Haberler:

Eposta uyarılarını yanıtlamayınız ( ! ) https://bit.ly/2J7yi0d

Ana Menü

OSI MODELİ

Başlatan Erol YILMAZ, 24 Nisan 2011, 10:34:22

Erol YILMAZ

Open Systems Interconnection (OSI) modeli ISO (International Organization for Standardization) tarafından geliştirmiştir.
Amaç iki bilgisayar arasındaki iletişimin nasıl olacağını tanımlamaktır.

İlk olarak 1978 yılında ortaya çıkarılan bu standart 1984 yılında yeni bir düzenlemeyle OSI (Open Systems Interconnection) başvuru modeli
olarak yayımlanmıştır.
Bu model kısa sürede kabul görerek yaygınlaşmış ve ağ işlemleri için bir kılavuz olmuştur.
OSI öncesindeki dönemde, yalnızca bilgisayar donanımı üreten kuruluşlara özgü ağlar vardı. Örneğin IBM'in SNA ile DEC'in DECnet'i gibi.

Bu ağların özellikleri, çoğunlukla yalnızca o üreticinin donanımının kullanılmasına izin verecek (ya da en azından başka ürünlerin bağlanmasını zorlaştıracak) biçimde tanımlanmıştı.

Onlardan ayrı olarak OSI, çeşitli üreticilerin ürünlerinin bağlanabileceği bir ağ için, bir sektör etkinliği olarak ortaya çıkmıştır.

OSI Modeli herhangi bir donanım ya da bilgisayar ağı tipine göre değişiklik göstermemektedir.
OSI'nin amacı ağ mimarilerinin ve protokollerinin bir ağ ürünü bileşeni gibi kullanılmasını sağlamaktır.

ISO standartlarının ağ üzerindeki iletişimi sağlarken karmaşık bir yol izlediği bir gerçektir.
ISO standartı yedi katmana (alt göreve) ayrılmıştır.
OSI modeli olarak bilinen bu yedi katman sağ tarafta gösterilmiştir.

Daha fazla kaynak erişimi için aşağıdan yukarıya doğru:

Physical Layer (Fiziksel)
Data Link Layer (Veri Bağlantısı)
Network Layer (Ağ)
Transport Layer (Taşıma)
Session Layer (Oturum)
Presentation Layer (Sunum)
Application Layer (Uygulama)

OSI kavramsal bir modeldir.
Yani hiç biryerde OSI programı veya OSI donanımı diye bir şey göremezsiniz.
Ancak yazılım ve donanım üreticileri bu modelin tanımladığı kurallar çerçevesinde üretim yaparlar ve ürünleri birbiri ile uyumlu olur.

NOT : Bun resim ve yazı google.com araştırması ile bulunup Copy-Paste tekniği ile toplanıp, tarafımca derlenmiştir.
Daha ayrıntılı Türkçe bilgi için : http://pckur.freewebsites.com/yerel_htm/osi.htm

MC_Skywalker

Switch ler, Router ler vb. OSI donanımı denilebilmektedir. Layer3 e kadar olan katmanlarda çalışmaktadır.

Erol YILMAZ

Bu Osi model işini duyuyordum ama anlamıyordum.
Bende iletişim için birkaç kod yazınca seviyelerin farklı farklı olduğunu net şekilde gördüm fakat
bunu nasıl isimlendireceğimi kendime bile anlatamamıştım.
Bu modeli şimdi net şekilde anlıyorum.
Arkadaşlarla da paylaşmak istedim.