FTDI FT232RL, dahili LDO 3.3V regülatör ile ilgili problem

Başlatan elt42at, 29 Nisan 2011, 08:58:42

t2

VCCIO pini her zaman usb vdd'ye bağlı olmaz.  mcu 3.3v ile besleniyorsa bunun da 3.3 Va bağlanması gerekir. giriş çıkış lojik seviyesindeki  1 ve 0 lar 0..3.3 V şeklinde olacak.  Eğer mcu 5v ile besleniyorsa ,VCCIO pini usb vdd'ye bağlı olması gerek.

Alıntı YapIn USB bus powered designs connect this pin to 3V3OUT pin to
drive out at +3.3V levels, or connect to VCC to drive out at 5V CMOS level.

elt42at

VCCIO pini ve 3V3_OUT pini için gerekli kombinasyonları denedim. Mesela, dediğiniz gibi şu durumları gözden geçirdim. TX ve RX ledleri 3V3 den akım çekmesin diye VCC_USB den bağlı idi. Ama şu an boş PCB de denedim, VCCIO ucunu havada bırakıp, tüm pinleri lehimledim. UART ve CBUs pinlerini tek tek ölçtüm. onlarda her hangi bi elemana bağlı değilken 4.4V gibi değer gösterdi. FT_PROG dan, cbus2 ve cbus3 IOMODE olarak ayarlandığı için onlar ya pull_up sız yada LOW olduklarından bi değer okuyamadım.

Ne ise, şimdi 3V3_OUT LDO çıkışını baypass edip bi 100nF ile toprağa bağlayacağım. VCCIO için ise LM1117 sot-223 ile bi deneme yapacağım. Herhalde 800mA lik bir LDO nun regülasyonunu bozamaz VCCIO değil mi? :D

elt42at

Sevgili arkadaşlar!!!!

FTDI ft232rl chipinin 3.3V çıkışı ile VCCIO pininin bir araya gelmesi ile oluşan 4.2V luk düzmece gerilim tamamen pull-up ürünü :D :D :D :D

sevgili FTDI çipimiz 3V3 dahili regülatörü, USB +5V beslemesinin CBUS pinlerinden biri üzerine takılmış olan 5V dan atılmış bir pull-up sonucu karalanmış, hakkında gereksiz iddialarda bulunulmuştur. Bu durum asılsız olup, FT232RL nin dahili 3V3 LDO regülatörünün suçsuz olduğu anlaşılmıştır.

VCCIO pini ile UART modülü, CBUS pinleri ve USB tranciver beslenmekte. ( Bu sayede usb arayüzümüz 1.8V, 2.7V, 3.3V, 4.2V, 5V gibi VCCIO pinine verilecek olan gerilim kaynağı ile TTL, LVTTL mertebelerinde çalışabilmekte)

Siz siz olun, VCCIO ile beslenen bir kısıma, VCCIO pinine uygulanmış gerilimden büyük bir yerden PULL-UP almayın. Onuda VCCIO yu beslediğiniz kaynak ne ise oradan alın. Varsayalım bir LM1117-1,8V regülatörün Vout pini VCCIO ya bağlanmış ise, bir pine pull-up direnci atacaksanız onu da LM1117-1,8V regülatörün Vout pininden alın.

Bu hatayı neden yaptım???? FT232RL nin kısıtlı 3V3 lük regülatör akımlarını sömürmemek maksadı ile, haddimi aşarak USB-VCC pinine pull-up atarak yaşadım :D

Sonuç olarak: FTDI aklandı!!! Sorun, kullanıcı hatası! Garanti kapsam dışı!!!!!

:D

elt42at

Alıntı yapılan: bunalmis - 29 Nisan 2011, 11:20:25
VCCIO pini 3.3V a bağlı iken, FT232RL nin I/O pinlerinden birisine 3.3v dan büyük gerilim geliyorsa VCCIO voltajının artmasına neden olabilir.

+5v hattına bağlanmış gözden kaçan pininiz olabilir.  (Bana 5 - 0.7=4.3v yada 4.9-07=4.2v bu durumun olabileceğini söylüyor.)

MCU ile tüm bağlantıları sökme şansınız varsa söküp VCCIO voltajını bir daha ölçün.

BUNALMIŞ adlı hocamız demiş zaten!!! Ahhh ahhh, büyük sözü dinlemeyenin hali budur. Bozuk diye FTDI leri parçalar kalır öle ortada :D :D :D

teknikelektronikci

Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!