DS1307 Proteusta yavaş neden çalışır???

Başlatan davul42, 19 Nisan 2011, 19:00:51

davul42

Arkadaşlar  devremde,gerçek saat ile karşılaştırmasınıda yaptığım Ds1307 ve Ds1302 zaman geride kalıyor gerçektede bu böylemi olacaktır yani simülasyon programı yüzde yüz doğrumudur???Programda bir hata olduğunu zannetmiyorum..ama şu çözümlerle uğraştım....
1- Osilatörün uçlarına 7 ve 22p kondansatör bağladım..
2- Osilatör=32,768khz ben bunu DS1307 nin data sheetine göre 1Khz e kadarindiripde denedim...
3- SDA,SCL,Out 4,7K dirençlerle Pull-up yaptm..
4- Bataryasını=1 den 12 V a kadar çıkartıp denedim şu anda Vbat=5V ta...
Acaba bi yerde hatamı yaptım yoksa isista sağlıklı bi sonuç almam zormu?

Erol YILMAZ

Proteus un bu konuda doğru çalışmasına imkan yok öncelikle,,
Zira senin  DS1307 ye bağlayacağın xtal ile Onun xtal i farklı,

O Farnell den alınmış kaliteli bir kristal bağlayacak sen ise
karaköy e dökülen en ucuz çin malı kristali bağlayacaksın  ;)

davul42

Yani İsiste Saatin Geri Kalması Normal Diyorsunuz???

davul42

Hayır Ds1307 veya Ds1302 nin entegresini devreye aldınmı zaten saat otomatik çıkıyor kastettiğiniz o saat ise o saatle tabiki bire bir uyuyor...Ama entegrenin saatiyle normal bir saati karşılaştırdığım zaman(entegre bağımsızken bile) entegre saati geride kalıyor..

Mucit23

Şöyle birşey var birde programı çok meşgul eden durumlar var ise DS1302 veya 1307 biraz yavaş işleyebiliyor. Mesela DS18B20 ve ds1302 ile çalışırken DS18B20 okuma biraz uzun sürdüğü için Simülasyonda DS1302 yi yavaşlatabiliyor. Ama Simülasyonda ağır çalışıpda gerçektede ağır çalışan hiç bir tane görmedim. Genelde normal olarak saat ilerliyor

davul42

Ewet Hocam dediğin yerdeki saniye belli bir zamanda yawaşlıyor.. zaten o anda (16f877) işlemcisi yuzde 20 den yuzde 80 yoğunlaşıyor ..yani DS1307 Clock ve Data sinyalini aldığı ve görüntülendiği zaman..Demekki İşlemcini yoğunluğu ile ilgili çözümler bulmam gerek  :)...tavsiyeleriniz varsa onlarıda dinlerim :)

Maxim

@davul42

simulasyonda saat geri kalabilir veya ileri gidebilir, bu normal birşeydir .
ama dışarda devreyi fiziksel olarak kurduğun zaman ve saat için kaliteli bir xtal kullanırsan, saat normal çalışır .
geri kalmaz ve ileri gitmez .

yeterince açıklayıcı oldumu bu?

davul42

Maxim

sakin ol diyorsun hımm
sakinim ben merak etme

sonuç olarak problem çözüldümü
anlaşılmayan birşey varmı ? herşey yeterince net ve açıkmı ?

davul42

Bir sorun kalmadı aklımda:).. Sadece aklıma takılan dedğim gibi gerçek hayattaki saat ile devremin saatini karşılaştırdığımda saatim oldukça geri kaldığı...Ama FxDev in  bahsettiği simülasyon zamanına göre herşey normal yani alttaki işlemcinin durumunun yazılı olduğu yerdeki zaman ile lcd deki zamanın tutması ki tutuyor ... bu demek oluyorki saatimin ilerliyişi ile ilgili bir problem yok..Tşk ederim...

izzethoca

ds1302 kullandım isis te yavaş çalışıyor ama gerçek devred oldukça iyi çalışıyor. Bredborddada sıkıntılı çalışıyor