ADC devresinde giriş değerini nasıl ayarlıyacağım ?

Başlatan MrSeko, 22 Nisan 2011, 23:56:05

MrSeko

Merhaba arkadaşlar,

Ben bir hız göstergesi yapıcam.
Benim motor sürücüden hız için 0-40 volt arasında anolog bilgi geliyor. Benim sorunum Bu 0-40 voltu nasıl 0-5 volta dönüştürecem ki bir ADC devresine sokabileyim. Dirençlerden gerilim bölücü bir devre yapsam olurmu? çünkü 0-5 volt aralığına düşürdükten sonra 16f84 e vericim . Ne yapmalıyım ?

Zaman ayırdığınız için şimdiden teşekkür ederim.

Not:Konumu yanlış yere açtıysan özürdilerim.

satilla

subram

direnç ile gerilim bölücü yapabilirsin yada opmap ile yapabilrsin.
http://www.elektronark.org  Türkiyede Elektronik Kültürünü Değiştirmeye Geliyoruz

MrSeko

Peki yapacağım gerilim bölücü devrede 16F84 ün çekeceği akım fazla etkilermi devreyi?,
Opamplı yapsam devredeki transistörler 0- 40 volt giriş değerine dayanırmı?
16f84 ün çekeceği akımla çok ısınırmı ?
Teorik olarak kafama oturtmak için rakamsal konuşmuyorum kusura bakmayın.

Yorumlarınız için teşekkür ederim.

volkii

subram

16f88 kullanmanı tavsiye ederim 16f84 ile aynı kılıf yapısına sahip
http://www.elektronark.org  Türkiyede Elektronik Kültürünü Değiştirmeye Geliyoruz

MrSeko

Hattusa

s.a.
bu konu ile ilgili usta arkadaşların fikirleri yok mu? gerilim bölücü yerine nasıl bir devre kurabiliriz? istediğimiz lineer bir çevrim
vardım ilim meclisine eyledim talep, meğer ilim en gerideymiş illa EDEP, illa EDEP <muhyiddin Arabi K.S.>

pcb

Analog Device firmasının ADA4922-1 diferansiyel opampını kullanabilirsin, sadece analog çıkışı 2 ye bölersin 20V. bu opamp 26V a kadar besleme geriliminde çalışıyor, diferansiyel giriş ise 20V yine analog device firmasının uygun bir adc si ile birlikte(Yüksek voltajlı-yüksek çözünürlük) kullanılabilir. Profesyonel  bir uygulama olur.

Datasheet i çok iyi incelemedim , yüzeysel bir araştırmadır

yine özellikle Texas firmasının ADC sürücüleri var detaylı araştırmak gerekli.

Basit devre elemanları ile yüksek çözünürlüğü olan adc ler ile yapılabilir. Karar vermek zor çıkış değerlerini görmek gerekli.

Erol YILMAZ

Gerilimi 9K1 / 1K ile bölüp 100nF kapasiteyi 1K ya paralel bağlarsan direkt ADC ye girebilirsin.
Oldu ki daha iyisini istiyorsun LM358 ile gerilim izleyici yapıp ADC ye girersin.