l298 motor sürme sorunu

Başlatan elb03, 27 Nisan 2011, 22:26:04

elb03

arkadaşlar öncelikle merhaba

l298 le motor sürecek bi devre yaptım yanlız l298 in1 girişine 5 volt in2 girişine 0 volt verdiğim zaman hem out1 hemde out2 çıkısları 12 volt oluyor dolayısı ile motorda dönmüyor acaba bağlantımda mı bi sorun var yoksa entegre mi yandı anlamadım bilen  birisi göz atabilir mi?

http://img857.imageshack.us/img857/7729/adszjw.png

LukeSkywalker

ENA pinine H (5V) uyguladınız mı?

elb03

50Cal

Devreyi, baskı devre üzerinde kurduysanız avometre ile bütün yolları tek tek kontrol edin. hem kısa devre kontrolü hem de yolların uctan uca iletim kontrolü.. Ayrıca soğuk lehim de soruna yol açıyor olabilir, devre üstünden eleman bacakları ile yollar arasıdaki iletimi de kontrol edin. Herşey tamamsa, entegre uçmuştur muhtemelen.

L298 ile kullanılacak diyotlar hızlı diyotlar olmalıdır (Trr<200ns diye hatırlıyorum datasheetinde yer alıyor). Yavaş diyotlar entegrenin bozulmasına yol açabilir.

elb03

tamam teşekkür ederim arkadaşlar bi bakıyım ölçüyüm yolları.

50Cal

Bir de in1 in2 girişine uygulanan logic sinyaller kontrolörden geliyorsa, programla ilgili bir sorun da olabilir, gelen sinyallerin doğruluğunu da kontrol edin.

elb03

arkadaslar sorunu buldum sensa ve sensb direncleri 100ohm olduğu içinmiş 1 ohm takdım düzeldi devre yardımda bulunan arkadaslara tekrar tesekkr ederm.