Bir kapıdan geçen insanları tespit etmek için kullanılabilcek sensörler ?

Başlatan melfuranyus, 24 Nisan 2011, 14:53:49

melfuranyus

Arkadaşlar      Bir kapıdan geçen insanları tespit etmek için kullanılabilcek sensörlerin isimleri gerekiyor dönem ödevim yardımcı olabilcek arkadaş varsa çok memnun olucam.

MrDarK

RFID'ler olabilir en guzel tespit yöntemi.

Göruntu işlemede yapılabilir. Sadece geçen kişi sayısını öğrenmek istiyorsan IR Led'den çıkan sinyali bir tsop ile gösterip veri alınırken aradan bir cisim geçtiğinde bu sinyal kesilir buda oradan bir cisim geçtiğinin bilgisidir. Benim aklıma şimdilik bunlar geldi dediğim gibi.
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

melfuranyus

kardes

Google'a sor, "bir kapıdan geçen insanları tesbit etmek için kullanılacak sensörler nelerdir" de bakalım, olmadı translate.google.com dan ingilziceye çevirtir bu cümleyi bir de öyle dene bakalım, ben böyle bi sensör bilmiyom

birkan

motion dedektör (pır sensör), ır sensör, laser sensör, ultrasonik sensor kullanabilisiniz. Hepsinin kendine göre avantajları olur.

jackal183

ır ledler kullanabilirsin hem ucuzdur hem de kullanımı kolaydır, direkt olarak örnek ve çalışma mantığı istiyorsan,

1. LDR kullanabilirsin, LDR kullanmak için LDR üzerine etraftaki ışıktan daha güçlü bir lazer ışığı koyabilirsin ama bu hoş bir şey olmaz,
2. arkadaşın söylediği gibi tsop kullanabilirsin, ölçebileceği mesafeye göre farklı tsoplar vardır, bir kapıyı 90 cm olarak dşünürsek buna uygun tsopu seç, direk 1 veya 0 çıkışı verir dijital gibi çalışır
3. sharp sensör kullanabilirsin, 80 cmye kadar mesafe ölçümü yapar, 0-3.2 v arası mesafeye göre çıkış verir
4. ultrasonik sensör kullanabilirsin bu sensör de mesafeye göre analog çıkış verir

z

Alıntı yapılan: melfuranyus - 24 Nisan 2011, 14:53:49
Arkadaşlar      Bir kapıdan geçen insanları tespit etmek için kullanılabilcek sensörlerin isimleri gerekiyor dönem ödevim yardımcı olabilcek arkadaş varsa çok memnun olucam.

Optik, ultrasonic, mikrodalga ve kapasitif sensorler.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

mert3162

sanırım bu arkadasın ödevi söyle bisiy istiyor direk birisi otursun hazırlasın

Optik sensörler cisim algılamada su sekilde falandı fismandı seklinde calısır

bilmemne sensörler su sekilde calısır en az 2-3 sayfalık bisiyler arıyorda bunun yeri burası değil biraz araştırma biraz gayret
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___
| _____________ l | |__|__|___| )
(@!)!(@)"""""**|(@) (@)****|(@)---------

Üstadlarım nonstradam & Logan

ipek

Oto alarm sistemlerinde mikrodalga sensorlar kullamılıyordu artık göremiyorum.
bunların bir güzelliği vardı iki adet çıkış barındırıyordu arabaya 2 metre yaklaşır iseniz
kornayı yada uyarıcı alarm  çevreyi rahatsız etmeden sesini tek kısa bir ses ile  hallediyordu
eğer dahada yanaşırsanız asıl alarmı aktif ediyordu bunların arkasında kabaca mesafeyi ayarlayabileceğiniz
trimpotlar mevcut idi  günümüzde hotel kapılarında AVM merkezlerinde hala mikrodalga senso'rları kullanılıyor.

VFR

En mantıklı çözüm IR kullanmak ama o senin ödevinin detayına bağlı biraz da.

subram

IR alıcı verici kullanılarak hem ucuz hemde düzgün çalışan bir sistem yapılabilir.
http://www.elektronark.org  Türkiyede Elektronik Kültürünü Değiştirmeye Geliyoruz

Murat Mert

S.A.
Sn Arkadaşım içeri giriş çıkış kontrolü için en ucuz ve kolay yol IR kullanmandır. Bence  belli aralıklarda 2 ad ır sensor kullan. Dışarıdan girerken gireni, içerden çıkarkende çıkanı sayarsın. Böylece içeride kaç kişi kaldığını görürüsün. Kolay gelsin.
mert07

CoşkuN

melfuranyus

Ben kapıdan geçen ınsanları syan sayıcı sensör devresini tamamladım fakat arastırma ödevim olarak bunların ısımlerı var
motion dedektör (pır sensör), ır sensör, laser sensör, ultrasonik sensor kullanabilisiniz. Hepsinin kendine göre avantajları olur. bunlardan başka çeşiti varmı öğrenebilirmiyim.?

serdarünal

imzam yok..