akıllı sera otomasyonunda sulama

Başlatan glrky, 30 Nisan 2011, 17:24:04

glrky

Proje hakkında takıldığımız bazı konular var. Yardımcı olursanız çok seviniriz. Öncelikle sulama sistemi hakkında bir sistem düşünüyoruz. Bu sulama damlama tarzı olacak diyebiliriz. Seranın üstüne koyacağımız bir tanktan hortumlara su akışı sağlıcaz. Fakat herhangi bir pompa kullanmadan suyun potansiyel enerjisiyle bu işlem olucak. Takıldığımız yer suyun akışını nasıl kontrol edeceğimiz? Elektronik vana tarzı birşey olması lazım ki biz öyle bir parça bulamadık. Bu konuda siz nasıl bir sistem kullandınız veya biz nasıl yapabiliriz?   :-\

emrahmrcn

Benim yaradılışımda bir ayrıcalık varsa o da TÜRK olmamdır. M.K ATATÜRK

Ruzgarbey

selenoid vana veya valf olarak nette ararsanız bir çok ürün bulabilirsiniz.kolay gelsin.
Hayatta En Hakiki Mürşid İlimdir. M.K. ATATÜRK

glrky

çok teşekkürler arkadaşlar cvplar için.

sahteker

işinize yarar mı bilmem ama konuyu görünce aklıma geldi söylemek istedim...
damla sulama ve ve suyun potansiyel enerjisiyle bu işi yapmalıyız diyorsunuz...
çok özel yada profesyonel bir sistem istenmiyorsa
dikkat etmişseniz eğer hastanelerde hastalara serum verilirken de genelde aynı mantık kullanılır...
yani yukarıda (pot. enj. si artırılmış bir tank) bir poşet serum ve birazdaha aşağısında küçükçe bir tüp...
aslında küçük tüpün yaptığı tek iş basıncı düşürmek diyebiliriz..
çünkü damla sulamada adı üstünde su damla damla akacak dolayısıyla küçükte olsa örneğin bir tankın altına incecik bir delik bile açsanız
basıncın etkisiyle su daha hızlı akacaktır..
eğer bu şekilde yavaşlatmak işinizi görürse araştırmak ve bulmak heralde daha kolay olur diye düşünüyorum hemde daha ucuz :(

kolay gelsin...
kimi, sevap için Kabeye varır... Kabe kapınızda! Bilmez misiniz?