Trafodaki Gerilimi Düşürme

Başlatan deli2834, 28 Nisan 2011, 15:15:03

deli2834

selamlar sayqılar  kardeşlerim abilerim  hocalarım  forumunuzu yakından tahmin etmekdeyim sizlere bi sualim olucaktı...
benim elimde 2x24V  12 A  gücünde bi trafo bulunmakda : bir proje için kullanmak istiyorum yalnız kullanmak istedigim projenin istedigi degerler 2X12V   8A güç istemekde : ucuz yollarla bu degere nasıl düşürebilirim ?

picmanya

sekonder sargıyı tekrar 2X12V volta göre sarmak gerekir diye düşünüyorum.
yada projenizi biraz açarsanız belki farklı bir çözüm önerilebilir.
niye çıkış sargısı illa 3 uçlu isteniyor.amaç simetdik dc gerilim elde etmekmi?
yaoksa başka birşeymi?

z

Tek bir trafoda bu değişikliği yapacaksan saçlara hiç dokunmadan sarımları bir bir söküp (sargı ucunu itip öbür taraftam çekip) arada birde voltaj verip ölçüp sekonderden voltajı 2x12 verecek sarım sayısını çok az zahmetle elde edebilirsin. (Tel kesiti kalın olduğu için biraz yorulabilirsin.)
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

picmanya

hocam 2X12 için iki uçlu 24V. luk sekonder sargının tam ortasından bir bağlantıyla, bir uç daha çıkmak gerekir.
sekonder sargı şu anda 2X24V. sökmeye başlandığında sekonder sargının iki ucu arasındaki gerilim düşer ama kenar uçlarla orta uç arasındaki gerilim eşit olmaz. sökülen uçla orta uç arasında daha az gerilim oluşur diye düşünüyorum.
diyelim orta uca kadar sekonder söküldü bu durmda altda kalan uçla orta uç arasında 24V. elde edilmiş olur ama bu seferde orta uç iptal olacağından tekrardan bu sargıya orta uç takmak gerekiyor bu durumda elde kalan sargınında yeniden yarısına kadar sökmek gerekir sonucda mevcut sargının 4 de 3 ü sökülmüş olacak ve 4 de 1 de tekrardan bunun üzerine sarılmış olacak en sonunda sargının yarıısı iptal edileceğinden bu seferde istenilen akım karşılanmıyor olacak.akım 6A. olmuş olacak.saçları sökmeden de olsa sekonder sargı komple alınıp yeniden iki uçlu istenilen gerilime göre sarılmalı gerilim yeni isteğe göre iki katı düşdüğünden dolayı yeni sargı iki kat daha az sipirli ama iki kat daha fazla sargı kesitli olarak hesaplanacaktır ve akımda 48 A. olarak çıkacaktır.sekonder sargıyı komple dağıtmak şart gibi görünüyor.
Trafo 600VA. lik istenilen asıl güç ise 200VA. 40-50TL. ye yenisini al demek geliyor içimden ama maddi imkansızlıklarla boğuştuğum günlerim aklıma geliyor.

z

Sargilar zaten 12A veriyor ve 8A isini goruyormus. Sarim sayisini azaltsa bile sargilar 12A verebilecek.

Yalniz benim soktuklerim 2x seklinde degildi. Eger cift sargi beraber sarilmamis ayri ayri sarilmissa bahsettigim sekilde sokmek imkansiz olur.

deli2834

arkadaşlar trafonun sargılarına dokunmadan :  2x24v olan gerilimi 2x12v düşürmek istiyrum : dirençlerle bu degeri düşüremezmiyiz ?
gerilim bölücü kuralı ile degeri yükseltmemiz mümkünde : düşürmek için ne yapmamız gerekiyor : dirençler yeterli olurmu sizce yeterliyse bunun hesabını nasıl yapıyoruz ?

z

Alıntı yapılan: deli2834 - 30 Nisan 2011, 14:15:58
arkadaşlar trafonun sargılarına dokunmadan :  2x24v olan gerilimi 2x12v düşürmek istiyrum : dirençlerle bu degeri düşüremezmiyiz ?
gerilim bölücü kuralı ile degeri yükseltmemiz mümkünde : düşürmek için ne yapmamız gerekiyor : dirençler yeterli olurmu sizce yeterliyse bunun hesabını nasıl yapıyoruz ?

Dirence verecegin paraya yeni trafo al. 8Amper den bahsediyordun.

Sargilara dokunmadan 2x24V yerine 2x12V u ancak trafoyu ayri bir 220/110 trafo uzerinden beslersen elde edersin.

Ne yaparsan yap astari yuzunden pahaliya gelir.

My75

Yazdıklarımı geri alıyorum yanlış anlamışım.. ;D
Tomurcuk için çaba göstermeyen dal,odun kalmaya mahkumdur...

picmanya

evet bu iş kolaycacık olacak iş değil.
bence o 600 VA. lik trafoyu alıp, ihtiyacınız olan gerilimdeki 200VA. lik trafoyu size ücretsiz verecek birileri vardır.
trafoculara danışın bir derim.
yada burda 200VA. lik trafo fiyatına satışa çıkarın. çıkar belki bir alıcısı.