optokuplor kullanımı büyük bir yardıma ihtiyacım var lütfen yardım..!

Başlatan tufican, 20 Nisan 2011, 20:07:28

tufican

selam arkadaslar işyerinde bir cihaz var 9 v ile seri haberleşme yapıyor ama buna bi seri port bagladıgımda cihaz kendini kitliyor bunu optokuplor ile tek data hattındaki iniş cıkışları bana seri porta dondüren bir cihaza ihtiyacım var hattan hiç elektrik ve akım almamam gerekiyor izledigimi algılayıp kendini kitliyor cihaz ne yapaym lütfen yardım...
cok teşekkrler
insanın gerçekten isteyipte yapamıcağı bişey oldugunu düşünmüyorum

tufican

http://antrak.org.tr/images/stories/pic_2009/subat/opto-coupler-lojik-5volt-test.gif
bikaç şey buldum acaba bu şekilde baglasam 5 v lojik yazan yerden akım cektigim anlaşılabilirmi??
10400 baudrate ile calısıyor cihaz bu arada optokuplor buna yetişebilirmi

Klein

eğer gerçekten akıma bakıyorsa , opto kötü bir çözüm olur.  Yüksek empedanslı girişi olan bir tampon kullanman gerek. Bunun en kolay yolu da comparator kullanmak.  Opampın - girişini 5V yap. + girişine de sinyali uygula.  Sinyal 5V dan büyükse 1 , küçükse 0 alırsın. Eğer tersini almak istiyorsan , - girişe sinyal uygula , + girişi 5V'a çek. 

Ama akıma baktığını pek zannetmiyorum.

tufican

bu haberleşme cihazı 10400 baudla haberleşiyor ve 8.4 volt gerilim gorünüyor ucunda 5 v yerine 8.4 versem olur sanırım bi deneyelim teşekkürler opto olmazsa bunu yapıcam teşekkürler tekrar

tufican

ete

Yine yalnızca  "konu çözüldü" demekle yetinmişsiniz. Halbuki bu konuyu takip edenbir çok kişi nasıl çözüldüğünü merak edecektir.
Şöyle yaptım ve çözüldü demek daha doğru olurdu.
Çözümünne olduğunu açıklamanı bekliyoruz.

Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

Maxim

Alıntı yapılan: tufican - 22 Nisan 2011, 13:10:59
konu cozuldü teşekkürler

"konu çözüldü" demek yetmez
konuyu nasıl çözdünüz? mümkünse anlatın, şema falan verin herkes öğrensin
bir dahakine kimse yardım etmez benden söylemesi !

tufican

şey utanıyorum ama paraya kıyıp gidip hazır interface aldım :D buyüzden yazmadım yoksa tabiki haklısınız bi çözüm elde etseydim burda paylaşırdım :D
birde arkadaslarım benim için bu sorunu cozmek için ugraşmasınlar diye cozüldü dedim

madem oyle şoyle bir bilgi vereyim bu cihazlar beyinlerle haberleşiyor ve tek bir kablo üzerinden hem tx hem rx bilgileri gidiyor buyüzden beyin ve interface arasına sızmak ve haberleşmeyi izlemek istiyorsanız bu voltajların hepsinin aynı seviyede olması gerekiyor