pil tüketimini azaltma

Başlatan bymcfreak, 21 Nisan 2011, 21:32:15

bymcfreak

arkadaslar bir sorum olacak daha dogrusu sorun.

şimdi özel bir entegre var elimde buna ek olarak mikrofon ve hoparlör bunlar işitme cihazı yapımında kullanılanlardan ve boyutları cok kucuk.
ve devre sadece mikrofon+entegre+hoparlör olarak çalışıyor ek bir eleman baglantısı yok.
normal pıllıyle ki 1v4 lük (675 lik pıl dıye gecıyor) 80-90 saate kadar calısıyor sıstem;

675 pil içeriği
Max. çıkış akımı > 4 mA
Uygun voltaj seviyesi ( 1.4v )
520mAh ile uzun kullanım süresi

ama bır boy kucuk pıl (312 lık)

312 pil içeriği
Max. çıkış akımı > 8 mA
160mAh ile uzun kullanım süresi

takınca yanı yerden kazanmaya calısınca (boyut farkı varya o yuzden) pıl 5-10 sanıye ıcınde bıtış sinyali verip kapanıyor. pıl degıstırdıgım halde pıl tuketımını nasıl azaltabılırım. her hangı bir önerisi olan varsa,
yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Okan AKÇA

Giriş sinyalini azaltmayı birde besleme voltajinin düşürerek  çalıştırmayı deneyin

bymcfreak

biraz daha açıklar mısın? 

Okan AKÇA

Mikrofon çıkışına bir adet seri direnç baglayarak yukseltilen sinyalin seviyesini azaltarak ve besleme gerilimini azaktarakda güç tasarrufu yapabilirsin

Okan AKÇA

Birde entegre dediğin kısım yükseltecek devresinin kazancınıda azaltabilirsiniz

bymcfreak

ama benim giriş yada çıkış seviyelerini veya kazançlarını düşürmeden bu işi bir şekilde yapmam lazım. ama hoparlör için (yani çıkış) en çok güç harcanan yer burası. buraya ilave direnç kond vb gibi bir uygulamaya gidebilir miyiz peki?

z

Direnç koymanın işe yarayacağını sanmıyorum. Çünkü bu kez dirençde kayıp olacak.

Cihaza mili ampermetre yada mikroampermetre bağla ve ayarlı adaptörden besle ve cihaz aktif halde iken(*) çektiği akımı tam olarak ölç. Bu akımı verecek pil çeşitlerini araştır gerekli ampersaat hesabını yap.

Birde pilin katalog değerini 3/4 le falan çarpmakta fayda var. Pile paralel bağlı sızıntısı çok düşük elektrolitik tip kondansatörün faydası olabilir.

(*) Ölçümün gerçekçi olması için sinyal jenaratörüne bağlı hoparlorden ortama akustik olarak sinyal vermek gerekir.  (Yada doğrudan amlifikatöre sinyali enjekte edebilirsin.)

Çipin sadece mikrofon pil ve kulaklık bağlantısı olduğuna göre sukunet akımını değiştirme şansın yok.

Geriye tek çözüm kulaklık empedansı kalıyor. Yüksek empedanslı kulaklık kullanarak ölçüm yapmayı dene. Akım düşüyor ve ses tatmin edici seviyede kalıyorsa en ideal çözüm bence bu olur.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

bymcfreak

@bunalmis teşekkürler bilgi için.

sorun büyük ihtimalle daha dogrusu sorun degılde dusuk veya yuksek pıl tuketımının nedenı devrede kı çipten kaynaklı. cunku baska marka farklı çip (yazılımlar aynı) ama aynı rec ve mic te tuketım 0.7-0.8 ma iken bizim kullandığımız aynı rec ve mik artı çipte kullanınca tüketim 1.8 ma seviyelerinde. demek ki yüksek empedanslı rec değiştirmektense kullanılan çip daha verimlisini denemeliyiz. neden çip çünkü kullanılan hoparlörden baska model kullanamayız yer sıkıntımız var :)
tüm bu anlatılanlar işitme cihazı için. boyutu aklınızda belirsin diye.

z

Mevcut devrenin bir fotosunu koyabilirsen çok makbule geçer. Yazılım olayını anlamadım. Yazılımlık ne durum var?

bymcfreak

bizim uygulama değil ama bizim kide bunun gibi.

http://www.alibaba.com/product-gs/264826078/Digital_Faceplate_Kits/showimage.html

entegre

mıkrofon-----pil yatagı-----hoparlor

z

Digital bir sistem ise akustik geribeslemeyi engelleyecek yazılım içeriyor olabilir. Belki filitre katsayılarını yeni baştan belirlemeniz gerekiyordur.

maodon

Alıntı yapılan: bymcfreak - 21 Nisan 2011, 21:32:15
arkadaslar bir sorum olacak daha dogrusu sorun.

şimdi özel bir entegre var elimde buna ek olarak mikrofon ve hoparlör bunlar işitme cihazı yapımında kullanılanlardan ve boyutları cok kucuk.
ve devre sadece mikrofon+entegre+hoparlör olarak çalışıyor ek bir eleman baglantısı yok.
normal pıllıyle ki 1v4 lük (675 lik pıl dıye gecıyor) 80-90 saate kadar calısıyor sıstem;

675 pil içeriği
Max. çıkış akımı > 4 mA
520mAh ile uzun kullanım süresi

ama bır boy kucuk pıl (312 lık)

312 pil içeriği
Max. çıkış akımı > 8 mA
160mAh ile uzun kullanım süresi

takınca yanı yerden kazanmaya calısınca (boyut farkı varya o yuzden) pıl 5-10 sanıye ıcınde bıtış sinyali verip kapanıyor. pıl degıstırdıgım halde pıl tuketımını nasıl azaltabılırım. her hangı bir önerisi olan varsa,
yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
bu entegrenin adı ve şeması varmı?