GİBİ  OL".......MEVLANA
" HOŞGÖRÜLÜKTE  DENİZ  GİBİ  OL".....MEVLANA

kesmez

başka bir opamp kullan bak bakalım ...
veya en iyisi devreyi görelim...

z

Opampı soketten söküp aldığınızda kısa devre soket tarafında mı yoksa opampta mı görülüyor bu konu tam açık değil anlaşılmıyor.

Kısa devre opampta görülüyorsa,

Acaba kısa devre ölçümünde kullandığın ölçü alet,i ölçümde yüksek voltaj kullanıyor buda opampı besliyor ve opampın elinden vs sinyal alıp kısa devre gibi davranmasına mı neden oluyor.

Bu düşünce tarzı doğru ise

Bazen kısa devre oluyor bazen olmuyor durumuda şu şekilde açıklanır.

Ölçü aletinin problarını bazen 6 7 bazen de 7 6 olarak ölçüyorsundur
buda bazen opampın beslenmesine bazen de ters beslenmesine neden oluyordur.

Dolayısı ile bazen kısa devre bazende açık devre okuyorsundur.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

akinbaglan

yerdımlarınız için çok sağolun dediğiniz gibi ölçü valetine dikkat edicem.çok sağolun.
ayrıca OP07-cn dışında aynı görevi yapabilecek bir opamp önerebilirmisiniz.aynı devremi lm741 ile denedim simülasyonda çalışmıyor.
herkese kolay gelsin...
akn

kesmez

741 le çalışmama nedeni besleme voltajını küçük tutman olabilir..
düşük voltajlı bir opamp kullan.. lm258 gibi...
Ha bir de hatırlatma 5 volttan yüksek çalışan entegreleri besleme varken sökmeyin eğer sökerseniz en son vcc ile gnd yi ayırın...

akinbaglan

hepinize çok teşekkür ederim sorunumuz çözüldü,ölçü aletinin problarını değiştirince kısa devre göstermedi ve çok güzel bir şekilde çalışıyor herkese çalışmalarında başarılar dilerim...
akn