PCB üzerine çizilen kapasitör nasıl hesaplanır

Başlatan t2, 30 Nisan 2011, 01:15:39

t2

Mesela çift yüzlü pcbde, üst ve alt yüzeyde karşılıklı 1cm çaplı içi dolu daire olsun.  Bu kapasite oluyormuş. Peki bunun hesabı nasıldır?

z

Alıntı yapılan: t2 - 30 Nisan 2011, 01:15:39
Mesela çift yüzlü pcbde, üst ve alt yüzeyde karşılıklı 1cm çaplı içi dolu daire olsun.  Bu kapasite oluyormuş. Peki bunun hesabı nasıldır?

Karsilikli olarak paralel duran, aralarinda 1.6 mm mesafe bulunan, 1 cm capli  iki metal plaka arasina PCB nin bakirsiz plakasi kondugunda hesaplandigi gibi.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

t2

Patentliymiş. 2 devreyi bununla izole etmiş. Aynısından kendimiz çizsek kullansak sorun olur mu acaba? transformatör yerine 3 tane bu tip kapasitör kullanılmış.

Alıntı Yap.. requires three 0.7pF (nominal) capacitors to operate. The chipset is designed to operate over
the wide variation range seen in standard PCB materials.

The application requires only three PCB capacitors, whose diameters range typically from 140 to 190 mils, depending on the thickness of the board.

muuzoo

Burda bahsedilen düzlemsel bir kapasitör, bu durumda :

C=(e*s)/d

e=e0*er

e0=vakumlu ortamın dielektrik sabiti (8,854 x 10^-12)
er= malzemenin dielektrik sabiti
s= iletken plakaların yüzey alanı
d= iki plaka arasındaki uzaklık

(Biraz fizik, biraz da wiki desteği) Aklımda kaldığı haliyle bu şekilde diye biliyorum.
gunluk.muuzoo.gen.tr - Kişisel karalamalarım...

z

z

Alıntı yapılan: t2 - 30 Nisan 2011, 01:31:05
Patentliymiş. 2 devreyi bununla izole etmiş. Aynısından kendimiz çizsek kullansak sorun olur mu acaba? transformatör yerine 3 tane bu tip kapasitör kullanılmış.

Alıntı Yap.. requires three 0.7pF (nominal) capacitors to operate. The chipset is designed to operate over
the wide variation range seen in standard PCB materials.

The application requires only three PCB capacitors, whose diameters range typically from 140 to 190 mils, depending on the thickness of the board.

Nicin bu kadar ugrasiyorsun. Kondansatoru tak gitsin.

t2

Sanatsal bir çizim yapmaya çalışıyorum.   Ama bir sorun var. Devre tek yüzlüydü.  2 tane paralel yolu değdirmeden dolasak ne kadar kapasite elde edilebilir acaba. Çeşitli çizimler yaparak denemek gerek..

z

;D  Dene o zaman. Kumpas elektronigi tasarlamistim bir zamanlar. Orda da kapasitif kuplaj vardi. Capacitive sensors and applications diye bir kitaba bir ton para verdim ararsan belki pdfini bulursun.

picmanya

Hocam adı geçen kitap benimde işime yarayabilir.
Bende arayacağım, bulursanız lütfen haber verin.

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: bunalmis - 30 Nisan 2011, 02:13:31
Kumpas elektronigi tasarlamistim bir zamanlar.

Bülent hocam,
Kumpas nasıl oldu ?
İstediğin gibi çalıştı mı? ticari ürün halinde görecek miyiz ?

The Gariban

z

Kapasite olcum metoduna dayali lineer cetvel ve resolver calismalarimda olabilecek tum soru isaretlerini kaldirdim.
Ileride step motor kullanimindan tamamen vazgecersem, bu calismalari, tek basina satisa sunulmus sensore değil de, mini cnc olarak urune cevirebilirim.

Fakat, bu iki tip olcum sensorunu ticari anlamda uretmek isteyip hazir tecrubeye yatirim yapmayi dusunen varsa onerilere acigim. En azindan ayaklarinin onca patente carpmamasini saglarim.