OPAMPLI DEVREDE YAPMAK İSTEDİĞİM.

Başlatan picmanya, 29 Nisan 2011, 14:05:12

picmanya

devre şeması bu şekilde olan bir devrede;
in1 girişine dc bir kaynakdan 1 ila 4 volt arasında değişken bir gerilim geliyor.
in2 girişine ise bir potansiyometre üzerinden dc 0 ila 5 volt arası ayarlı gerilim veriliyor.
OPAMP ve PIC mikro işlemci beslemesi LM2575-5 üzerinden dc 5 volt olarak veriliyor.
bu besleme gerilimini tam stabil olarak düşünelim.
opamp rail to rail input/output tam sınırlarda çalışabilen bir opamp olarak kabul edelim.

A noktasındaki gerilim 10mV. ve altında olduğunda bir led
B noktasındaki gerilim ise 4,9V. ve üzerinde olduğunda ise başka bir ledi yakmak istiyorum.

bu noktalardaki gerilimi işlemci adc si ile okuyup değerlendirip ledleri öyle yakmak istemiyorum.
bu işi donanımsal olarak yapmam gerekiyor.

karşılaştırıcı opamp ve gerilim bölücü dirençler mi kullanmam gerekir?nasıl bir devre kurmalıyım?

Klein

Anoktasına ve B noktasına birer karşılaştırıcı(comparator) koyarak halledebilirsiniz.

picmanya

devre güzel olmuş hocam.elinize sağlık.
deneyip sonucu göreceğim.
burdaki 10mV. ve 4,9V. sabit gerilimleri, opampın beslemesi üzerinden en kolay şekilde, gerilim bölücü iki dirençle yapabiliriz değilmi?
iki adet uygun değerde hesaplanacak ve +5V ile toprak arasına seri olarak bağlanacak dirençlerin orta noktasından çıkılacak bir uçla bu gerilimler elde edilse olurmu?
bu sağlıklı bir yöntem mi?

Klein

eğer besleme voltajınız sabitse , gerilim bölücü sağlıklı bir yöntemdir. dirençleri metal film seçerseniz daha iyi olur.

picmanya

anladım hocam.
LM2575-5 ne kadar stabil ise beslemede o oranda stabil diyebiliriz.
bu regüle üzerinden işlemci ve opamplar hatta enkoder bile beslenecek.
diğer yöntem nedir? onuda söyleyebilirmisiniz. 10mV. ayarlı regüleden elde edilecek bir gerilim için çok düşük bir değer değilmi?

Klein

10mV gerilim bölücü için çok da küçük bir değer sayılmaz. 
şöyle:
besleme geriliminizin 4.9-5.1 aralığında oynadığını varsayalım. nominal gerilimin bölme oranı ise  500.
bu durumda besleme gerilimindeki  0.1V değişim çıkışa 0.0002V olarak yansıyacaktır.

Eğer 0.0002V fark devreniz açısından önemli ise :
Referansı doğrudan VCC'den almak yerine daha küçük değerli  bir referans çipi veya referans diyotu(örn: TL431) ile 2.5V seviyesine düşürüp , bölme işlemini bu gerilim üzerinden yapabilirsiniz.  4.9V için de aynı şekilde 5V yerine 12V'tan başka bir regülatör, referans diyat vs.. ile alabilirsiniz.

picmanya

gerilim bölücü dirençlerle yapsam işim anladığım kadarı ile görülecek.
4,9V. ve 10mV. aslında benim için alt sınırlar.10 ar milivolt hata payı verdim.
yoksa karşılaştırıcı opamp çıkışı kararsız çalışır diye düşündüm.
aslında tam 0V. ve tam 5V.da ledleri yakmam gerekiyor.
ben 10mV. aşağısını verdim iş daha garanti olsun dedim.
yardım için sağol.