ses iletiminde feedback

Başlatan bymcfreak, 26 Nisan 2011, 14:04:25

bymcfreak

arkadaşlar ses iletiminde,

işitme cihazlarında, hoparlörden ses bir plastik bir boru aracılıgıyla kulaga verılecek ama hoparlör ve mıkrofon cok yakın oldugu için bir ötme oluyor. sebep hoparlör ucundaki borudan kaynaklı. şimdi sorum ne?

bu boru yerine ben ne kullanabilirim. sesi yutma özelliği olabilecek yanı mikrofona sesi yansıtmayacak ama kulagada sesi verecek bir ara eleman!!! önerileriniz nelerdir?

not: borunun boyunu kısaltma veya uzatma sansımız yok. ama boru kısaldıkca ötme(feedback) azalır.
benım aklıma plastık boru yerıne ınce metal yada alüminum boru (kılcal boru) geçiyor ama kullansak faydası olur mu?
şimdiden cevaplar için teşekkürler.

z

Elektronik devre tasarımı gerekiyor. Mekanik çözüm için yılların deneyimi yada bilgisayar destekli özel modelleme yazılımları ile belki.
Yapan nasıl yapmış inceledinizmi?

http://www.psych-sci.manchester.ac.uk/mchas/hearaidfitting/feedbackred.ppt#291,23,Thank-you
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Andromeda

bütün işitme cihazlarında varmı bu durum..
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

bymcfreak

Alıntı yapılan: bunalmis - 26 Nisan 2011, 14:38:16
Elektronik devre tasarımı gerekiyor. Mekanik çözüm için yılların deneyimi yada bilgisayar destekli özel modelleme yazılımları ile belki.
Yapan nasıl yapmış inceledinizmi?

http://www.psych-sci.manchester.ac.uk/mchas/hearaidfitting/feedbackred.ppt#291,23,Thank-you

yapan nasıl yapmış derken normalde bu sorun vardır işitme cihazlarında  ama uygun ve düzgün montaj kalıplar seçilerek sıfırlama imkanı sağlanır. biz çok farklı bir tasarım denediğimiz için ötmeyi kesemiyoruz. dediğim gibi hortum boyu kısalınca tum cıhazlarda ötme kesilir ama bizim kullanacagımız kalıpta bu boyu kısaltmamız ımkansız. bırkac yerde plastık boru yerıne metal kılcal boru kullanılmış ve  pilin "-" negatif kutbuna kabloyla lehimlenmiş. bu acaba oluşan titreşimin sönümlenmesi için mi uygulanmış olabilir? mesela alüminyum folya ile sardık olmadı. macun sardık etrafına yine olmadı.

birde kullanılan kalıbın malzemeside bu iş için önemli. düşünüyorumda sert plastik kalıp yerine acaba daha yumuşak bir kalıp plastiği kullansak sonuc alabılır mıyız?

z

Borunun geometrisi ile oynayıp belki fazda kayıklık yapılabilir. Bu konuyu akustik konusunda çalışan fizikçilerle görüşmelisiniz. Aksi takdirde deneme yanılma ile ne kadar sonuca ulaşılır bilinmez. Hiç işe yarayacağını sanmıyorum fakat hoparlörün kablolarını ters bağlamayı deneyin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

tyildizak

Borunun titreşimini engellemeye çalışmak yerine mikrofonun titreşimini engellemeyi deneseniz?  Mikrofon gövdesi pcb ya da cihaz kılıfına doğrudan temas etmesin, arada esnek bir malzeme olsun.

FUNKY

konserlerde ses sistemlerinde binlerce watt lık yayın yapan hoparlörün önünde  şarkı söylüyorlar ötme olmuyor.bildiğim kadarıyla
"feedback destroyer"adlı cihaz kullanılıyor sistemini araştırırsan yardımı olabilir