UC3843 FlyBack DC-DC Konvertör

Başlatan mihri, 29 Nisan 2011, 16:37:56

mihri

Bşlıktanda anlaşıldığı gibi DC-DC konvertör yapmak istityorum. Konvertörün özellikleri 10-30V giriş gerilim aralığında 28V-3A, 12V-0.75A ve 7V-1A çıkış gerilim değerleri olacak. UC3843 ile benzer tasarım yapan arkadaşlar varsa doküman ya da bilgi paylaşımında bulunabilirler mi?
"Eppur si muove!"

z

Giriş gerilim aralığı 10 volttan başlayacaksa UC3843 kötü bir seçim olur.

Giriş gerilim sınırını en azından 24v gibi seviyelere çekmekte fayda var. Eğer 10V da çalışsın isterseniz topolojinin pushpull olması önerilir.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

mihri

Giriş gerilim aralığı 10V ve 30V aralığında olmalı çünkü 12V ve 24V ile çalışabilen konvertör yapmak istiyorum. Flyback ile neden yapılamaz?
"Eppur si muove!"

z

Flyback mantığında primer endüktansı beslemeye bağlanır ve akım, rampa şeklinde tırmanmaya başlar belli bir değere ulaştığında aniden endüktans beslemeden ayrılır. Bu esnada bobinde depolanan enerji (akımın karesi ve endüktans değeri ile orantılıdır) sekonder tarafına aktarılır.

Düşük voltajla çalışılacaksa depolanan enerji yüksek olsun diye L büyütülemez. Çünkü büyütülürse akımın istenen değere tırmanması için çok fazla beklemek gerekir bu da anahtarlama frekansının düşmesi anlamına gelir. Üstelik büyük endüktans büyük bobin demektir.

O halde endüktans değeri düşürülüp akım artırılır. Ancak akımın yükselmesi iletken çaplarını ve karkasda kapladığı hacmin artmasına neden olur. Ayrıca yüksek akım daha çok yayınım daha çok kayıp demektir. Bu nedenle flyback den uzak durulur. Oto amplifikatörlerinde kullanılan anahtarlamalı güç kaynaklarına bakarsanız hep push pull yapı görürsünüz.

Minik DC DC konverterlerde de flyback kullanılmaz.

Fakat bu yapılamaz anlamına gelmez tabiki.

mihri

Anladım. Peki kolay temin edilebilecek pushpull kontrolcü önerebilir misiniz?
"Eppur si muove!"

z

Cok zaman gecmis ama, SG3524, TL494

mihri

Teşekkürler. Ben tasarımı push-pull ile yaptım UC2526 kullandım 1 sene olacak nerdeyse :)
"Eppur si muove!"