SMD İŞLEMCİDE 100nF. LERİN BAĞLANTISI?

Başlatan picmanya, 02 Mayıs 2011, 10:27:15

picmanya

smd çok bacaklı bir pic işlemci ile çalışmak zorundayım.
bu işlemcinin pin araları çok dar (0,5 mm.) ve gövde boyutuda çok küçük(1cm. kare)
bu işlemcinin 4 tarafında da VDD / VSS işlemci besleme pinleri var.toplam 8 adet.
ben bu besleme pinlerinin tamamına, 100nF. seramik ve dc 4,7uF. tantalyum kapasiteleri itina ile işlemciye çok yakın olarak takmak durumundamıyım.
çipin 2 tane VDD / VSS pinine bu kapasiteleri itina ile olması gerektiği şekliyle çok yakın olarak taksam, diğer iki tanesine takmasam olurmu?

yada diğer iki tanesine en azından çipin biraz uzağına gelecek şekliyle kondansatörlerini taksam ne olur?

hem kıristal ideal olarak takılcak hemde 4'er adet 100nF. seramik ve dc 4,7uF. tantalyum kapasite ideal bir şekilde takılacak birde AVDD / AVSS beslemelerin kondansatörleri ideal olarak takılacak.sonrada çipin geri kalan pinlerinden giriş ve çıkışlar yapılacak bu mümkün değil.

bu besleme pinleri çipin hemen içerisinde paralel bir şekilde birleşip mi kullanılıyor.
yoksa bu pinler çipin ayrı ayrı kısımlarına mı gidip kullanılıyor.

X-Fi

Dijital vdd ve analog vdd ayrılmış değilse tüm girişler birbirine bağlı demektir baskıdevreye göre istediğiniz köşeden giriş yapabilirsiniz diğerleri boş kalır.

bypass kondandansetörü de giriş yaptığınığınız besleme hattı üzerinde olacak ve besleme kondansetörden sonra hiç yol kat etmeden mcu ya girecek en doğrusu bu şekilde. Önemli olan gelen beslemeyi temizlemek beslemeyi direk girip paralel uçlara kondansetör bağlanabilir ancak bu ilk söylediğim yöntemden daha iyi filtre sağlamaz.
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

Analyzer

Selam,

Çift taraflı plaket kullanıyorsanız, chipin tam arka kısmını bu iş için kullanırlar genelde.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

X-Fi

linkde AVdd ve Vdd beslemelerinin ayrılması yol çizimleri, filtre yerleşimi hakkında bi dolaylı bir kaynak var ama yapılması gerekeni hemen hemen anlatmış.

http://www.nxp.com/documents/application_note/AN10974.pdf
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

picmanya

derdimi yine birkere de anlatamadım.sorun benden kaynaklı diye düşünüyorum.

işlemci dsPIC30F6015.analog ve digital beslemeler çip üzerinde ayrı ayrı.
tek bir analog besleme pinleri var.bunlar AVDD / AVSS
digital besleme pinleri dört farklı yerden VDD / VSS olarak verilmiş.
toplam 4 tane VDD / 4 tane de VSS var.
işlemci ufacık birşey.çok dar kılıflı.pcb tek yüzlü.normal malzeme montajlı olacak.

ben bu işlemcinin, analog beslemesini dört dörtlük gerektiği gibi verecem.burda sorunum yok.
kristalinide gerektiği gibi dört dörtlük bağlayacam burdada sorunum yok.

öğrenmeye çalıştığım kısım;
digital besleme pinlerinin hepsini gerektiği gibi dört dörtlük besleyemem.
yani bu pinlerin 10nF. / 100nF. seramik kapasitelerini ve 4,7uF. olarak tavsiye edilen dc taltal kondansatörlerini
VDD / VSS pinlerinin hepsinde hemen pinlerin dibine, gerektiği şekliyle koyamam.
ama en azından bir tane veya sıkıştırırsam iki tane VDD / VSS besleme pinlerinin, beslemesinide dört dörtlük olacak şekliyle yapabilirim.

geri kalan 3 tane veya iyimser bir durumla, 2 tane VDD / VSS besleme pin grubunun kondansatörlerini çipin, uzağına koymak durumundayım.

bunu özellikle böyle yapmak istediğimden dolayı değil, mecburen böyle yapmak zorunda kalıyorum.

ne yapmalıyım?

bu VDD / VSS besleme pinlerinin çip içindeki elektriksel bağlantıları nasıl oluyor?niye 4 tane farklı yerden VDD / VSS beslemesi veriliyor 2 yada 3 tane grup yetmiyormu ki?

iyildirim

Yapacak çok fazla birşey yok..

Önerim tüm VDD, VSS pinlerine 100nf takman. ve bunları da olabildiğince pinlerin yakınına koyman. 100nf ler için gerekirse 603, 402 gibi kılıfları kullanabilirsin. 4.7 ler daha uzakta olabilir.
Hem 100nf hemde tantallar için önemli olan olabildiğince akım yolunda olmaları. küçük kılıf kullanmak istemezsen, görüntü şık olmuyor ama aynı tip kılıfta 100nf ve 4.7 ler üst üste bile olabilir.

picmanya

zannediyorum benim şu sorunun cevabını bulmam gerekiyor.
sanki yanlış noktadan olaya yaklaşıyorum.
işlemci dsPIC30F6015 ve pcb tek yüzlü FR4 - epoksi, bakır yüzey 30 mikron kalınlıkda.
0,3 mm. yol kalınlığıyla kristal ve kristal kondansatörleri ile tüm AVDD / AVSS ile VDD / VSS pinlerine bağlı 100nF. kapasitelerin
çipe en fazla ne kadar uzaklığı olabilir.burdaki uzaklıkları pin merkezlerinden pin merkezlerine olacak şekilde pcb üzeri bakır yol olarak düşünelim.
bu türden bir bilgi microchip kaynaklarında yazarmı? karşılaşan varmı?

fatihkuzucu

Varsa bastıgınız pcb yoksa cizdiginiz pcbnin ekran görüntüsünü ekleyin. Bir bakalım. O 30F entegrenin çok nazlı olduğunu düşünmüyorum. Pinlerin yakınına yerleştiremiyorsanız bile o çipe gelen beslemeye bacaklara dağıtmadan önce 1 tane 100nf bir tane 10uf eklemeniz yetebilir. Besleme çipe girip sonra çip üzerinden başka elemanlara gitmesin. Çipe gelen kol sadece çipi beslesin. O kolun ayrıldıktan sonra ne kadar yaklastırabilirsen 1 er tane ekler gecersin.
Exp.Kits http://tinyurl.com/3qhs8pm   Küçük adamların, küçük fikirleri... Büyük adamların, büyük hayalleri...

picmanya

çizim biraz daha ilerlesin öyle ekleyeyim.

picmanya

sorunları kendimce aşdığımı düşündüğümden ve pcb üzerinde iyileştirme anlamında yapılabilecek daha fazla bir şey kalmadığından,
artık çizimi buraya yükleme gereği görmüyorum.
yardımlar için sağ olun.