16F877 Koruma ?

Başlatan Rekofen, 30 Nisan 2011, 10:49:57

Rekofen

Arkadaşlar hayırlı günler. Elimde 2 adet 16f877 var ne hikmet ise birden bire ikisi birden korumalı hale geldiler.Anlamadım giti hatta bazen elimdeki diğer 628a da aynısını yapıyor.Denemek için basit bir led uygulamasını yükledim ilk önce yüklendi sonra yüklenmedi bir koruma lı diyor bir yüklüyor yani tut beni ikiye kes ateşe at diyor  >:( her hangi bir işlemde yapmadım şu anda. 2 adet 877 korumalı görünüyor ancak silme ve yükleme işlemini gerçekleştiriyor ve daha ilginci; ic prog ile yüklüyor siliyor ama okuduğumda 000000 görüyorum ancak winpic ile yükleme yapmaya başladığımda cihaz korumalı diyip yüklemeyi durduruyor.

Çok eskilerden kalma bir 84a ile denedim yazıyor okuyor coşuyor.Bu birden bire oluverdi nedir almadım  :o

Aklımda şunlar var bu çipler kaç kez yazılabiliyor ?
Bozulma olma olasığı varmı ?
Yada ben bir yerlede hata yapıyor olabilirmiyim be hata yapıyor isem ic prog içerisinde pic'e koruma koymak gibi bir özellik varmı var ise nereden kaldırılıyor hatırladığım kadarı ile bazı programlayıcılarda böyle bir özellik var idi.

:o Durumdayım  :-X
Jal iyidir :)

t2

16F877 gibi picler birkaç bin civarında  programlanabilir. 100 bin de olabilir. Korumalı olsa da olmasada silip yeniden programlayabilirsin. Sorun programlayıcıdan kaynaklı  gibi görünüyor.  Picler bozuk olabilir.

Rekofen

Şöyle başıma gelenleri sıralayayım.

1.Programlama da usb-rs232 çevirici kullanıyorum ancak 2 gün öncesine kadar hiç bir problem yok idi.
2.Konuyu açtıktan sonra 1 pic yakıp kendime geldim  ;D
3.ic prog 1.06c üzerinden konuyu açtıktan sonra 877'yi programladım bu sefer çalıştı
4.Hemen ardından 2. 877'yi programladım programlamadı.
5.84a'yı da programlandı

Yani üstadlar ben bu işten hiç bir şey anlamadım atık, aklımda şu var : laotop kullanıyorum büyük ihtimal ile anakattakı usb portların voltaj ve akım düzeylerini kontrol eden kısım programlama sırasında ya voltaj kesiyor yada bir geçikmeden dolayı programlama yapmış gibi gözüküyor ama yapmıyor.Canı istediğinde yapıyor ama ilginci ; Son 2 gündür bu arıza var ne dir anlamadım ya pcmcıa kart yada usb programlayıcı alacaz artık.Ama neden daha önce çaılışıyordu şimdi ne oldu  :o .Takdiri ilahi diyorum artık.Her iş kulun iradesi ile hayr olaydı dünya gülistan cennet farz  olurdu  ::)

t2

usb-rs232 çevirici , ve IC prog kelektir. kullanmayın. Pic yanlışlıkla programlanmış, şansınız varmış

Rekofen

Alıntı yapılan: t2 - 30 Nisan 2011, 12:35:51
usb-rs232 çevirici , ve IC prog kelektir. kullanmayın. Pic yanlışlıkla programlanmış, şansınız varmış

üstad doğru dersin anacak, Bir hafta boyunca tıkır tıkır programladı şimdi de kılçıklık yapıyor ancak 628a ve 84a piclerini programlıyor sorunsuz bazen kılçıklık yapıyor tabiki.Sadece 877 de bu problem oluyor.Siz hangi programla yazılımını  tavsiye ediyorsunuz ? Altaş'ın usb programlayıcılarından bir tane almayı düşünüyorum bana bir tavsiye verirmisiniz ? hangi usb programayıcı ve yazılım ?

Bu iş böyle olamayacak çünkü bir oluyor olmuyor.

t2

Rekofen

Kart güzelmiş ancak şunu da danışayım, pcmcıa kart ile bu işi yapan arkadaşlar varmıdır acaba ? düşündüğümde pcmcıa kart alırsam zaten programlama kartım var aynı zaman da birde fiziksel 232 port olacak makinede. hoş pic ile usb-rs232 üzerinden işlem yapabiliyorum ama ne olursa olsun sonuçta sanal port. kararsız kaldım desem yeridir.Arada pek bir fiayt farkıda yok ? siz ne dersiniz ? Pcmcıa kart için ?